Informuj NAV o zmianach – urząd coraz częściej przeprowadza kontrole

10.06.2018.
Informuj NAV o zmianach – urząd coraz częściej przeprowadza kontrole
Każda osoba, która pobiera świadczenia w Norwegii, powinna liczyć się z tym, że jej prawo do otrzymywania zasiłków może zostać ponownie sprawdzone i przeanalizowane przez norweski urząd. NAV coraz częściej przeprowadza kontrole wśród podatników pobierających zasiłki. Jeżeli w twoim życiu nastąpiła zmiana, która mogłaby mieć wpływ na twoje prawo do pobierania świadczenia, koniecznie zgłoś to w urzędzie.
Reklama

Których świadczeń dotyczą kontrole?

Kontrole przeprowadzane są najczęściej wśród osób pobierających świadczenia na dzieci, takie jak np. zasiłek rodzinny lub rodzicielski.  

Odkąd wprowadzono w Polsce 500+ na drugie, trzecie i kolejne dzieci, zmiany, które dotyczą aktywności zawodowej matki dzieci lub urodzenia się kolejnego dziecka, są bardzo istotne dla NAV, ponieważ informacje te mogą zmienić pierwszeństwo do wypłacania pieniędzy.  Jeżeli nie jesteś pewien, który kraj ma pierwszeństwo do wypłacania świadczenia, koniecznie zajrzyj tutaj.

Musisz pamiętać, że NAV jest w stałym kontakcie z urzędem marszałkowskim, i mimo że przepływ informacji między urzędami trwa czasami kilka miesięcy, ostatecznie NAV otrzymuje wszystkie informacje dotyczące prawa do pobierania świadczenia w Polsce. Jeśli pobierasz świadczenie, masz obowiązek jak najszybciej poinformować o zmianach urząd wypłacający zasiłek.

Zmiany są również niezwykle ważne, gdy mowa o zasiłkach rodzicielskich. Przy zasiłku ojcowskim, który przysługuje w momencie, gdy matka dziecka wraca do pracy na co najmniej 3/4 etatu, bardzo często sprawdzane są informacje na temat planowanego urlopu matki dziecka w tym czasie. Zdarza się, że NAV prosi wnioskującego o zasiłek rodzicielski ojca, by dosłał zaświadczenie z ZUS informujące o tym, że matka dziecka jest zarejestrowana tam jako pracobiorca w okresie, w którym ojciec wnioskuje o zasiłek.

Czym grozi niepoinformowanie urzędu?

Informacja o tym, że wszelkie zmiany muszą być zgłaszane do urzędu, widnieje na każdej decyzji z NAV o przyznaniu zasiłku. Niespełnienie tego wymogu traktowane jest jako składanie fałszywych informacji. Niepoinformowanie urzędu skutkuje koniecznością zwrotu całości niesłusznie wypłaconych pieniędzy. Oznacza to, że w sytuacji, gdy na przykład podatnik pobiera świadczenie na dwójkę dzieci w Norwegii, podczas gdy na drugie dziecko powinien otrzymywać zasiłek w Polsce, NAV zażąda zwrotu całości wypłacanego świadczenia, mimo że na pierwsze dziecko przysługiwał mu zasiłek rodzinny w Norwegii.

Czy urząd jest nieomylny?

Oczywiście, że nie. Nierzadko zdarza się, że NAV żąda zwrotu pieniędzy, mimo że pobierający świadczenie ma do nich nieustannie prawo. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie odwołania od decyzji NAV do urzędu. Czas na odwołanie się to zazwyczaj 6 tygodni od momentu otrzymania pisma z NAV.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl