Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Do gwiazdki pozostało: Zamów s1 na święta! 1 3 Dni Wnioskuj
Turystyka

Czas na Østmarka. Norwegia tworzy 48. park narodowy

Martyna Engeset-Pograniczna

19 listopada 2023 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Czas na Østmarka. Norwegia tworzy 48. park narodowy

Nowo utworzony Park Narodowy Østmarka liczy 54 kilometry kwadratowe. stock.adobe.com/licencja standardowa

10 listopada rząd zdecydował – w granicach Oslo i okolicznych gmin powstanie nowy park narodowy. Østmarka, popularny obszar wycieczek mieszkańców stolicy, zyska dodatkową przyrodniczą ochronę.

Park w liczbach

Organizacja „Przyjaciele Østmarki” dopięła swego. Zainicjowana przez nią dyskusja o powołaniu nowego parku narodowego trwała od 2012 roku i  wreszcie przyniosła skutek. Nowo utworzony Park Narodowy Østmarka liczy 54 kilometry kwadratowe. Dodatkowo w jego sąsiedztwie wyznaczono też 17 kilometrów kwadratowych obszaru chronionego jako teren rekreacji na świeżym powietrzu (friluftslivområdet).
Objęte ochroną tereny położone są w Oslo i okolicznych gminach: Nordre Follo, Lørenskog, Enebakk i Rælingen. To pierwszy w Norwegii park narodowy położony blisko terenów miejskich, a także pierwszy obszar leśny na nizinach południa kraju, który otrzymał stałą ochronę tego typu. Utworzenie parku narodowego w granicach miasta może wpłynąć na wzrost krajowej i zagranicznej atrakcyjności turystycznej Oslo.

Na ryby, na grzyby…

Czy nadanie części Østmarki statusu parku narodowego wiąże się z ograniczeniami dla odwiedzających? Choć na niektóre rzeczy trzeba będzie uzyskać pozwolenie, na przykład w razie chęci utworzenia nowego miejsca na ognisko lub punktu widokowego konieczne będzie złożenie wniosku, minister klimatu i środowiska Andreas Bjelland Eriksen uspokaja.
– Zasadniczo ludzie nadal będą mieć możliwość spędzania tam czasu w sposób, do którego są przyzwyczajeni. Uprawianie sportu, biwakowanie, wędkarstwo i jazda na nartach będą dozwolone – mówi. Listę proponowanych tras znaleźć można na przykład na stronie Norweskiego Stowarzyszenia Turystycznego (Den Norske Turistforening).

… a nawet rowerem elektrycznym

Władze podeszły do ochrony tego terenu bardziej liberalnie niż w przypadku innych parków narodowych. Po Østmarce będzie się można poruszać rowerem elektrycznym lub umawiać na treningi zorganizowane, co w wielu innych parkach narodowych jest zabronione.
Objęte ochroną tereny położone są w Oslo i okolicznych gminach: Nordre Follo, Lørenskog, Enebakk i Rælingen.

Objęte ochroną tereny położone są w Oslo i okolicznych gminach: Nordre Follo, Lørenskog, Enebakk i Rælingen.Źródło: wikimedia.org/ fot. Trygve W Nodeland/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Właściciele domków letniskowych (hytt) mają prawo do wycinki drzew na swoim terenie oraz będą mogli wnioskować o niewielką rozbudowę budynków i o pozyskiwanie drewna poza własną posesją. To, co się natomiast nie wydarzy na terenie parku, to wyrąb drzew na dużą skalę czy tworzenie infrastruktury znacząco ingerującej w przyrodę, na przykład nowych dróg.

Aspekt globalny

Norwegia ma teraz 48 parków narodowych, z czego siedem na Svalbardzie, a różnymi formami ochrony przyrody objętych jest około 17,5 proc. jej terytorium leżącego na Półwyspie Skandynawskim, 65 proc. Svalbardu i prawie cała wyspa Jan Mayen. Minister Eriksen w komunikacie prasowym odniósł się do kwestii globalnego celu ONZ, według którego 30 proc. lądu na Ziemi miałoby zostać objęte ochroną do 2030 roku. Utworzenie Parku Narodowego Østmarka to kolejny krok na tej drodze.
Źródła: NRK, VG, MojaNorwegia, regjeringen.no, Den Norske Turistforening
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok