Zdrowie

Norwegia wśród krajów wydających najwięcej na ochronę zdrowia, Polska poniżej średniej [RAPORT OECD]

Iga Jaruszewska

28 grudnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
20

Norwegia znajduje się na 4 miejscu w rankingu państw, które wydają najwięcej na ochronę zdrowia. Fot. fotolia/ Bits and Splits/ royalty free

Nowy raport Health at a Glance 2017 przedstawia dane na temat stanu zdrowia i systemu zdrowotnego w OECD i krajach partnerskich. Zgodnie z nim Norwegia znajduje się na 4 miejscu w rankingu państw, które wydają najwięcej na ochronę zdrowia. Polska w tej klasyfikacji mieści się poniżej średniej dla całej OECD i zajmuje 34 miejsce.
W połowie listopada opublikowano nową edycję raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zatytułowaną Health at a Glance 2017. Najnowsze sprawozdanie  przedstawia dane na temat stanu zdrowia ludności oraz kondycji systemu zdrowotnego w krajach OECD, a także państwach partnerskich (Brazylii, Chinach, Kolumbii, Kostaryce, Indiach, Indonezji, Litwie, Rosji i Południowej Afryce).

Raport skupił się na takich obszarach, jak: stan zdrowia, czynniki ryzyka zdrowotnego, dostęp do opieki zdrowotnej oraz jej jakość i osiągane rezultaty, wydatki i liczba zatrudnionych pracowników, działalność służby zdrowia, przemysł farmaceutyczny, starzenie się i długoterminowa opieka.

Norwegia w czołówce

Aby porównać wydatki przeznaczone na ochronę zdrowia w poszczególnych krajach, przedstawiono je w dolarach amerykańskich (USD) i dostosowano do cen i poziomu płac w każdym państwie. Zgodnie z tą metodą, Norwegia zajmuje 4 miejsce w raporcie pod względem wydatków przeznaczonych na ochronę zdrowia. W 2016 roku Norwegowie na ten cel wydali 6647 USD per capita, co daje 10,5 proc. PKB.

Średnia dla całej OECD wyniosła 4003 dolary. Polska zajęła natomiast 34 miejsce ze średnią 1798 USD per capita. Według statystyk raportu, najwięcej na służbę zdrowia wydaje się w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Luksemburgu.
Health at a Glance/oecd-ilibrary.org/screenshot
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Norwegowie żyją dłużej

W raporcie przedstawiono także średnią oczekiwaną długość życia dla poszczególnych państw. W tej kategorii Norwegia znalazła się na 9 miejscu – w 2015 roku oczekiwana długość życia w kraju wyniosła 82,3 lata. Średnią dla wszystkich państw oszacowano na 80,6 lat. Jak wynika z raportu, Polska w tym rankingu mieści się poniżej tej średniej (77,6). Warto jednak zauważyć, że w 1970 roku średnia oczekiwana długość życia w Polsce wynosiła 70 lat.
Health at a Glance/oecd-ilibrary.org/screenshot
Health at glance to bardzo obszerny raport, który skupia się na wielu zagadnieniach z zakresu ochrony zdrowia. Całe sprawozdanie można przeczytać na tej stronie.
Reklama
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
opolo

02-01-2018 10:31

Satan napisał:
W jakim celu ma Polska wydawac pieniadze na zdrowie?
Wszak uzdrowiciele narodowi sa za darmo (niemalze), a w narodzie ze zdrowymi i slusznymi wartosciami obywatele choruja tylko na nienawisc - a na to nie ma platnych lekow.

UBywatele pl

Josef Satan

02-01-2018 09:39

W jakim celu ma Polska wydawac pieniadze na zdrowie?
Wszak uzdrowiciele narodowi sa za darmo (niemalze), a w narodzie ze zdrowymi i slusznymi wartosciami obywatele choruja tylko na nienawisc - a na to nie ma platnych lekow.

boj fra oszlo

31-12-2017 07:53

2sort napisał:
Ci Norwedzy sa po prostu smieszni! Wydaja tyle pieniedzy a nic nie osiagaja. W Polsce jestesmy pierwsi w Europie jesli chodzi np o ilosc powiklan pooperacyjnych. I co? Do piet nam nie dorastaja sklaniaki jedne bo my mamy w tym najwyzsza smiertelnosc. Jesli chodzi o ilosc bledow w diagnozowaniu to tez sa mietki. Banda glupoli! My , Polacy wszystko mamy najlepsze!!!!!!!!!!
W szkolnictwie tez ! Nikt na swiecie nie ksztalci takiej ilosci glupkow jak Polacy. I kto nam podskoczy?


...dobrze kumie prawicie
...ale ,,krótko,,
...lista naszych osiągnięć jest znacznie dłuższa
...niestety nie jest to ,,oda do radości,,
...tutaj jak szpital popełni błąd
...to bez znacznej zwłoki
...wypłacają odszkodowania
...i rente szybko można uzyskać
...a jak to jest w Polsce?
...może jakiś patriota
...podpowie

opolo

29-12-2017 21:35

chyba wliczyli odszkodowania za bledy lekarskie i zasilki chorobowe


prostaekonomia.pl/opieka-medyczna-w-usa/

boj fra oszlo

29-12-2017 13:04

JaAl napisał:
Lekarzy to mamy w Norge typu boj fra uszlo

..dziękuję serdecznie
...PARACETAMOL i LEWATYWA
...napewno nikomu nie zaszkodzi
...a może pomoże?

JaAl

29-12-2017 11:36

Lekarzy to mamy w Norge typu boj fra uszlo

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram