Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Wymiana SEP na DSB nietypowe pytanie - Norwegia

5 Postów
Kondzior Conrados
(radeekk)
Wiking
Witam wszystkich
Mam dosyć nietypowe pytanie, ponieważ mam wykształcenie technik elektryk i dyplom instalacje elektryczne. Pracowałem 10 lat przy maszynach przemysłowych jako elektryk z pewnym wyjątkiem bo nie miałem uprawnień SEP. Wiem, zapytacie jak to możliwe no właśnie tu jest polska i szef ma to w d... czy mam jakieś uprawnienia czy nie ważne że naprawiam i mechanicznie i elektrycznie maszyny. I teraz pytanie czy jeśli teraz bym zrobił uprawnienia SEP i mając świadectwo pracy i potwierdzony staż oraz świadectwo szkolne mogę legalnie wymienić uprawnienia na DSB ?
Czy ktoś sprawdza kiedy zostały fizycznie pierwsze uprawnienia SEP wydane?
Bo przecież SEP się odnawia co kilka lat...
Da się to jakoś przeskoczyć?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Wiking
na stronie SEP lub na elektrodzie jakiś czas temu widziałem wątek jak dostać norweskie uprawnienia posiadając polskie. Kurcze, zgubiłem watek, ale poszukam bo też będę to robił. Był nawet wzór pisma. Plus uprawnień norweskich - są raz na zawsze
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
radeekk napisał:... mogę legalnie wymienić uprawnienia na DSB ?
Gwoli Ścisłości ...!
---
Podobno w Elektryce dokładność poprawnych stwierdzeń ... to Podstawa ...! .
---
Posiadane Uprawnienia Nie Można Nigdzie Wymienić na Inne ...!
To nie pieniądze ...!!! .
---
Można natomiast , na podstawie już posiadanych , uzyskać autoryzację tychże ...!!!.
---
Nowy dokument , będzie miał jedynie adnotację iż dane uprawnienia , są "Honorowane" na terenie Norge , jako równorzędne z podobnymi Norweskimi .
---
Na tej podstawie , będzie można dopiero , starać się o uzyskanie Nowych uprawnień , zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi o ile , będzie taka konieczna potrzeba ... .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Wiking
@Gabriel - tu kolega pyta się o konkretną sprawę. Zamiast bzdurnie komentować pomógłbyś. Wielu elektryków fachowców chce uzyskać te uprawnienia (w tym ja). A jak do nich nie należysz to tylko skup się na czytaniu a unikaj pisania.

To jest ze strony forum SEP, niestety co do tłumaczenia nie pomogę, jestem w trakcie nauki norweskiego i jeszcze jestem na poziomie "Kali jeść banana"

DSB to jest odpowiednik polskiego SEP...a jak zdobyć najpierw musisz uprawnienia SEP, świadectwo szkolne oraz świadectwa pracy(minimum 3 lata w zawodzie) przetłumaczyć na angielski u tłumacza przysiegłego. Później musisz wysłać je do Norwegii. Na adres:
DSB
Enhet for elektriske anlegg
Postboks 2014
3103 TØNSBERG

A tu masz pisemko po norwesku:

SØKNAD OM GODKJENNING AV FAGLIGE KVALIFIKASJONER PÅ GRUNNLAG AV FAGUTDANNING OG YRKESPRAKSIS FRA POLEN

Jeg søker med dette om å få godkjent mine faglige kvalifikasjoner på bakgrunn av fagutdanning og yrkespraksis fra Polen for å kunne arbeide selvstendig med utførelse og reparasjon av elektriske anlegg i Norge.

Vedlagt sender jeg bekreftede kopier og oversettelser av papirer som dokumenterer min utdanning og yrkespraksis, samt CV.

Powodzenia
:mrgreen:
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Wiking
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Kondzior Conrados
(radeekk)
Wiking
Gabriel napisał:
radeekk napisał:... mogę legalnie wymienić uprawnienia na DSB ?
Gwoli Ścisłości ...!
---
Podobno w Elektryce dokładność poprawnych stwierdzeń ... to Podstawa ...! .
---
Posiadane Uprawnienia Nie Można Nigdzie Wymienić na Inne ...!
To nie pieniądze ...!!! .
---
Można natomiast , na podstawie już posiadanych , uzyskać autoryzację tychże ...!!!.
---
Nowy dokument , będzie miał jedynie adnotację iż dane uprawnienia , są "Honorowane" na terenie Norge , jako równorzędne z podobnymi Norweskimi .
---
Na tej podstawie , będzie można dopiero , starać się o uzyskanie Nowych uprawnień , zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi o ile , będzie taka konieczna potrzeba ... .


Nie do końca cie rozumiem, ale z tego co piszesz to nie ma znaczenia kiedy uprawnienia SEP będą wydane....dobrze cie rozumiem? a to znaczy że mogę wymienić legalnie uprawnienia i nawet jak teraz zrobie SEP to mi uznaja DSB
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Wiking
W PL i tak uprawnienia SEP musisz odnawiać co 5 lat. Nie ma daty kiedy były wydane pierwsze. Potrzebujesz też zaświadczenie, że pracowałeś w zawodzie przez X lat i posiadasz potrzebne umiejętności.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
155 Postów

(Motyl)
Stały Bywalec
Przecież sep masz ważny pięć lat Skąd kto będzie wiedział czy Ty wyrobiłeś nowe czy przedłużyłeś stare? Nie ważne wysyłaj i jak jestes elektrykiem i masz na to papier i jeszcze staż na stanowisku elektryka to przetłumacz wszystko na angielski bądź norweskie ale angielski wystarczy a jest szybko i tanio do tego kseroo paszportu i wysyłaj. Za 3-4 mc dostaniesz do chałupy dsb a wcześniej potwierdzenie Pozdro
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Gabriel napisał:
radeekk napisał:... mogę legalnie wymienić uprawnienia na DSB ?
Gwoli Ścisłości ...!
---
Podobno w Elektryce dokładność poprawnych stwierdzeń ... to Podstawa ...! .
---
Posiadane Uprawnienia Nie Można Nigdzie Wymienić na Inne ...!
To nie pieniądze ...!!! .
---
Można natomiast , na podstawie już posiadanych , uzyskać autoryzację tychże ...!!!.
---
Nowy dokument , będzie miał jedynie adnotację iż dane uprawnienia , są "Honorowane" na terenie Norge , jako równorzędne z podobnymi Norweskimi .
---
Na tej podstawie , będzie można dopiero , starać się o uzyskanie Nowych uprawnień , zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi o ile , będzie taka konieczna potrzeba ... .


Po uj pierdolisz takie głupoty troglodyto?

Każdy wie o co chodzi, ale ty cieciu musisz wpierdolić swoje trzy grosze.... o niczym...

Sam biadoliłeś ostatnio żeby się nie udzielać jak nikt nie ma nic konkretnego do dodania, a ty co robisz hipokryto...



Co do pytającego to tu dostaniesz pewne info:

www.dsb.no/no/toppmeny/English/Electrica...cal-skilled-workers/

www.dsb.no/no/Ansvarsomrader/EL-sikkerhe...ske-elektrofagfolk1/


Albo zrobić sep i spróbować złożyć wniosek o DSB może się uda, gra warta świeczki. SEP też się zawsze przyda... cena tego też niewielka 1 tys PLN maks, a jak pracowałeś w zawodzie to formalność...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Kondzior Conrados
(radeekk)
Wiking
W świadectwie pracy mam wpisany mechanik/elektryk czy to coś zmienia ?
Chyba raczej nie powinno....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok