Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

PROŚBA O INFO -przeprowadzka- dorosły autysta (autystyk) - Norwegia

Czytali temat:
Joanna Kuchnicka mart enty boj fra oszlo Riggman Cesar Lunka Koszycka Mirek Mirek Oddyn King Mariusz1993 (1548 niezalogowanych)
4 Posty
Lunka Koszycka
(Lunka)
Wiking
Witam
Na wstępie zaznaczam, że nie jadę do NO po świadczenia czy wyższe zarobki, nie zamierzamy się tam "dorobić" na dom w Polsce, a zacząć nowe życie. Decyzja była rozważana od 2 lat. Przeczytaliśmy opinie i doświadczenia, które były dostępne (zarówno te dobre jak i te złe). Od przyszłego miesiąca rozpoczynam naukę języka, mąż zaczął 2 tygodnie temu.
Mąż ma zdiagnozowane ADHD, ja - Zespół Aspergera (ostatnio zniesiono klasyfikację i jest to określane jako 'zaburzenia ze spektrum autyzmu', ADHD, ADD, nadwrażliwość na bodźce + kilka innych.
Interesują mnie następujące kwestie :
1. Czy jako osoba z orzeczeniem i rentą w Polsce, po przetłumaczeniu niezbędnych dokumentów (diagnozy, orzeczenie itd) mogę liczyć na pomoc jakiejś instytucji (jeśli tak to jakiej?) która umożliwi mi łatwiejszy kontakt z prawem, w pewnym stopniu 'poprowadzi za rączkę' i ułatwi asymilację, znalezienie mieszkania na początek itp.?
2.Jak legalnie działać artystycznie w tym kraju bez zakładania firmy? (rękodzieło i muzyka to moja "dodatkowa praca", sporadyczna, dlatego przypuszczam, że podatki od działalności mogłyby mnie zabić, ale chciałabym być fair wobec Państwa w którym chce zacząć nowe życie, bez kombinatorstwa).

Planujemy przeprowadzkę do około roku czasu (chyba, że coś się przedłuży z przyczyn niezależnych od nas, jednak staramy się, aby cały proces przebiegł jak najszybciej.

Z góry dziękuję za konkretne i rzeczowe odpowiedzi i wskazówki.

Pozdrawiamy
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
Lunka napisał:
Witam
Na wstępie zaznaczam, że nie jadę do NO po świadczenia czy wyższe zarobki, nie zamierzamy się tam \"dorobić\" na dom w Polsce, a zacząć nowe życie. Decyzja była rozważana od 2 lat. Przeczytaliśmy opinie i doświadczenia, które były dostępne (zarówno te dobre jak i te złe). Od przyszłego miesiąca rozpoczynam naukę języka, mąż zaczął 2 tygodnie temu.
Mąż ma zdiagnozowane ADHD, ja - Zespół Aspergera (ostatnio zniesiono klasyfikację i jest to określane jako \'zaburzenia ze spektrum autyzmu\', ADHD, ADD, nadwrażliwość na bodźce + kilka innych.
Interesują mnie następujące kwestie :
1. Czy jako osoba z orzeczeniem i rentą w Polsce, po przetłumaczeniu niezbędnych dokumentów (diagnozy, orzeczenie itd) mogę liczyć na pomoc jakiejś instytucji (jeśli tak to jakiej?) która umożliwi mi łatwiejszy kontakt z prawem, w pewnym stopniu \'poprowadzi za rączkę\' i ułatwi asymilację, znalezienie mieszkania na początek itp.?
2.Jak legalnie działać artystycznie w tym kraju bez zakładania firmy? (rękodzieło i muzyka to moja \"dodatkowa praca\", sporadyczna, dlatego przypuszczam, że podatki od działalności mogłyby mnie zabić, ale chciałabym być fair wobec Państwa w którym chce zacząć nowe życie, bez kombinatorstwa).
Planujemy przeprowadzkę do około roku czasu (chyba, że coś się przedłuży z przyczyn niezależnych od nas, jednak staramy się, aby cały proces przebiegł jak najszybciej.
Z góry dziękuję za konkretne i rzeczowe odpowiedzi i wskazówki.
Pozdrawiamy
Tak skrutofo i ogulnikofo.
NIE nie ma na co liczyć.
Polskie świadceniA tszeba pomnoszyć pszes 2 i to jest tylko tyle forsy, o ile wcześniej ma siem konto we Norge i polski zusśmus przelefa bespozrednio forsem. Inaczj tszeba jeszcze odjomć forsem za pszeliczniki falutofe.
BY WE NORGE, OTRZYMAĆ ŚWIACZENIA JAKIEKOLWIEK, to najpierw trzeba być zarejestrowanym minimum przez PÓŁ ROKU w NAV, co wiąże się z wpływami na // "ZUS norweski" - czyli podatek z brutto, razem ze składką na ubezpieczenie socjalne//, polski w tym przypadku, się nie liczy, do momentu uzyskania pełnego statusu tego norweskiego.
Ot i tyle co trzy motyle.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
Inna sprawa to taka iż te sprawy, nie załatwi się w Norge prywatnie!!!
Tylko i WYŁĄCZNIE OFICJALNIE PRZEZ ZUS I NAV!!
. na ich oryginalnych drukach.
Pseudo firmy doradcze, kasuję jedynie darmową kasę i NIC PONADTO!.
I tak wszystko trzeba zrobić samemu, co jest dokładnie opisane tak na stronach ZUS, jak i na stronach NAV.!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Lunka Koszycka
(Lunka)
Wiking
Wydawało mi się, iż wyraźnie zaznaczyłam, że nie chodzi mi o świadczenia a pomoc prawną i merytoryczną. Osobie zdrowej, wyjeżdżającej do nowego kraju już jest dość trudno odnaleźć się w tym wszystkim na początku, więc jako autystyk mogę mieć z tym większy problem. Może nie zaznaczyłam, ale oprócz renty pracuję zawodowo, jako grafik, tester i HR w gamedevie (1 etat dzielony na 3 stanowiska).
Niemniej jednak dziękuję za informację, zapiszę sobie to gdzieś na pewno
Pozdrawiam ciepło
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Lunka Koszycka
(Lunka)
Wiking
Czy w takim razie orientują się Państwo może o istnieniu fundacji dla dorosłych autystyków w Norwegii do których można się zwrócić o pomoc w przydzieleniu np czegoś w rodzaju asystenta, który na samym początku pomaga ogarniać rzeczy papierkowe, czy też taki asystent z marszu jest przydzielany z głównych instytucji (np NAV)?
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
439 Postów
Riggman
(Riggman)
Wyjadacz
ja nie rozumiem czemu nie skontaktujesz sie z navem, skad ktos ma wiedziec takie rzeczy


55553333 ... tam sie te rzeczy zalatwia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Lunka Koszycka
(Lunka)
Wiking
Kto pyta nie błądzi. Po to jest forum, aby się móc zapytać, bo możliwe, że ktoś miał podobne doświadczenia, przebył już tę drogę i może się tym doświadczeniem podzielić. Czy teraz jest zrozumiałe dlaczego?
Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok