Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zdrowie

„Kwarantanna infekcji” w Norwegii: na czym polega i kto może jej uniknąć

Monika Pianowska

22 grudnia 2021 15:00

Udostępnij
na Facebooku
„Kwarantanna infekcji” w Norwegii: na czym polega i kto może jej uniknąć

Odbywając kwarantannę, lepiej nie przyjmować gości. stock.adobe.com/licencja standardowa

Kiedy w Norwegii wykryto nową mutację koronawirusa, omikron, rząd zdecydował wprowadzić surowsze zasady izolacji i kwarantanny, nie tylko dla zarażonych. Dotyczą one również tzw. bliskich kontaktów osób zakażonych lub z podejrzewaną infekcją covid-19, nawet tych przechodzących chorobę bezobjawowo.
Mimo to władze uszczegółowiły również listę wyjątków, dzięki której wiadomo, kto może uniknąć „kwarantanny infekcji” w kraju fiordów lub ją skrócić. W zaktualizowanych komunikatach prasowych z 13 i 21 grudnia wyjaśniają, jak powinna wyglądać izolacja i jakie istnieją sposoby na jej szybsze zakończenie.

Na czym polega „kwarantanna infekcji” w Norwegii?

Odbywając kwarantannę w kraju fiordów po zarażeniu się koronawirusem lub po bliskim kontakcie z osobą, u której zdiagnozowano covid-19, należy przebywać w odpowiednim miejscu zamieszkania – czy to we własnym lub wynajętym domu, czy hotelu lub kwaterze. Miejsce to ma umożliwić uniknięcie bliskiego kontaktu z innymi, zapewnić prywatny pokój, własną łazienkę i kuchnię lub catering/usługę gastronomiczną. Jeśli nie ma się odpowiedniego miejsca do odbycia kwarantanny, gmina może pomóc w jego znalezieniu.
Ważne, aby w czasie kwarantanny związanej z zakażeniem nie chodzić do pracy, szkoły ani przedszkola. Odradza się również podróże, a także korzystanie z transportu publicznego i przebywanie w miejscach, w których trudno zachować dystans od innych ludzi. Jeśli nie ma innej możliwości, niezbędne sprawy należy załatwić w sklepie lub aptece, jednak ogólnie nie zaleca się odwiedzania takich miejsc, jak galerie handlowe, kawiarnie etc. Robiąc potrzebne zakupy, trzeba nosić maseczkę zakrywającą usta i nos. Zachęca się jednak do dokonywania zakupów online z dostawą lub bezpiecznym systemem odbioru zamówienia.

Rodzice objęci kwarantanną mogą spędzać czas z dziećmi podczas kwarantanny.

Odbywając kwarantannę, lepiej nie przyjmować gości. Dzieci nie powinny mieć innych towarzyszy zabaw poza tymi, którzy mieszkają pod tym samym dachem. Spacery są jednak dozwolone, a nawet zalecane przynajmniej raz dziennie – szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży – w zależności od stanu zdrowia i samopoczucia. Należy jednak pamiętać o zachowaniu dystansu od innych.

Te osoby powinny się izolować

Przede wszystkim osoby, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 i mają objawy infekcji, powinny izolować się przez minimum 6 dni od ich wystąpienia. Izolacji nie należy przerywać, dopóki chory nie będzie wolny od gorączki przez co najmniej 24 godziny, bez stosowania leków przeciwgorączkowych.
Zachęca się jednak do dokonywania zakupów online z dostawą lub bezpiecznym systemem odbioru zamówienia.

Zachęca się jednak do dokonywania zakupów online z dostawą lub bezpiecznym systemem odbioru zamówienia.stock.adobe.com/licencja standardowa

W przypadku zarażonych, którzy jednak infekcję przechodzą bezobjawowo, izolacja także powinna trwać 6 dni, tym razem liczonych od momentu wykonania testu z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa.
Każdy, kto jest członkiem gospodarstwa domowego lub miał bliski kontakt z osobą zakażoną mniej niż 48 godzin przed wystąpieniem u niej pierwszych objawów covid-19 lub od czasu jej zbadania, powinien poddać się kwarantannie na 10 dni po ostatnim spotkaniu z chorym. Nawet jeśli zarażona osoba nie wykazuje objawów, jednak jest zdiagnozowana, także należy zdecydować się na kwarantannę na 10 dni, licząc od dnia wykonania testu, jeśli tuż przed tym miało się z nią bliski kontakt.

Zasady obowiązujące w przypadku izolacji

Izolując się w Norwegii w obliczu choroby covid-19 lub potencjalnego zarażenia koronawirusem należy cały czas przebywać w domu i nie wychodzić, ale można spędzać czas we własnym ogrodzie lub na balkonie/werandzie/tarasie. O załatwienie niezbędnych spraw najlepiej poprosić innych i trzymać się co najmniej dwa metry od współlokatorów.
Jeśli to możliwe, należy mieć własny pokój i łazienkę oraz korzystać z własnych przyborów toaletowych, w tym ręcznika. Zaleca się również szczególnie dbać o czystość i higienę, np. często sprzątając powierzchnie w domu, których regularnie się dotyka.
Oczywiście w przypadku dzieci i osób wymagających opieki zadbanie o nie to wyższy priorytet niż zachowanie dystansu. Jednocześnie należy unikać gości, a podczas kontaktu z mieszkańcami tego samego domu lepiej zasłaniać usta i nos maseczką.
W czasie kwarantanny infekcji w Norwegii można pracować zdalnie.

W czasie kwarantanny infekcji w Norwegii można pracować zdalnie.stock.adobe.com/licencja standardowa

Jak skrócić kwarantannę?

Obecnie osoby w kwarantannie związanej z infekcją mogą wyjść z niej po tygodniu od ostatniego kontaktu z osobą, u której stwierdzono zakażenie. Zarówno test PCR, szybki test antygenowy przeprowadzany przez personel medyczny, jak i autotest mogą być użyte do zbadania się i zakończenia kwarantanny infekcji w jej 7 dniu, jeśli wynik będzie negatywny.
Osoby sklasyfikowane jako dalsze kontakty zarażonego mogą wykonać test po 3 dniach od bliskiego spotkania, jednak nawet po 7 dniach muszą nadal przechodzić kwarantannę w czasie wolnym, aby uzyskać negatywny wynik testu.

Wyjątki od kwarantanny infekcji

Zgodnie z nowymi regulacjami istnieje grupa, która może uniknąć kwarantanny związanej z infekcją SARS-CoV-2 w Norwegii. Są to ozdrowieńcy, którzy przeszli covid-19 w ciągu ostatnich 3 miesięcy, a także osoby, które otrzymały dawkę odświeżającą co najmniej tydzień wcześniej.

Członkowie gospodarstwa domowego i bliscy zakażonego muszą być codziennie badani szybkim testem antygenowym lub co drugi dzień testem PCR przez 7 dni po bliskim kontakcie.

Również dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia i nie są członkami gospodarstwa domowego zarażonej osoby ani jej bliskimi, nie muszą poddawać się kwarantannie nawet po kontakcie z nią. Nadal zaleca się im jednak test na koronawirusa.
Dzieci poniżej 18 roku życia powinny się izolować tylko wtedy, gdy są członkami gospodarstwa domowego lub bliskimi zarażonej osoby. Mogą przetestować się na obecność koronawirusa za pomocą PCR w 7 dniu, tak jak dorośli.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok