Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prawie 100 osób w ciągu weekendu: tylu osobom celnicy odmówili wjazdu do kraju fiordów Życie w Norwegii
Monika Pianowska 22 czerwca 2020
14:31

Prawie 100 osób w ciągu weekendu: tylu osobom celnicy odmówili wjazdu do kraju fiordów

Skomentuj
Przejście graniczne Ørje. wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Jan-Tore Egge
W związku ze stopniowym łagodzeniem restrykcji dotyczących wjazdu do Norwegii coraz więcej obcokrajowców zyskuje do niego prawo. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie zwiększył się ruch na norweskiej granicy. Mimo to wiele osób próbuje szczęścia, chociaż wcale nie ma pozwolenia na wizytę w kraju fiordów. Według statystyk policji ze wschodniego regionu tylko w ciągu jednego weekendu z przejść granicznych w Svinesund i Ørje zawrócono 97 cudzoziemców.
Jak zostali poinformowani dziennikarze Dagbladet, wśród odesłanych przez celników dominowali obywatele Szwecji i państw Europy Wschodniej. W tygodniu między 8 a 14 czerwca na przejściu granicznym w regionie Øst 150 osób nie dopuszczono do wjazdu na teren Norwegii, w tym wspomnianych 97 przez weekend.

Nie wszystkim się udało

Podobnie dużą popularnością cieszy się przejście w Innlandet. W dniach 1-7 czerwca nie przepuszczono przez nie jednak 33 osób, ale udało się przejechać 5019. Tydzień później natomiast proporcje zmieniły się na 23 zawróconych z granicy do 3738, którym udało się wjechać do kraju fiordów, pisze Dagbladet.
Poniżej: norwesko-szwedzka granica w Svinesund.
Na łamach dziennika policja podkreśla, że od 16 marca do początku czerwca liczba zawróconych na granicy z tygodnia na tydzień rosła, lecz w tym miesiącu – dzięki łagodniejszym restrykcjom – tendencja zaczęła się odwracać. Niemniej ich liczba jest statystycznie wciąż wysoka, a ruch na granicy wzmożony. Funkcjonariusze ostrzegają, że mimo stopniowo wprowadzanego „luzu” kontrole na granicy na razie nie ustaną.

Ważne jest pochodzenie i dokumenty

Policja przypomina, że turystów pochodzących z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązuje zakaz przekraczania norweskiej granicy do 20 sierpnia. Wyjątki stanowią mieszkańcy krajów nordyckich: Danii, Finlandii i Islandii, którzy mogą swobodnie podróżować bez konieczności odbywania kwarantanny. W przypadku Szwecji takim przywilejem objęta jest wyłącznie wyspa Gotlandia.
Ponadto do Norwegii mogą z zagranicy przyjeżdżać zatrudnieni na jej terenie pracownicy, jak również członkowie rodziny osób zamieszkujących kraj fiordów. Muszą jednak poddać się 10-dniowej kwarantannie, a na granicy mieć niezbędne dokumenty potwierdzające cel ich podróży.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas