Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

firma sprzatajaca. - Norwegia

9 Postów
Amanda Bakowicz
(amandzia111)
Wiking
Witam
Od jakiegos czasu poszukiwalam pracy wysylalam CV i nagle mi sie udalo.Znalazlam prace w malej firmie sprzatajace sa tam zatrudnione jeszcze trzy dziewczyny oprocz mnie.Niestety nie znam praw jakie obowiazuja w firmach sprzatajacych dlatego chcialabym prosic o porade osob ktore maja w tym wiecej wiedzy.

1. Czy pracodawca powinien placic za czas, ktory tracimy na przejazdy miedzy obiektami?

2.Nie posiadam prawa jazdy wiec wszedzie podrozuje autobusem wiec czy pracodawca powinien placic za moja karte autobusowa, cos w porownaniu jak placic za paliwo osobie ktora podrozouje w czasie pracy swoim samochodem.

3. No i co mnie najbardziej irytuje to moj pracodawca ustala czas w ktorym musze sie wyrobic ze sprzataniem np.ostatnio mialam do wysprzatania ogromny dom po wyprowadzcce ,ktory byl strasznie zaniedbany.Ona okreslila ,ze dom powinien byc posprzatany w 7 godzin, a ja spedzilam tam 10 wiec za te trzy godziny nie otrzymalam wynagrodzenia.

Czytalam na norweskiej stronie o prawie pracy i jest tam napisane ,ze pracodawca jest zobowiazany placic za wszystkie godziny pracy w ktorych pracownik jest do jego dyspozycji. Ja np. wychodze z domu o 8 i wracam o 16 i z tego mam placone za 4-5h ze wzgledu na dojazdy oraz za spoznienia w wyznaczonym czasie sprzatania.


Bardzo prosze o jakie kolwiek informacje.Z gory za wszystkie dziekuje i przepraszam za bledy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
ha, ha, no to witaj w Norwegii!!!

Po pierwsze ucz się języka.
Po drugie mam nadzieję że nie oszalałaś i nie przestałaś szukać pracy.
Po trzecie... a jakie ma znaczenie co pracodawca powinien, a co nie powinien???
Po czwarte: dostałaś identyfikator? Identyfikator branży sprzątającej? Taki z twoim zdjęciem, danymi, danymi pracodawcy? Jak nie, to robisz na czarno...
Po piąte zdziwić, to się zdziwisz dopiero po pierwszej wypłacie, jak się okaże że w ciągu miesiąca zasuwałaś 200 godzin, miałaś mieć zapłacone za 100 godzin na czarno do ręki po 100 koron, a dostaniesz 8.000,-
Po szóste mam nadzieję i życzę Ci, że się mylę: masz umowę, identyfikator, i 170kr brutto za godzinę. Firma płaci Ci za dojazdy, otrzymujesz lonslipy na czas i odkłada ci się na feriepenge...
Po siódme jeśli jednak jest tak jak myślę, to masz kompletnie przesrane.
Po ósme należy zadać sobie pytanie, skąd wiem, że masz kompletnie przesrane???

Wiem to stąd Moja Droga Koleżanko że każda z osób która -tak jak na przykład ja- wymądrza się na tym forum zaczynała dokładnie tak jak Ty w tej chwili... Na czarno, u polaka, bez umowy... Za śmieszne stawki które i tak nie były wypłacane... Na szmacie, albo przy noszeniu rygipsów na poddasza...

KAŻDY TO PRZESZEDŁ.

Więc uśmiechnij się, nic się nie przejmuj, wszystkie problemy które będą to normalka. Nie daj się stłamsić, nie trać wiary w siebie. Ta praca to TYLKO I WYŁĄCZNIE okres przejściowy. Ucz się języka, ucz się języka i ucz się języka - to absolutna podstawa.

A potem będzie już tylko lepiej. Z miesiąca na miesiąc coraz lepiej.

Obiecuję.

Zresztą sama zobaczysz.

Powodzenia i raz jeszcze WITAMY W NORWEGII.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Amanda Bakowicz
(amandzia111)
Wiking
Bardzo bardzo dziekuje za te wszystkie rady. Mieszkam w Norwegii juz dosc dlugo wiec oczywiscie wiem ,ze jezyk to podstawa pracowalam przez prawie dwa lata w firmie budowlano-sprzatajacej ale tam byly zupelnie inne zasady,mialam platne za caly dzien pracy,za wszystkie dojazdy i naprawde bylam bardzo zadowolona.Natomiast teraz znalazlam ta prace o ktorej wspomnialam wyzej jest to praca legalna,z kontraktem i identyfikatorem kontrakt jest na 80% pracy i stawka godzinowa to 169 kr.

Jedyne co mnie interesuje jakie sa regoly w innych firmach sprzatajacych czy pracodawcy placa za dojazdy miedzy domami,oraz jak ustalaja godziny pracy ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
142 Posty

(artgregor)
Stały Bywalec
Dlaczego nie zadasz tych pytan szefowi , jakie sa zasady w firmie????
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Amanda Bakowicz
(amandzia111)
Wiking
Regoly panujace w tej firmie sprzatajacej zdazylam juz poznac,dlatego chcialabym sie dowiedziec jak to jest w innych firmach sprzatajacych.Bo nie chce byc wykorzystywana do najgorszej roboty za marne grosze.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Jan Kwas
(jarilitmanen)
Wiking
amandzia111 napisał:
Regoly panujace w tej firmie sprzatajacej zdazylam juz poznac,dlatego chcialabym sie dowiedziec jak to jest w innych firmach sprzatajacych.Bo nie chce byc wykorzystywana do najgorszej roboty za marne grosze.

Ile kosztuje sprzątanie w Norge?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Edita Ko
(EditaKo)
Wiking
Rengjøringsarbeidere - 187,66 kroner (var 181,43 kroner i perioden 01.12.2018 til 31.05.2019)
Ansatte under 18 år: 139,62 kroner (var 133,39 kroner i perioden 1. desember 2018 til 31. mai 2019)
For arbeid utført fra kl. 21.00 til 06.00 vil det i hvert tilfelle avtales et tilleggstillegg på NOK 26 / time.
Arbeidsgiveren må skaffe arbeidsfottøy og klær som er passende for året og arbeidsplassen.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
jarilitmanen napisał:
Ile kosztuje sprzątanie w Norge?

Wszystko zależy tylko i wyłącznie od tego, jak się sam/a umówisz z pracodawcą lub pracobiorcą.
To co wyżej zamieszczono, to jedynie oficjalne stawki dla ludzi legalnie zatrudnionych w firmach i posiadających aktualne identyfikatory zawodowe.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok