Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Wydarzenia

Tydzień aktywności na świeżym powietrzu. W tym roku obchodzi swoje 30-lecie

Natalia Szitenhelm-Smeja

01 września 2023 13:20

Udostępnij
na Facebooku
1
Tydzień aktywności na świeżym powietrzu. W tym roku obchodzi swoje 30-lecie

Norwegowie kochają życie w duchu friluftsliv stock.adobe.com/standardowa/EVERST

Od 2 do 10 września w ramach “tygodnia na świeżym powietrzu” odbędzie się ponad tysiąc wycieczek i zajęć - wędrówki po górach, wyprawy na ryby/grzyby czy inne aktywności, do których każdy może się przyłączyć.
W 2023 ogólnokrajowy tydzień aktywności na świeżym powietrzu obchodzi 30 rocznicę - ustanowiono go jesienią 1993. Z tej okazji w całym kraju odbędzie się ponad tysiąc wydarzeń, w których udział może wziąć cała rodzina.

Rozkład jazdy

Jak informuje Norsk Friluftsliv, organizacja zrzeszająca ponad 950 tys. amatorów aktywności na świeżym powietrzu, przez cały tydzień będzie można cieszyć się norweską naturą. Świętowanie rozpocznie się 2 września podczas #nattinaturen - nocy na łonie natury. W tym roku będzie odbędzie się druga edycja ogólnokrajowego spania pod gołym niebem.
3 września wypada Dzień Grzybobrania, jak i Dzień Wędrówek. Z kolei 6 września zaplanowano odkrywanie potraw z całego świata. Na zakończenie aktywnego tygodnia, w myśl zasady przyjemne z pożytecznym, zaplanowano ogólnokrajowe sprzątanie plaż, lasów, zagajników itd.
W międzyczasie w całym kraju odbywać się będzie masa mniejszych lokalnych wydarzeń. Np. w Oslo i okolicach m.in. wspólne wędkowanie, pływanie kajakiem po Oslofiordzie, spacer po lesie, kursy wspinaczki. 

Nie sposób wymienić wszystkiego, ale TUTAJ można sprawdzić gamę atrakcji i wydarzeń dla regionu,  w którym się mieszka.
Celem tygodnia aktywności na świeżym powietrzu jest zachęcenie większej liczby osób do kontaktu z naturą, dobrej zabawy i stworzenia jak największej liczby dobrych wspomnień, zachęca Norsk Friluftsliv.

Celem tygodnia aktywności na świeżym powietrzu jest zachęcenie większej liczby osób do kontaktu z naturą, dobrej zabawy i stworzenia jak największej liczby dobrych wspomnień, zachęca Norsk Friluftsliv.Źródło: adobe.stock.com/licencja standardowa/Zaplanuj wędrówkę od A do Z: te aplikacje ci w tym pomogą

Friluftsliv elementem życia w Norwegii

21 stycznia 1868 roku założono Norweski Związek Turystyczny (Den Norske Turistforeningen) - data ta uważana za symboliczny początek norweskiego friluftsliv. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu stało się z czasem częścią norweskiej tożsamości. We friluftsliv chodzi o to, żeby znajdować się na dworze, blisko natury - od sportu odróżnia się ono tym, że nie ma wyznaczonych żadnych sztywnych zasad. Nieważne, czy po prostu siedzimy na łonie natury, czy aktywnie spędzamy czas, liczy się kontakt z przyrodą i przebywanie na świeżym powietrzu. Popularne jest między innymi łowienie ryb, jazda na rowerze, bieganie, chodzenie po górach czy jazda na nartach.
Norsk Friluftsliv, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kotadolf .

01-09-2023 15:56

Czyli w praktyce: tydzien aktywnego chlania na hycie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok