Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

czy pracodawca mnie oszukuje??? - Norwegia

Czytali temat:
SŁAWOMIR JAMROŻY Tomasz S Aneta Polak Bartek Boike Kasia Tłumacz Gonzalez Gonzalez Robert Stefanski Jędrzej G Krzysztof Erne Bartek Bartek (2894 niezalogowanych)
4 Posty
Gonzalez Gonzalez
(gonzalez69)
Wiking
Witam. Mam problem z lonsslipem za styczeń... Od tego roku pracodawca zapewnia mi zakwaterowanie za darmo(w ubiegłym płaciłem)na moin lonnslipie pojawiła sie kwota 2 306,42(darmowe mieszkanie) pracodawca twierdzi ze muszę zapłacić od tego podatek.Rzecz w tym dlaczego płace podatek od sumy mojej pensji i darmowego mieszkania. Czy powinienem tylko zapłacić podatek od sumy 2 306,42. Troche mnie ta sytuacja denerwuje niewiem gdzie sie moge zgłosic z takim problemem. Dodam ze pracuje w Norwegi 6 miesiecy i nie ogarniam niektórych tematów bo jet to dla mnie nowość. Dorzucam zdjecie moze ktoś zatrybi o co tu chodzi. lub dacie rade gdzie mozna sie z tym zgłosić.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
gonzalez69 napisał:
Witam. Mam problem z lonsslipem za styczeń... Od tego roku pracodawca zapewnia mi zakwaterowanie za darmo(w ubiegłym płaciłem)na moin lonnslipie pojawiła sie kwota 2 306,42(darmowe mieszkanie) pracodawca twierdzi ze muszę zapłacić od tego podatek.Rzecz w tym dlaczego płace podatek od sumy mojej pensji i darmowego mieszkania. Czy powinienem tylko zapłacić podatek od sumy 2 306,42. Troche mnie ta sytuacja denerwuje niewiem gdzie sie moge zgłosic z takim problemem. Dodam ze pracuje w Norwegi 6 miesiecy i nie ogarniam niektórych tematów bo jet to dla mnie nowość. Dorzucam zdjecie moze ktoś zatrybi o co tu chodzi. lub dacie rade gdzie mozna sie z tym zgłosić.
Tu masz satser za darmowe mieszkanie czy jedzenie:
www.skatteetaten.no/se/Tabeller-og-satser/Kost-og-losji/

Od tego placi sie podatek. Jezeli wiec pracodawca placi za ciebie za zamieszkanie te 2 306,42, to ty placisz od tego podatek.

Podsumowujac - placisz podatek od sumy penji + 2 306,42 za mieszkanie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Gonzalez Gonzalez
(gonzalez69)
Wiking
no tak ale powienienem zapłacic podatek od sumy 2 306,42. czy od 23208,17 .??
TRoche jasniej to rozpisze:
Moja pensja 20 901,75 z tabeli 7100 podatek powinen wyjsc 5 201 czyli netto zostaje 15 700 .
A pracodawca policzył mnie tak 20 901,75 + 2 306,42= 23208,17 brutto z tego podatek wynosi -6 136,00. I moja pensja wyniosla 14 765,75! Różnica 15700 - 14 765,75 = 934,25 !! CZY TO JEST PODATEK ZA MIESZKANIE? Zarobie wieksza sume pieniedzy w danym miesiacu to i podatek będzie większy. do tego dojdzie darmowe mieszkanie np.2500 nok. to bedzie wyciagniety jeszcze wiekszy podatek.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
gonzalez69 napisał:
no tak ale powienienem zapłacic podatek od sumy 2 306,42. czy od 23208,17 .??
TRoche jasniej to rozpisze:
Moja pensja 20 901,75 z tabeli 7100 podatek powinen wyjsc 5 201 czyli netto zostaje 15 700 .
A pracodawca policzył mnie tak 20 901,75 + 2 306,42= 23208,17 brutto z tego podatek wynosi -6 136,00. I moja pensja wyniosla 14 765,75! Różnica 15700 - 14 765,75 = 934,25 !! CZY TO JEST PODATEK ZA MIESZKANIE? Zarobie wieksza sume pieniedzy w danym miesiacu to i podatek będzie większy. do tego dojdzie darmowe mieszkanie np.2500 nok. to bedzie wyciagniety jeszcze wiekszy podatek.

Twoja pensja to 20 901,75 + 2 306,42= 23208,17 brutto, Od niej placisz podatek.

Podatek jest w Norwegii plynny - czyli im wiecej zarabiasz, tym wiecej placisz procentowo podatku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Gonzalez Gonzalez
(gonzalez69)
Wiking
Ok. Wiem o tym. Ale czy pracodawca nie łamie prawa sumując pensje i Mieszkanie darmowe...z z tego płace podatek.CZy powinienem zapłacic osobno podatek za od pensji i od darmowego mieszkania?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Niestety to sie sumuje. Czyli nie - pracodawca nie lamie prawa.

Jakbys placil osobno to i tak nic by ci to nie dalo. W Norwegii placi sie podatek od zarobkow rocznych.
To co placisz teraz, to tak zwana zaliczka. Po calym roku wszystkie twoje zarobki sa sumowane i podliczane razem i od tego oblicza sie podatek roczny. Jezeli w ciagu roku zaplaciles za duzo zaliczki (czyli na przyklad pracodawca odciagal za duzo podatku) to dostajes zwrot. Jezeli zaplaciles za malo, to musisz doplacic.
Czyli podsumowujac obojetnie jak to pracodawca bedzie liczyl, to i tak na koniec zaplacisz tyle podatku ile musisz. Niestety nie mozna tego obejsc.

Jedyne co przychodzi mi na mysl, to dyskusja z pracodawca czy to mieszkanie faktycznie jest warte 2300. Bo w koncu nie wiem czy mieszkasz w tym pokoju sam, czy z 10-ka innych ludzi, czy prad jest oplacany w tych kosztach czy placisz dodatkowo.
Mozliwe, ze mozesz poszukac mieszkania na wlasna reke. Wtedy pracodaca powinien podniesc ci pensje o te 2300 na miesiac.
Z drugiej strony czasami gra nie jest warta swieczki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
pracodawca mu nie podniesie pensji
ale moze mu dac kontrakt na mieszkanie
dostanie 20900 - podatek i z tego co mu zostanie zaplaci mieszkanie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty

(zbik1010)
Wiking
podateku od wynajmu mieszkania nie płacisz Ty tylko właściciel mieszkania. masz w kontrakcje np; 5000kr i to jest kwota brutto a podatek to broszka właściciela.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
bzdura darmowe mieszkanie to jest dochod i musi placic podatek tak samo jak za sluzbowy tel i samochod uzywany po 16
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty

(zbik1010)
Wiking
Elize tak czytając twą wypowiedz, przypomniały mi się rozmowy z polakami co pracują u norweskiego pracodawcy i wynajmują u niego mieszkanie (dom) tzn. on im wynajmuje.Norwescy pracodawcy (może nie wszyscy) znają sytuacje polaków, zatrudniają ich ,kupują stare domy do remontu. Zakwaterują tam 5 lub 6 osób pobierają po 3000 kr to daje im około 18000kr na m-c ,wiadomo że kupują dom na kredyt a ich rata wynosi około 8000kr na m-c i polacy ten dom spłacają. Wiedzą że żaden Norweg by tego" SLAMSU" nie wynajoł za te pieniądze .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok