kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Praca i prawo pracy

Sprawdź, czy masz aktualny adres w Folkeregisteret

info@multinor.no

01 lipca 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Zmiana adresu trwa ok. 5 dni roboczych. fotolia.pl/royalty free

Wszystkie najważniejsze dokumenty z norweskiego urzędu przychodzą na adres, który zarejestrowałeś w Norweskim Rejestrze Ludności (Folkeregisteret). Dlatego sprawdź, czy twoje dane są aktualne.

Po co mam aktualizować adres?

Aktualizacja adresu zamieszkania lub adresu korespondencyjnego w Norwegii jest bardzo ważna, zwłaszcza w okresie rozliczeń podatkowych oraz okresie po rozliczeniach. Urząd wysyła listownie takie dokumenty, jak:

– Kody MinID
potrzebne są do zalogowania się do systemu Altinn.no w celu złożenia zeznania podatkowego, korekty podatkowej lub pobrania skattemeldingu czy skatteoppgjør. Za pomocą tych kodów zalogujesz się także na swoje konto w nav.no, helsenorge.no lub skatteetaten.no. 

– Skattemelding
Jeżeli nie masz dostępu do konta na stronie altinn.no, to skattemelding przyszedł do ciebie papierowo. Podatnicy bez konta altinn musieli rozliczyć się poprzez wysłanie swojego zeznania do Skatteetaten. 

– Skatteoppgjør
Podatnicy rozliczający się papierowo otrzymają wynik rozliczenia w drugiej turze także w formie papierowej. 

– Czek
Jeżeli w momencie rozliczenia nie miałeś zarejestrowanego numeru konta bankowego, to twój zwrot z podatku przyjdzie do ciebie pocztą w formie czeku. Czek ma swoją datę ważności, więc podanie błędnego adresu w Folkeregisteret może oznaczać, że czek przyjdzie do ciebie za późno, by móc go zrealizować. 

– Ważne informacje ze Skatteetaten dotyczące twojego rozliczenia (informacja o niedopłacie podatku, o zmianach w rozliczeniu, o kontroli urzędu wraz z prośbą o dosłanie dokumentów potwierdzających prawo do odpisów). 

– Pisma z NAV w sprawie pobieranych zasiłków
Zdarza się, że NAV prosi o dosłanie dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia podania lub żąda błędnie wypłaconego świadczenia. Trzeba pamiętać, że zły adres korespondencyjny może oznaczać utratę szansy np. na odwołanie się od decyzji urzędu. Czas na wypowiedzenie się w sprawie liczy się od daty wysłania pisma. Jeżeli odebrałeś pismo z opóźnieniem, ponieważ przyszło na inny adres niż ten, pod którym obecnie mieszkasz, może się okazać, że już jest za późno na odwołanie się lub dosłanie potrzebnych dokumentów.

Co, jeśli wyjeżdżam z Norwegii na stałe?

Wymeldowanie z Norwegii także musi być zgłoszone najszybciej jak to możliwe. Jest to bardzo istotne np. w przypadku odpisu minstefradrag (za miesiące pobytu na terenie Norwegii). To odpis mający największe znaczenie przy rozliczeniu podatkowym. Niewymeldowanie z Norwegii może oznaczać niesłusznie przyznany maksymalny minstefradrag, który zostanie skorygowany do minimum w razie kontroli urzędu. Skutkuje to bardzo dużą dopłatą podatku.

Co należy załączyć do formularza?

W zależności od tego, jaki masz numer personalny oraz czy zmieniasz adres zameldowania w Norwegii, adres korespondencyjny, czy może wymeldowujesz się z Norwegii, formularze są rożne. Jednakże niezbędna do załączenia dokumentacja przy każdym podaniu jest taka sama. Wnioskując o zmianę adresu, musisz załączyć do podania dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, norweskie prawo jazdy).

Jak długo muszę czekać na zaktualizowanie adresu?

Zmiana adresu trwa ok. 5 dni roboczych. W przypadku gdy podanie wysyłane jest drogą pocztową, należy doliczyć dodatkowe 2 dni robocze. 

Mimo że coraz więcej spraw możesz załatwić elektronicznie, warto pamiętać o uaktualnieniu swojego adresu, ponieważ nadal są pisma i dokumenty, które przyjdą do ciebie pocztą. Ważne jest informowanie urzędu o wszystkich zmianach.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


robson.6

01-07-2018 16:41

Gdzie mogę sprawdzić aktualny adres w Norwegi? Nie mam konta na Altinie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram