Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Do gwiazdki pozostało: Zamów s1 na święta! 1 3 Dni Wnioskuj
Wydarzenia

Nordic Focus Festival 2023: wraca ulubione wydarzenie fanów krajów nordyckich

Udostępnij
na Facebooku
Nordic Focus Festival 2023: wraca ulubione wydarzenie fanów krajów nordyckich

To już ósma edycja festiwalu. Nordic Focus Festival

Między 24 a 26 listopada 2023 już po raz ósmy miasto Gdańsk ugości wielu wybitnych artystów, ekspertów oraz ciekawych osobowości związanych z kulturą nordycką w ramach Nordic Focus Festival.
Tym razem organizatorzy skupią się na obrazach i dźwiękach Islandii, zaś wspólne dyskusje krążyć będą wokół tematu emigracji i kryzysu wielokulturowości w krajach nordyckich.

Koncerty, wystawy i pokazy filmowe

Ósmą edycję Nordic Focus Festival rozpocznie pokaz niemego filmu Islandia w ruchomych obrazach (reż. Loftur Gudmundsson, 1925) z muzyką na żywo w wykonaniu trójmiejskiego duetu Kropki (PL).
Drugi dzień zwieńczy projekcja dramatu Norwegian Dream z 2023 roku, a tuż po niej spotkanie z twórcami – reżyserem Leivem Igorem Devoldem i scenarzystką Justyną Bilik. Razem z Oddziałem Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku organizatorzy zapraszają także na islandzki film dla młodzieży Ostatnia farma w dolinie (reż. Óskar Gíslason, Avar Kvaran, 1950).
Goście będą mogli bliżej poznać fascynującą kulturę Islandii za sprawą wystawy „Hidden People”. Jest to projekt transmedialny, który łączy fotografie islandzkiej natury autorstwa Magdaleny Łukasiak oraz brzmienia wulkanicznej wyspy zarejestrowane przez Katarzynę Paluch-Łukasiak.
NFF
NFF
NFF
Artystyczny aspekt tegorocznej edycji NFF uzupełni wystawa fotograficzna „Miejsca poza/Miejsca w nas | Beyond/Within” norweskiej twórczyni wizualnej Erle Kyllingmark. Festiwal zakończy koncert PESH, czyli polsko-norweskiego kwartetu jazzowego. Zespół zaprezentuje materiał z debiutanckiej płyty Peshish.

Spotkania i dyskusje z gośćmi

Podobnie jak w latach ubiegłych, główne bloki festiwalu stanowią autorskie spotkania wokół literatury i sztuki. Podczas trzech dni wspólnej nordyckiej wędrówki uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć szeregu dyskusji oraz wykładów i prezentacji o tamtejszych kulturach i społeczeństwach. W tym roku festiwal rozpocznie panel dyskusyjny o wizerunku Islandii w dzisiejszym kinie, malarstwie i fotografii. Z dziennikarką radiową Agnieszką Szydłowską porozmawiamy zaś o tym, co wciąż zachwyca w tej odległej, mroźnej krainie i jakiej islandzkiej muzyki najlepiej słuchać w podróży. Artystka Katarzyna Paluch-Łukasiak przedstawi swój unikatowy projekt nagrań terenowych z wulkanicznej wyspy ("Noise from Iceland"), a duo Aleksandra Kozłowska i Mirella Wąsiewicz przybliżą publiczności historie tych, którzy nie bali się zaryzykować i zamieszkać na Islandii.
Entuzjastów nordyckiej literatury z pewnością zainteresuje spotkanie z norweską pisarką Monicą Isakstuen, autorką powieści "Bądź dobra dla zwierząt" (Wydawnictwo Czarne, 2023), a także z dr Ewą Sapieżyńską, której książka „Nie jestem twoim Polakiem” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna 2023) wywołała w Norwegii niemałe zamieszanie. W bloku literackim posłuchać będzie można również dr Sylwii Izabeli Schab, autorki książki „Dania. Tu mieszka spokój” (Wydawnictwo Poznańskie 2023) oraz Kuby Witka, który opowie, jak to jest „Uciec z Wysp Owczych” (Wydawnictwo Bezdroża, 2023).
NFF
NFF
NFF
NFF
NFF
NFF
NFF
Jak co roku w programie znalazły się panele dyskusyjne poświęcone nordyckim społeczeństwom. Maciej Zaremba Bielawski, Magdalena Pramfelt oraz dr Wiktoria Michałkiewicz przybliżą publiczności szwedzką teorię szczęśliwego państwa, omawiając przy tym jasne i ciemne strony życia w dzisiejszej Szwecji. Dziennikarz Jan Janczy opowie o szwedzkim społeczeństwie wielokulturowym, a Rafał Wojczal zaprezentuje szczegóły swojego autorskiego fotoreportażu "Ekonomiczni pielgrzymi" poświęconego Polakom w Norwegii.

Warsztaty językowe

Odbiorcy będą mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach językowych. To świetna okazja wspólnej nauki języka szwedzkiego, duńskiego, norweskiego czy fińskiego od podstaw. Podczas 8. edycji oferta będzie dodatkowo wzbogacona o zajęcia z języka islandzkiego dla początkujących oraz rodzinne zajęcia plastyczno-ekologiczne, inspirowane baśniami staroislandzkimi. Podczas manualnych warsztatów uczestnicy będą mogli stworzyć z recyklingowych materiałów bajkowe trolle i elfy.
Miejsce: Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczno-Historyczny oraz Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok