Transport i komunikacja

Unikaj podróży samochodem tego dnia, jeśli nie chcesz stać w korkach

Natalia Szitenhelm

11 czerwca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Mniejszego ruchu a drogach można spodziewać się rano. stock.dobe.com/standardowa/Ivano

1 na 3 mieszkańców Norwegii tego lata w wakacyjną podróż wybierze się właśnie samochodem, pokazują najnowsze dane zebrane na zlecenie norweskiej firmy ubezpieczeniowej. Ruch na drogach będzie zatem spory, dlatego warto zaplanować podróż tak, by ominąć korki.
Reklama
Dane zebrane pod koniec maja przez Response Analysis na zlecenie Fremtid, firmy ubezpieczeniowej należącej do Sparebank 1 i DNB pokazują, że tegoroczne lato na drogach będzie charakteryzowało się dużym natężeniem ruchu.

Unikaj podróży w piątki

W piątki zazwyczaj tworzą się korki, wiele osób po pracy wybiera się na weekendowy wypad, jednak dane Response Analysis pokazują, że w tym roku szczególnie trzeba się nastawić na spore zatory. 

- Nikt nie chce spędzać większości swoich letnich wakacji w korku. Dlatego kierowcy powinni unikać jazdy w piątki. Duże natężenie ruchu rozpoczyna się już o godz. 12, ruch wraca do normy dopiero po godz. 19 - mówi Svein Skovly z Fremtid, cytowany w komunikacie agencji prasowej NTB. 

Duży ruch na drogach, zgodnie z danymi, panuje właśnie w miesiącach wakacyjnych: w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Wyrusz w sobotę rano

Dane zebrane przez Response pokazują, że najmniejszy ruch na drogach panuje w soboty przed godziną 10 i po godz. 16. Soboty to także dzień, w którym płynność jazdy jest najlepsza, czytamy w komunikacie. Podróż można także rozpocząć w niedzielę - w ten dzień na drogach panuje co prawda duży ruch, jednak rozkłada się on równomiernie w ciągu całego dnia, jak i wieczorem. - Niedziela to dzień, w którym samochody mają najwyższą średnią prędkość. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że sklepy i centra handlowe są zamknięte, a dużą część ruchu generują samochody jadące ze stale rosnącą prędkością - wyjaśnia Skovly.

Jeżeli ktoś nie może wyruszyć w drogę w weekend, dane Response pokazują, że niewielki ruch na drogach panuje też we wtorki i środy.
Poniżej: na wielu odcinkach dróg trwa obecnie remont. I choć część prac ma miejsce poza godzinami szczytu, nadal może powodować to dodatkowe opóźnienia.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak podaje organizacja Bezpieczny Ruch na Drodze (Trygg Trafikk), od początku 2020 w Norwegii w wypadkach drogowych zginęły 42 osoby. To o trzy osoby więcej niż w tym samym okresie w 2019.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram