Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Transport i komunikacja

Norwegia doczeka się 10 nowych parków narodowych. Kilka już istniejących się powiększy

Monika Pianowska

12 września 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku

Spośród norweskich parków narodowych rozbudowany zostanie m.in. Jotunheimen. stock.adobe.com/licencja standardowa

W Norwegii istnieje już 47 parków narodowych, ale w nadchodzących latach liczba ta wzrośnie do 57. Norweski rząd pracuje bowiem nad utworzeniem czterech zupełnie nowych parków narodowych i podniesieniem do ich statusu sześciu obszarów ochrony krajobrazu. Ponadto w planach jest powiększenie terenów ośmiu już istniejących parków narodowych, informuje Ministerstwo środowiska w komunikacie z 7 września.
Wszystkie obszary, na których mają powstać zupełnie nowe parki narodowe,  znajdują się w zachodniej Norwegii. To Sunnmørsalpane w gminie Ørsta, Hornelen w gminie Bremanger, Masfjordfjella w gminach Alver i Masfjorden oraz Øystesefjella w gminach Kvam, Samnanger i Vaksdal. Stać się parkami narodowymi mają natomiast szanse Lyngsalpan, Sylan, Trollheimen, Oksøy-Ryvingen, Flekkefjord-Listastrendene i Ålfotbreen.

Najwyższy znak jakości przyrody

W ramach projektu także osiem z 47 istniejących norweskich parków narodowych zostanie rozbudowanych, a wśród nich m.in. dwa najsłynniejsze wśród zagranicznych turystów: Jostedalsbreen i Jotunheimen. Jotunheimen obejmuje pasmo, w którym znajdują się najwyższe góry Norwegii, w tym dwa najwyższe szczyty w Europie Północnej, a Jostedalsbreen chroni na swoim terenie największy lodowiec na kontynencie europejskim. Oto pozostałe parki, które zostaną powiększone:

  • Rohkunborri
  • Blåfjella-Skjækerfjella
  • Skarvan-Roltdalen
  • Femundsmarka
  • Dovre
  • Jostedalsbreen
  • Jotunheimen
  • Raet
Jostedalsbreen chroni na swoim terenie największy lodowiec na kontynencie europejskim.

Jostedalsbreen chroni na swoim terenie największy lodowiec na kontynencie europejskim. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

– Status parku narodowego to najważniejszy znak jakości, jaki możemy nadać fragmentowi norweskiej przyrody. To, że obszar staje się parkiem narodowym, oznacza, że dane miejsce ma bardzo szczególne walory przyrodnicze, które naszym zdaniem Norwegia powinna chronić i dbać o ich przyszłość – uważa cytowany w komunikacie rządowym minister środowiska Sveinung Rotevatn.

Będą gotowe za parę lat

Zadanie tworzenia projektów ochrony dla nowych obszarów i przekształcenie kolejnych rząd powierzył Norweskiemu Urzędowi ds. Środowiska (Miljødirektoratet). Urząd, wraz z administratorem państwowym, gminami i organizacjami właścicieli gruntów na odpowiednich obszarach, przyjrzą się bardzo szczegółowo, który teren należy uwzględnić w planach ochrony jako parku narodowego lub obszaru ochrony krajobrazu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram