Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Stawka brutto za godzine pracy, ile podatku? - Norwegia

10 Postów
zgarniacz zgarniacz
(zgarniacz)
Wiking
Witam, pracuje na farmie od początku lipca. Przyjechałem na dwa miesiące, stawka na umowie to 120 koron, w skatte powiedziałem ze będę do końca sierpnia i zarobie około 40000 tyś. Ktoś może ma pojecie jak wyliczyć stawkę na rękę za godzine? Ile procent podatku będzie od 120 koron?


Dziś przyszło mi coś takiego (foto). Czy oznacz to ze od stawki godzinowej muszę odjąć 35% i tyle dostane na rękę?

Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Wiking
z tego co wiem to pracodawca ( jesli jest to firma norweska) pobierze 50% wynagrodzenia.chyba że.....Złożyłeś w urzędzie skarbowym formularz RF-1209 o wydanie karty podatkowej. wydaje mi sie ze każda osoba powinna posiadać karte podatkowa. tam są informacje ile pracodawca może odciągnąć z wyplaty. słyszałem że cos w granicach 28%
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Wiking
ale to nie jestem pewien... nie długo sam bede musiał się zagłębić w ten temat. bo jak narazie wyliczając moje godziny i stawke? to faktycznie doztaje połowe z tego
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Wiking
dostałem identyczny papier.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
205 Postów

(morss.)
Stały Bywalec
napisał:
Witam, pracuje na farmie od początku lipca. Przyjechałem na dwa miesiące, stawka na umowie to 120 koron, w skatte powiedziałem ze będę do końca sierpnia i zarobie około 40000 tyś. Ktoś może ma pojecie jak wyliczyć stawkę na rękę za godzine? Ile procent podatku będzie od 120 koron?
Dziś przyszło mi coś takiego (foto). Czy oznacz to ze od stawki godzinowej muszę odjąć 35% i tyle dostane na rękę?
To jest podstawowy dokument, informujący o nadaniu tobie norweskiego numeru personalnego -D- oraz przypisaniu tzw. tabeli podatkowej.
W tym przypadku masz tabelę 7100 i to według niej będziesz rozliczany, o ile będziesz pracował jedynie u jednego pracodawcy.
Jeżeli podejmiesz pracę jeszcze u kogoś dodatkowo,
to wtedy następne zarobki będą rozliczane nie według tabeli 7100,
a właśnie według stawki 35%.
Pamiętaj również i o tym, że od danej wypłaty -wg.tej tabeli i tych 35%- są pobierane jedynie miesięczne ZALICZKI na poczet podatku.
W skład tej zaliczki, obligatoryjnie wchodzi również kwota obowiązkowego ubezpieczenia pracowniczego/zdrowotnego. ~8,2%.
Wyliczenie stawki netto jednej godziny brutto nic nie daje, poza samym oglądem, a może jedynie wprowadzać w błąd.
Masz tabelę 7100 jeżeli nie została dołączona skrótowa wersja, to musisz wejść na podaną stronę skatt i tam znaleźć jej pełną wersję.
Dopiero na podstawie tej tabeli można dokładnie obliczyć ile faktycznie zarobisz netto.
Jako przykład:
Wypracowałeś 180 godzin zwykłych x 120-nok/B=21600 nok/B.
Zaglądasz do tabeli 7100 i tam w pozycji 21600 jest podana kwota zaliczki w wysokości 5058 odejmujesz i pozostaje 16542 jeżeli to podzielisz przez 180 to stawka netto przy takim zarobku wyniesie ~91,93-nok/t.
Jednak jak zarobisz jeszcze więcej to netto dla godziny bedzie mniejsze,
natomiast jak zarobisz dużo mniej, to netto dla godziny będzie większe.
Dlatego też właśnie na początku napisałem iż stawka godzinowa netto jest mylna.
Tu masz uproszczoną stronę, gdzie można sobie obliczać zarobek,
nie tylko miesięczny z różnych tabel.
tabellkort.app.skatteetaten.no/#/?_k=5qvulk
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj
33 Posty
Zygmunt xxx
(KazioWichura)
Nowicjusz
nie przejmuj sie zabranym podatkiem kwota wolna od podatku to 55 000 kr w tym roku wiecej nie zarobisz zapewne wiec w nastepnym roku wszystko ci zwroca to co zabrali i wyjdzie 120 koron netto nie brutto musisz tylko dopatrzec aby pracodawca odprowadzil podatek czyli popros lonnslipa na maila i masz czarno na bialym ile zarobiles brutto/nettoo pozdro
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
205 Postów

(morss.)
Stały Bywalec
KazioWichura napisał:
nie przejmuj sie zabranym podatkiem kwota wolna od podatku to 55 000 kr w tym roku wiecej nie zarobisz zapewne wiec w nastepnym roku wszystko ci zwroca to co zabrali i wyjdzie 120 koron netto nie brutto musisz tylko dopatrzec aby pracodawca odprowadzil podatek czyli popros lonnslipa na maila i masz czarno na bialym ile zarobiles brutto/nettoo pozdro
Nie wprowadzaj ludzi w błąd,
ponieważ to co pogrubiłem jest bzdurą.
Widać iż nie potrafisz czytać tekstów ze zrozumieniem treści.
Ponieważ w przyszłym roku podczas rozliczenia, skatt odejmie od wpłaconej zaliczki na podatek, obowiązkową składkę ubezpieczenia jak już napisałem wyżej ~8,2%.
Dopiero pozostała kwota będzie możliwa do zwrotu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
33 Posty
Zygmunt xxx
(KazioWichura)
Nowicjusz
sorry moss ale twoich wypocin nawet nie czytalem wole powolywac sie na bardziej rzetelne zrodla. troche nie fajnie jak sie czyta nie umiesz czytac ze zrozumieniem, taki typowy polski jad puszczony w eter.
tu masz stronke poczytaj sobie
www.skatteetaten.no/en/person/Tax-deduct...-tax-deduction-card/ . ''On an exemption card, you can earn up to NOK 55,000 without being taxed. This applies to all taxable pay, sickness benefits, holiday pay, free board and lodging.''

kwota wolna od podatku 55000 kr brutto, tak na chlopski rozum placisz ubezpieczenie z netto czy brutto ... odpowiedz jest z brutto a wiec skoro jest caly zwrot z kwoty 55 000 to skad ty znalazles te 8,2 procenta

rozumiem twoj tok myslenia ze ubezpieczenie zdrowotne jest obowiazkowe ,ale moim zdaniem kolego mylisz sie i wprowadzasz ludzi w blad ;p jesli sie myle podaj wiarygodne zrodlo a bedziesz mial szacun na dzielni sam chetnie to przeczytam pozdro.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
362 Posty

(Chuck Norris)
Stały Bywalec
KazioWichura napisał:
sorry moss ale twoich wypocin nawet nie czytalem wole powolywac sie na bardziej rzetelne zrodla. troche nie fajnie jak sie czyta nie umiesz czytac ze zrozumieniem, taki typowy polski jad puszczony w eter.
tu masz stronke poczytaj sobie
www.skatteetaten.no/en/person/Tax-deduct...-tax-deduction-card/ . \'\'On an exemption card, you can earn up to NOK 55,000 without being taxed. This applies to all taxable pay, sickness benefits, holiday pay, free board and lodging.\'\'

kwota wolna od podatku 55000 kr brutto, tak na chlopski rozum placisz ubezpieczenie z netto czy brutto ... odpowiedz jest z brutto a wiec skoro jest caly zwrot z kwoty 55 000 to skad ty znalazles te 8,2 procenta

rozumiem twoj tok myslenia ze ubezpieczenie zdrowotne jest obowiazkowe ,ale moim zdaniem kolego mylisz sie i wprowadzasz ludzi w blad ;p jesli sie myle podaj wiarygodne zrodlo a bedziesz mial szacun na dzielni sam chetnie to przeczytam pozdro.

Po co ma podawac wiarygone zrodlo jezeli nie czytasz jego wypocin a powinienes.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
33 Posty
Zygmunt xxx
(KazioWichura)
Nowicjusz
chuck napisalem ze nie czytalem wczesniej bo po prostu odnioslem sie do wpisu autora tematu, co nie znaczy ze nie przeczytalem teraz posta poprzednika. szukalem wczesniej te 8 procent i nie znalazlem nic dlatego prosze o jakies zrodlo proste. na lonnslipie tez nie znalazlem nic podobnego a teraz dlaczego powinienem... wytlumacz prosze i oswietl nas wszechwiedzacy ;]
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok