Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Wypłata zbyt dużej ilości pieniędzy przez pracodawcę a prośba o zwrot - Norwegia

5 Postów
Kamil Kamil
(KamilKamil955)
Wiking
Witajcie, pare dni temu napotkala mnie dziwna sytuacja. Pod koniec 2017 roku i na poczatku 2018 pracowalem w Norwegii w kilku miejscach (aktualnie przebywam już w Polsce). W srode dostalem maila od jednego z dawnych pracodawców, w którym było napisane że we wrześniu 2017 roku ów pracodawca wypłacił mi 3500 nok za dużo. Do maila zostały dołączone dawne faktury mające udowodnić to, że doszło do nadpłaty, plus rzecz jasna prosba o zwrot 3500 nok z mojej strony wraz z wystawiona faktura na te kwote na termin 29.03.2019 (nie byla ona jednak w zaden sposob podpisana ani ostemplowana). Do tej pory nie miałem w ogóle świadomości, że doszło do jakiejkolwiek pomyłki ze strony pracodawcy - w związku z tym czy jest coś na moją obronę w tej sytuacji?

Dla jasności jeszcze jedna rzecz. W sierpniu 2017 prosiłem owego pracodawcę o zaliczkę 3500 NOK, którą odjął mi od jednej z następnej wypłat. Z tym, że zdaniem pracodawcy owa zaliczka powinna zostać odjęta dwa razy, w związku z przypadkową nadpłatą z jego strony.

Z góry dzięki za pomoc. Nie, nawet nie mam problemu z oddaniem tych pieniedzy, ale jakby nie patrzec pracodawcy sie przypomniala sprawa sprzed dwóch lat i troszkę to śmierdzi jak dla mnie. Pytałem się już na kilku grupach na Facebooku i opinie są różne. Jedni twierdza zeby zapomniec o calej sprawie, drudzy ze jesli oleje temat to ow pracodawca moze mi wysylac kolejne wezwania i pojsc z tym nawet do windykacji. A co Wy o tym sadzicie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
KamilKamil955 napisał:
Witajcie, pare dni temu napotkala mnie dziwna sytuacja. Pod koniec 2017 roku i na poczatku 2018 pracowalem w Norwegii w kilku miejscach (aktualnie przebywam już w Polsce). W srode dostalem maila od jednego z dawnych pracodawców, w którym było napisane że we wrześniu 2017 roku ów pracodawca wypłacił mi 3500 nok za dużo. Do maila zostały dołączone dawne faktury mające udowodnić to, że doszło do nadpłaty, plus rzecz jasna prosba o zwrot 3500 nok z mojej strony wraz z wystawiona faktura na te kwote na termin 29.03.2019 (nie byla ona jednak w zaden sposob podpisana ani ostemplowana). Do tej pory nie miałem w ogóle świadomości, że doszło do jakiejkolwiek pomyłki ze strony pracodawcy - w związku z tym czy jest coś na moją obronę w tej sytuacji?
Dla jasności jeszcze jedna rzecz. W sierpniu 2017 prosiłem owego pracodawcę o zaliczkę 3500 NOK, którą odjął mi od jednej z następnej wypłat. Z tym, że zdaniem pracodawcy owa zaliczka powinna zostać odjęta dwa razy, w związku z przypadkową nadpłatą z jego strony.
Z góry dzięki za pomoc. Nie, nawet nie mam problemu z oddaniem tych pieniedzy, ale jakby nie patrzec pracodawcy sie przypomniala sprawa sprzed dwóch lat i troszkę to śmierdzi jak dla mnie. Pytałem się już na kilku grupach na Facebooku i opinie są różne. Jedni twierdza zeby zapomniec o calej sprawie, drudzy ze jesli oleje temat to ow pracodawca moze mi wysylac kolejne wezwania i pojsc z tym nawet do windykacji. A co Wy o tym sadzicie?
Wszystko zależy od tego, jaką miałeś formę zatrudnienia i podpisaną umowę. Jeżeli była to zwykła umowa o pracę i wpłaty wynagrodzenia na konto, to odpisz mu grzecznie, że niech składa pozew do sądu pracy. Przypominając mu iż musi podać podstawę prawną tego roszczenia, popartą odpowiednimi paragrafami tak z kodeksu pracy, jak i z ogólnych przepisów prawa cywilnego.
Natomiast, jeżeli to była inna forma współpracy, zlecenie, podwykonawstwo i tp., to powinieneś również żądać tego samego jak wyżej.

A wypłacił tobie należne feriepenger za przepracowany wtedy czas przy zakończeniu współpracy?
Może się okazać iż to jeszcze on sam, wisi tobie należną ustawowo forsę.
Mało tego poszukaj w dokumentach zeznania podatkowego za tamten okres i zobacz jaki miałeś zarobek brutto z tej firmy, oraz jaki pobrano tobie % podatku od wynagrodzenia brutto. to bardzo ważne.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...hmmm
...policz dokładnie załączone faktury.wpływy i ,,odpływy,, na rachunku
...rzadko się zdarza ,zeby ktoś reklamował coś po roku bezpodstawnie...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Kamil Kamil
(KamilKamil955)
Wiking
Dzieki za odpowiedzi.

W tamtym miejscu mialem zwykla umowe o prace. Jesli chodzi o feriepenger i procenty odjete od pensji to wszystko sie zgadza.

Czyli rozumiem, ze aktualnie po prostu mam czekac na rozwoj wydarzen?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...na twoim miejscu wyjaśniłbym to jak najszybciej podając swoje wyliczenia i skany przelewów
...tym bardziej ,że pracodawca wypłacił ci zaliczke na twoją prośbę
...uprzejmie i polubownie da sie rozwiązac wiele problemów
...lub też wystarczy,że zadzwonisz do byłego szefa i pogadasz z jego księgową*ym..
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
KamilKamil955 napisał:
Dzieki za odpowiedzi.
W tamtym miejscu mialem zwykla umowe o prace. Jesli chodzi o feriepenger i procenty odjete od pensji to wszystko sie zgadza.
Czyli rozumiem, ze aktualnie po prostu mam czekac na rozwoj wydarzen?
Nie masz czekać z założonymi rękoma, tylko odpowiedzieć w formie pisemnej, tak jak zaznaczyłem wyżej na jego wezwanie.
Informując go jednocześnie iż miałeś zawartą z nim zwykłą umowę o pracę i jego żądanie nie ma umocowania w Norweskim kodeksie pracy.
Ponadto poinformuj go również, że całe to jego roszczenie zgłaszasz do Norweskiej Inspekcji Pracy. I TAK FAKTYCZNIE ZRÓB!.
Zadając pytanie o procent pobranego podatku, miałem na myśli to, że jeżeli już, to nie zwrot żądanej kwoty 3,5-tys. nok tak jak on chce, tylko pomniejszone o pobrany % podatku, który to skatt wtedy pobrał od tej wypłaty.

Jeżeli jest zawarta zwykła umowa o pracę, to pracodawca, nie ma prawa żądać zwrotu wpłaconych legalnie kwot, tytułem wynagrodzenia, po okresie rocznego rozliczenia podatkowego przez urząd skarbowy.
Tym bardziej, po tak długim okresie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
Pamiętaj również i o tym, by to jego żądanie, nie zostało skasowane przez ciebie, tylko skopiuj, ten dokument i wydrukuj.
Składając pismo do norweskiej inspekcji pracy, wyślij im to żądanie jako załącznik.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Kamil Kamil
(KamilKamil955)
Wiking
W porzadku, w takim razie zglosze sprawe tam gdzie powinienem i tak tez powiem pracodawcy

Swoja droga wiem ze to glupie pytanie, ale czy w takich sytuacjach pracodawca jest uprawniony aby odwolac sie do komornika/windykacji?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...policz wszystko jeszcze raz
..bo w zacietrzewieniu mozesz nie mysleć logicznie
...przedstaw krok po kroku skany rozliczeń udowadniając ,że nie ma pomylki
...Inspekcja pracy czy związki zawodowe to ostateczność
...nie ma tu mowy o przedawnieniu
...chodzi o uczciwość
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
KamilKamil955 napisał:
W porzadku, w takim razie zglosze sprawe tam gdzie powinienem i tak tez powiem pracodawcy
Swoja droga wiem ze to glupie pytanie, ale czy w takich sytuacjach pracodawca jest uprawniony aby odwolac sie do komornika/windykacji?
Tak samo jak w Polsce, tak i tu, by coś żądać od komornika lub windykacji, to najpierw trzeba mieć wyrok w danej sprawie.
Pomijam już to iż żądana ewentualna kwota, pomniejszona o pobrany należny podatek od wynagrodzenia, jest tak marginalna, że ten człowiek rozpocznie jakąś prawną procedurę.
Gdyby to były nadpłacone faktury przy rozliczeniach firmowych, np. pracowałbyś u niego na tak zwanym własnym rozrachunku, " firma jednoosobowa", to być może, miałby jakieś szanse odzysku i to zgodnie z prawną procedurą skarbową.
Przecież minęło jak piszesz, ponad dwa lata, czyli, dwa zamknięte okresy podatkowe.
Ty natomiast miałeś zwykłą umowę pracowniczą i dlatego podlegasz pod Kodeks Pracy.
Gość powinien postępować zgodnie z tym kodeksem, jednak z twojego opisu, wynika iż wysłał tobie, jedynie maila z żądaniem jakiegoś zwrotu pieniędzy bez wyszczególnienia paragrafów z K.P.
Ponadto pominął informację zminusowania pobranego podatku od żądanej kwoty.
Jak dla mnie, jest to zwykłe żerowanie, na niewiedzy pracownika zagranicznego, z dużym prawdopodobieństwem zastraszania i mobbingu.
Jednak ty sam i tak zrobisz to co będziesz chciał.
Ja na twoim miejscu, pobawił bym się tak jak napisałem wyżej.
To nic nie kosztuje.
W piśmie do Norweskiej Inspekcji Pracy napisał bym iż gość straszy ciebie i wymusza jakieś nienależne zwrot gotówki itd.
Tu masz stronę, gdzie skada się takie skargi na pracodawców.
Poszukaj odpowiedniego formularza i pisz.
Papier/net, jest cierpliwy i wszystko przyjmie.
www.arbeidstilsynet.no/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok