Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Transport i komunikacja

Samochodem na wakacje: na tych trasach panuje teraz największy ruch

Natalia Szitenhelm

28 lipca 2020 09:25

Udostępnij
na Facebooku

W niektórych miejscach ruch na drodze zwiększył się o prawie 40 proc. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ Dmytro

W tym roku wielu mieszkańców Norwegii musiało zmienić swoje wakacyjne plany - w związku z wybuchem pandemii koronawirusa zamiast za granicą, te wakacje spędzą w rodzinnym kraju. 1 na 3 Norwegów w podróż wybierze się właśnie samochodem, ruch na drogach będzie więc jeszcze większy niż zazwyczaj o tej porze roku. Potwierdza to Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen), który opublikował listę tras, gdzie można spodziewać się korków.
Pod koniec lipca Statens vegvesen opublikował listę tych dróg, gdzie panuje wzmożony ruch. Dane pochodzą z tygodnia 29 (13-19.07).

Większe natężenie ruchu (tydz. 29) w porównaniu do tego samego okresu w 2019:

E18, Lillesand - zwiększenie ruchu o 9 proc.

E16, Filefjell - zwiększenie ruchu o 12 proc.

Rv. 13, Hovland/ Sørfjorden - zwiększenie ruchu o 10 proc.

E6, Vingrom/ Lillehammer - zwiększenie ruchu o 11 proc.

E6, Grønnbakken/ Dovrefjell - zwiększenie ruchu o 20 proc.

E6, Sørelva/ Saltfjellet - zwiększenie ruchu o 36 proc.

E10, Vestvågøy - zwiększenie ruchu o 9 proc.

Poniżej: największy wzrost ruchu zanotowano na odcinku E6, Sørelva:

screenshot vegvesen.no

Natężenie ruchu można na bieżąco sprawdzać - Statens vegvesen udostępnia obraz z wielu kamer znajdujących się na drogach. Sprawdź TUTAJ

Nie wszędzie gęsto na drogach

Są jednak trasy, gdzie ruch samochodowy, zamiast się zwiększyć, znacznie zmalał. To odcinek E6, Svinesund, na którym - jak informuje Statens vegvesen - natężenie ruchu zmniejszyło się o aż 76 proc. w porównaniu do 2019. Mniej samochodów jeździ też po E69, Skarsvågkrysset, Nordkapp - zanotowano tam spadek ruchu mniejszy o 36 proc.

Zachować spokój

Statens vegvesen apeluje, by kierowcy zachowali spokój i uzbroili się w cierpliwość - na wielu drogach będą tworzyć się korki, mimo to Zarząd prosi kierowców, by panowali nad nerwami. Ponadto przypomina o bezpiecznej jeździe - większy ruch oznacza zwiększone ryzyko wypadków samochodowych. 

Poniżej: komunikat Statens vegvesen o zwiększonym natężeniu ruchu
- Jedźcie bezpiecznie - z tą samą prośbą do kierowców zwraca się też organizacja Trygg Trafikk (Bezpieczny Ruch Drogowy) - w najnowszym raporcie informuje bowiem, że tegoroczne statystyki dotyczące wypadków drogowych nie są zadowalające - od początku 2020 na norweskich drogach zginęło 51 osób. W samym tylko czerwcu śmierć w wypadkach poniosło 9 motocyklistów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram