PIT ZG - Norwegia

Czytali temat:
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski Jacek Duda boj fra oszlo ja ja Emila En Diagnostyka Samochodowa Darek1234 Marcin Szymański Sylwek Żyła Mateusz G. aaa Plinaaa Aa Adam Sawicki TomekŻ (1872 niezalogowanych)
2 Posty
Marcin Szymański
(MarcinSzymanski)
Wiking
Witam,
wypełniłem sobie w tym roku PIT w Polsce wraz z załącznikiem ZG (jako że 3 tygodnie pracowałem w Norwegii).
Z zarobków norweskich rozliczam się przez firmę (pewnie wszystkim znaną z tego forum).
W Polsce miałem do zapłaty pewną kwotę podatku (za pracę w Polsce).
Czy to tak zawsze jest że po wypełnieniu załącznika ZG o dochodach z Norwegii kwota podatku do zapłatu w Polsce wzrasta?
Zaznaczam że jestem rezydentem polskim i tu się rozliczam ale Norwegie rozliczam osobno, więc być moze będę musiał zapłacić podatek też w Norwegii.
Dlaczego US w Polsce każe mi płacić większy podatek dlatego że pracowałem w Norwegii? (i tu się też rozliczę)
Na tym rocznym zestawieniu od pracodawcy jest kwota "Forskuddstrekk" czy płaciłem podatek dochodowy tak? Może będę musał dopłacić w NO, ok ale dlaczego drugi raz w PL?
Czy to tak zawsze jest że ZG podbija wam podatek czy ja zrobiłem coś źle?
Może mi to ktoś pomóc zrozumieć?
Pozdrawiam
M
Zgłoś wpis
Oceń wpis:11  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
Hanna Jagiello
(HannaJagiello)
Wiking
Hei. Rezydencja podatkowa oznacza nieograniczony obowiazek podatkowy osoby fizycznej tj obejmuje calosc osiagnietych dochodow bezwzgledu na to w jakim kraju zostały one uzyskane.01.11.2017 zostały wprowadzone zmiany,polegajace na tym,że obowiazuje tylko jedna metoda tj metoda zaliczenia proporcjonalnego.W efekcie wyzszy podatek.W Twoim przypadku do dochodow uzyskanych w Pl nalezy dodac zarobki z No (przychod-diety za 3 tyg pracy-koszty uzyskane przychodu-skladki na ubezpieczenia spolecznych),jezeli miales dochod w No I zwrot podatku musisz to wykazac w Pl.Proponuje napisac pismo do US z prosba o rozlozenie na raty.Moze troche pomoglam, co do ostatniego pytania nalezy pogratulowac golsujacym na obecnie partie rzadzaca.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:4  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Marcin Szymański
(MarcinSzymanski)
Wiking
Dziękuję,
ja już sobie to zapłaciłem, ale na serio na logikę, przynajmniej wg mnie, to 2x razy zostałem opodatkowany a najlepsze jest to że w ZG nie mogę wpisać kwoty podatku, który został mi zabrany w Norwegii.
No ale trudno, w zasadzie uważam że jakbym nie wykazał ZG w Polsce to nasza skarbówka by nie wiedzieła o tym. No ale nie w tym rzecz żeby oszukiwać, choć w miom przekonaniu przepis jest do kitu.
No i myślę że niestety nie ma znaczenia czy to PIS czy PO - wg mnie obydwie partie nadają się do usunięcia.
Bez obrazy oczywiście.
Dzięki i pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-5  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram