Podatki w Norwegii

Już za 10 dni pierwsza pula wyników rozliczenia podatkowego

info@multinor.no

17 czerwca 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku

pieniadze fotolia.pl/royalty free

Wraz z końcem maja zakończył się okres rozliczeń podatkowych w Norwegii i wiele osób z niecierpliwością oczekuje na wyniki rozliczenia. Informujemy, że wstępne daty rozsyłania wyników zostały już ustalone przez Skatteetaten.
Jak co roku wyniki rozliczenia podatkowego (skatteoppgjør) wysyłane są w trzech turach. W tym roku zaplanowano rozpoczęcie wysyłki w dniach: 27 czerwca, 15 sierpnia oraz 24 października. Jednak tylko pierwsza tura wyników jest pewna. Pozostałe dwie daty mogą jeszcze ulec zmianie.

Użytkownicy systemu Altinn

Osoby, które rozliczały się elektronicznie, otrzymają powiadomienie z Altinna w formie SMS-a lub e-maila z informacją, że skatteoppgjør widnieje już w ich skrzynce odbiorczej. Sprawdź koniecznie, czy twoje dane kontaktowe są zaktualizowane. Możesz to zrobić na stronie norge.no.

Osoby, które rozliczały się papierowo

Ci podatnicy, którzy nie mieli dostępu do swojego konta na stronie altinn.no, musieli wysłać swoje skattemeldingi do urzędu do końca kwietnia w formie papierowej. Takie osoby otrzymają wyniki rozliczenia również w formie papierowej na adres zarejestrowany w Norweskim Rejestrze Ludności tj. Folkeregister. Papierowy skatteoppgjør zostanie wysłany najwcześniej w drugiej turze – 15 sierpnia.

Kiedy otrzymam wynik?

Skatteetaten zamieściło komunikat na swojej stronie internetowej, że nie jest w stanie określić konkretnie, kiedy otrzymasz swój wynik rozliczenia. Takiej informacji nie otrzymasz ani przez telefon, ani w trakcie wizyty w oddziale urzędu. Teoretycznie wygląda to tak, że im bardziej skomplikowane rozliczenie, tym dłużej zajmuje rozpatrzenie go.

O czym warto wiedzieć?

Jeżeli nie otrzymałeś wyniku rozliczenia, nie martw się, bo może to być spowodowane kilkoma czynnikami:

– w systemie zarejestrowane są błędne dane kontaktowe, i mimo że twój skatteoppgjør czeka na ciebie w twojej skrzynce odbiorczej, nie zostałeś o tym poinformowany,
– prowadzisz działalność gospodarczą lub twój małżonek taką działalność prowadzi. Takie osoby otrzymają wyniki rozliczeń najwcześniej w drugiej turze, tj. 15 sierpnia,
– rozliczasz się razem z małżonkiem. W przypadku gdy zarówno ty, jak i twój małżonek rozliczacie się w Norwegii, to skatteoppgjør zostanie wysłany, dopiero gdy oba wyniki będą gotowe do wysyłki,
– twój skattemelding został skontrolowany. Skattemeldingi zostają wybierane losowo do kontroli.

Zwrot czy dopłata?

Jeżeli zapłaciłeś więcej podatku, niż powinieneś lub więcej, niż zostało wyliczone po uwzględnieniu wszystkich przysługujących ci odpisów, to możesz spodziewać się zwrotu.

Zwrot zostaje wypłacony w ciągu 3 tygodni od daty wygenerowania wyniku rozliczenia, czyli od daty widniejącej w prawym górnym rogu skatteoppgjør. Zostanie wysłany na numer konta podany na skattemeldingu lub czekiem.

Jeżeli twój zwrot wyniósł mniej niż 100 kr, to nie zostanie ci wypłacony.

Do 15 maja miałeś możliwość elektronicznej zmiany numeru konta bankowego, na który przelany ma być zwrot. Po 15 maja w celu zmiany konta musisz skontaktować się telefonicznie z poborcą podatkowym w twojej gminie najszybciej jak to możliwe – nie ze skatteetaten – bo to właśnie poborca podatkowy zajmuje się wszystkimi wypłatami zwrotów lub pobieraniem dopłat.
Jeżeli na wyniku rozliczenia widnieje dopłata podatku, to w zależności od tego, jak jest wysoka, istnieją dwie możliwości spłaty. 

Dopłata 1000 koron lub więcej zostaje rozłożona na dwie raty, co przedstawia poniższa tabela:
  Spłata pierwszej raty Spłata drugiej raty
Wynik otrzymałeś 27 czerwca Do 20 sierpnia Do 24 września
Wynik otrzymałeś 15 sierpnia lub później W ciągu 3 tygodni od wygenerowania skatteoppgjør W ciągu 8 tygodni od wygenerowania skatteoppgjør

Jeżeli końcowa data spłaty wypada w sobotę lub niedzielę, to możesz zapłacić w pierwszy dzień roboczy po końcowej dacie spłaty.

Dopłata mniejsza niż 1000 koron musi być spłacona w jednej racie, co przedstawia poniższa tabela:
Spłata pierwszej raty
Wynik otrzymałeś 27 czerwca Do 20 sierpnia
Wynik otrzymałeś 15 sierpnia lub później W ciągu 3 tygodni od wygenerowania skatteoppgjør
Uwaga! Najpierw należy zapłacić niedopłacony podatek, a dopiero potem składać korektę podatkową. Niezapłacenie pierwszej raty w terminie jest równoznaczne z niezapłaceniem podatku w ogóle. Jeżeli zwrot wyniósł mniej niż 100 koron, to nie musisz go płacić. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl