Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

PIT ZG - Norwegia

Czytali temat:
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski Jacek Duda boj fra oszlo ja ja Ewelina Stragierowicz Emila En Diagnostyka Samochodowa Darek1234 Marcin Szymański Sylwek Żyła Mateusz G. aaa Plinaaa Aa Adam Sawicki TomekŻ (4905 niezalogowanych)
2 Posty
Marcin Szymański
(MarcinSzymanski)
Wiking
Witam,
wypełniłem sobie w tym roku PIT w Polsce wraz z załącznikiem ZG (jako że 3 tygodnie pracowałem w Norwegii).
Z zarobków norweskich rozliczam się przez firmę (pewnie wszystkim znaną z tego forum).
W Polsce miałem do zapłaty pewną kwotę podatku (za pracę w Polsce).
Czy to tak zawsze jest że po wypełnieniu załącznika ZG o dochodach z Norwegii kwota podatku do zapłatu w Polsce wzrasta?
Zaznaczam że jestem rezydentem polskim i tu się rozliczam ale Norwegie rozliczam osobno, więc być moze będę musiał zapłacić podatek też w Norwegii.
Dlaczego US w Polsce każe mi płacić większy podatek dlatego że pracowałem w Norwegii? (i tu się też rozliczę)
Na tym rocznym zestawieniu od pracodawcy jest kwota "Forskuddstrekk" czy płaciłem podatek dochodowy tak? Może będę musał dopłacić w NO, ok ale dlaczego drugi raz w PL?
Czy to tak zawsze jest że ZG podbija wam podatek czy ja zrobiłem coś źle?
Może mi to ktoś pomóc zrozumieć?
Pozdrawiam
M
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
Hanna Jagiello
(HannaJagiello)
Wiking
Hei. Rezydencja podatkowa oznacza nieograniczony obowiazek podatkowy osoby fizycznej tj obejmuje calosc osiagnietych dochodow bezwzgledu na to w jakim kraju zostały one uzyskane.01.11.2017 zostały wprowadzone zmiany,polegajace na tym,że obowiazuje tylko jedna metoda tj metoda zaliczenia proporcjonalnego.W efekcie wyzszy podatek.W Twoim przypadku do dochodow uzyskanych w Pl nalezy dodac zarobki z No (przychod-diety za 3 tyg pracy-koszty uzyskane przychodu-skladki na ubezpieczenia spolecznych),jezeli miales dochod w No I zwrot podatku musisz to wykazac w Pl.Proponuje napisac pismo do US z prosba o rozlozenie na raty.Moze troche pomoglam, co do ostatniego pytania nalezy pogratulowac golsujacym na obecnie partie rzadzaca.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Marcin Szymański
(MarcinSzymanski)
Wiking
Dziękuję,
ja już sobie to zapłaciłem, ale na serio na logikę, przynajmniej wg mnie, to 2x razy zostałem opodatkowany a najlepsze jest to że w ZG nie mogę wpisać kwoty podatku, który został mi zabrany w Norwegii.
No ale trudno, w zasadzie uważam że jakbym nie wykazał ZG w Polsce to nasza skarbówka by nie wiedzieła o tym. No ale nie w tym rzecz żeby oszukiwać, choć w miom przekonaniu przepis jest do kitu.
No i myślę że niestety nie ma znaczenia czy to PIS czy PO - wg mnie obydwie partie nadają się do usunięcia.
Bez obrazy oczywiście.
Dzięki i pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok