Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

25% czy tabela? - Norwegia

8 Postów
Ptompl
(Ptompl)
Wiking
Witam. Jako że z nowym rokiem, zmienił się podatek dla ludzi z D-nummerem z tabelowego na 25%, mam pytanie. Ponieważ istnieje możliwość zadeklarowania się w Skacie czy chcemy pozostać przy tabelowym, czy przejść na ten liniowy 25%. Co jest bardziej opłacalne? Jaka jest różnica? Czy wszystko itak przy rozliczeniu wyjdzie na jedno? Czy tego liniowego nie można rozliczyć, i poprostu tyle ile wyliczą, tyle można tylko dostać zwrotu, i nic więcej? Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Podatku 25% nie można rozliczyć, ponieważ po podsumowaniu roku nie będzie miał Pan ani zwrotu ani dopłaty. Zapłaci Pan tyle podatku ile należało w danym roku. Wybierając kartę podatkową 25% nie otrzyma Pan ani skattemeldingu ani skatteoppgjør i nie będzie Pan miał możliwości złożenia rozliczenia. Pytanie co jest bardziej opłacalne jest dość indywidualne. Jeżeli podatnik co roku rozlicza się uwzględniając duże odpisy i ulgi i ma z tego powodu duży zwrot, to najprawdopodobniej bardziej opłacalna jest karta według tabeli. Jeżeli natomiast podatnik nie może uwzględniać w rozliczeniu żadnych dodatkowych odpisów, to możliwe, że bardziej opłaca mu się karta podatkowa 25%.
Zgłoś wpis
8 Postów
Ptompl
(Ptompl)
Wiking
Wiec z tego co rozumiem, w pierwszych 2 latach bardziej opłaca się jednak chyba tabela. Przy mniejszej ilości wypracowanych godzin, nie zabierają 34% podatku tylko dużo mniej. Natomiast przy 25%, zawsze zabieraja całość. Nawet w przypadku wyrobienia maximum godzin kontraktowych, nie zabierali całych 35%, tylko nieco ponad 25, a zawsze jakiś zwrot można zyskać. Czy można to zmieniać kilkakrotnie w Skacie? Ponieważ chyba w tym formularzu nie było z nowym rokiem wyboru, a zmieniło mi się na 25%. Podobno tak zadeklarowalem. Bez problemu mogę to jednak chyba odmienić? Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Jeżeli podatnik, który rozlicza się według karty 25% zmieni kartę na tę odpowiadającą dochodom, to do końca roku podatkowego nie będzie już mógł wrócić do karty podatkowej 25% - dopiero w następnym roku podatkowym.
Zgłoś wpis
8 Postów
Ptompl
(Ptompl)
Wiking
To jeszcze 2 pytanka Czy jak zmienie tą kartę jeszcze w tym miesiącu, to dostanę wypłatę za luty wg tej nowej karty, czy od następnego miesiąca dopiero ? I drugie, czy nie lepiej może już przejść na stały ID number z D numberu ? Wtedy automatycznie przejdzie mi chyba na tabelowe podatki ?

P.S. Kolega zrobił w ostatnich miesiącach mało godzin, i nie potrącili mu w ogóle podatku. Rozumiem że z racji tego oczywiście nie będzie żadnego zwrotu za te miesiące, ale czy nie będzie przypadkiem żadnej dopłaty ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
slawRado R
(slawRado)
Wiking
Witam.
Czy jako ze nie można być rezydentem podatkowym w norwegi nie jest możliwe wybrania kiledeskat.
Pracowanie na rotacji 3/2 tygodnie co daje tydzień nie pracujący w każdym miesiącu uprawnia mnie do takiego właśnie podatku?
Zaznaczę ze pracuje w norwegi 7 lat.
W następnym roku (2020) zamierzam przejść na prace na zmiany tak jak wyżej trzy na dwa.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Jeżeli pracuje Pan w rotacji 3/2 to znaczy, że spędza Pan w Norwegii większą część roku i jest Pan rezydentem podatkowym, dlatego nie ma Pan prawa do podatku 25%.
Zgłoś wpis
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok