Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Przyjazd do Norwegii samochodem (ojca) a uzyskanie stałego numeru. - Norwegia

Czytali temat:
4 Posty
Joms
(Joms)
Wiking
Witam,

Szukałem sporo wielu stronach (również Skatteetaten) i niestety nie mogę znaleźć informacji jak rozwiązać moją sytuację najkorzystniej. Proszę Was o pomoc, bądź nakierowanie.

W najbliższym czasie przeprowadzam się do Norwegii, pracę mam już załatwioną (kontrakt podpisany) - umowa bezterminowa (szczegóły będą uzupełnione na miejscu). Numeru personalnego nie posiadam, podpisywałem umowę zdalnie.

Jadę samochodem (zarejestrowany w PL) ojca (z ojcem) przeprowadzając się - promem z Danii.
Ponieważ nie mam żadnego numeru w Norwegii - de facto wjeżdżamy jako turyści - nie ma problemu z autem na polskich blachach.
Na miejscu dostanę numer personalny stały, ojciec wraca do Polski po tygodniu samolotem.

I teraz wg. przepisów aktualnych mogę jeździć tym samochodem przez maksymalnie 25 dni (przypominam będę miał numer stały), ale muszę to zgłosić przed wjechaniem do Norwegii - a do tego trzeba mieć numer - no bo turysta, ani posiadacz d-numeru nie potrzebuje tego zgłaszać. Skutkiem tego - nie mogę zgłosić użytkowania pożyczonego prywatnie samochodu przed wjechaniem.

Naturalnie chcę kupić samochód w Norwegii, ale nie chcę robić na szybko i chciałbym mieć te chociaż 25 dni.

Samochód polski oczywiście odwożę do kraju, tu też mogę mieć ojca by przekraczał granicę ze mną wyjeżdżając - nie wiem, czy potrzebnie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Rafal C
(RafalC)
Wiking
W skrócie: Stały numer personalny + bezterminowa umowa o prace = zakaz prowadzenia pojazdu zarejestrowanego poza NO
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Rafal C
(RafalC)
Wiking
A po co podanie do skatu?
Jak przyjedzie tym autem to dopóki mu nie przyznają stałego numeru będzie mógł nim jeździć (jesli by to był jego samochód to na pewno a jeśli jest na ojca to nie wiem dokładnie). Po przyznaniu stałego numeru i z taką umową nie ma prawa się nim poruszać po Norwegii.

Wniosek składasz jeśli jeździsz autem do roku czasu i chcesz nim jeździć jeszcze jeden rok.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Joms
(Joms)
Wiking
Są wyjątki (i to nie jeden) - można jeździć do 25 dni (konieczność zgłoszenia) samochodem na obcych tablicach pożyczonym prywatnie - zmiana weszła od 1 stycznia 2016.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Rafal C
(RafalC)
Wiking
Być może, że są. Możesz spróbować ale to rozpatrzenie takiej sprawy będzie pewnie z 2tyg trwało. Tylko nie wiem po co się pchasz w takie coś aby jezdzić przez niecały miesiąc nieswoim autem po Norwegii? Komunikację tutaj mają bardzo dobrą
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Joms
(Joms)
Wiking
Nie jest zła, ale dojazd do pracy około 30 km, więc komunikacją nie za dobrze. Inna sprawa, że rozważam taką opcję
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Rafal C
(RafalC)
Wiking
30km to nie jest dużo. I naprawdę nie pchaj się w takie coś bo to sensu nie ma Kup sobie lepiej tu samochód.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Joms
(Joms)
Wiking
Samochód kupię, ale do wypłaty 15 dni, a tu wynajem i kaucję trzeba opłacić itp
Więc rozważam (coraz bardziej rozważałem) taką opcję jaką opisałem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok