Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweski rząd chce dać szansę osobom na zasiłku rehabilitacyjnym. Będą pracować jako wolontariusze? Praca i pieniądze
Monika Pianowska 16 sierpnia 2017
08:00

Norweski rząd chce dać szansę osobom na zasiłku rehabilitacyjnym. Będą pracować jako wolontariusze?

Skomentuj
Norweska minister Anniken Hauglie. flickr.com/arbeidsdepartementet - Jan Richard Kjelstrup / ASD - Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
W drugim tygodniu sierpnia Ministerstwo Pracy w Norwegii złożyło propozycje zmian w Ustawie o środowisku i warunkach pracy. Nowe regulacje dotyczą m.in. osób pobierających zasiłek rehabilitacyjny.
Minister Pracy Anniken Hauglie (H) w sierpniowej rozmowie z portalem Vårt Land zapowiedziała, że zmiany w ustawie zapewnią dodatkowe warunki rozwoju beneficjentom świadczeń rehabilitacyjnych. Zgodnie z nimi zasiłkobiorcy będą mieli pracować dla organizacji non-profit w ramach wolontariatu.

Obecnie mogą oni zostać zatrudnieni jedynie przez prywatne firmy lub publicznych pracodawców.

Na zwolnieniu jak najkrócej

Dzisiejsze prawo upoważnia beneficjentów do pobierania świadczeń rehabilitacyjnych, dopóki nie odzyskają sprawności pozwalającej na powrót do pracy. W sumie korzysta z niego 145 tys osób. Zdaniem minister Hauglie to jednak za dużo i zbyt wielu mieszkańców Norwegii na siłę przedłuża zwolnienie lekarskie. Nowe zasady mają zatem zmniejszyć liczbę osób pobierających z NAV (Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) zasiłek rehabilitacyjny.

Zasiłek rehabilitacyjny (AAP-arbeidsavklaringspenger) przyznawany jest osobom, które po roku przebywania na zwolnieniu lekarskim nadal nie są w pełni sprawne i potrzebują dalszej rehabilitacji, by wrócić do pracy.

Według Hauglie aktywność zawodowa w ramach wolontariatu w organizacjach pozarządowych to dla osób przebywających na zwolnieniu lekarskim szansa, żeby przygotować się do szybszego powrotu do płatnej pracy.
Wolontariat ma jednocześnie stanowić formę ciągłości pomiędzy biernością na zasiłku a regularnym zatrudnieniem, by w przyszłości móc znowu utrzymać się samemu jako podatnik.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Najpierw Jensen, teraz Hauglie

O różnych sposobach aktywizacji mieszkańców Norwegii, szczególnie tych pobierających państwowe świadczenia, mówi się ostatnio sporo. Najpierw Minister Finansów Siv Jensen wywołała burzę propozycją odebrania zasiłków imigrantom i uchodźcom, którzy w ciągu pięciu lat nie nauczą się norweskiego.

>>>PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT W ARTYKULE

Teraz Hauglie proponuje zmiany w przypadku beneficjentów arbeidsavklaringspenger. Czy norwescy politycy mają zamiar walczyć w ten sposób z lenistwem w Norwegii?
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas