Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

zwolnienie z pracy za porozumieniem stron - Norwegia

14 Posty
Irek B
(irko311)
Wiking
witam
moze ktos udzieli mi odpowiedzi na pytanie jak to jest z wyplata pensji urlopowej ,zwolnilem sie z pracy miesiac temu ,czy pracodawca wyplaca swiadczenie dopiero w przyszlym roku czy jednak musi sie ze mna rozliczyc juz ,tak bynajmniej mi sie wydaje ze skoro koncze jakiekolwiek kontakty z ta firma to samo przez sie rozumiec mozna wlasnie tak.prosze o odpowiedz i co zrobic jesli pracodawca zwleka jesli chodzi o danie mi wszystkich papierow w zwiazku z moim zwolnieniem,poprzez ta zwloke nie moge nic zrobic,gdyz nie mam zwolnienia na reku ,moze pracodawce postraszyc jakims urzedem?
bede wdzieczny za podpowiedz.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Feriepenger wyplaca sie razem z ostatnia wyplata.
www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=78190#Når_du_slutter_i_jobben
www.regelhjelp.com/no/Etatenes-sider/Arb...t/Emner/Feriepenger/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
irko311 napisał:
witam
moze ktos udzieli mi odpowiedzi na pytanie jak to jest z wyplata pensji urlopowej ,zwolnilem sie z pracy miesiac temu ,czy pracodawca wyplaca swiadczenie dopiero w przyszlym roku czy jednak musi sie ze mna rozliczyc juz ,tak bynajmniej mi sie wydaje ze skoro koncze jakiekolwiek kontakty z ta firma to samo przez sie rozumiec mozna wlasnie tak.prosze o odpowiedz i co zrobic jesli pracodawca zwleka jesli chodzi o danie mi wszystkich papierow w zwiazku z moim zwolnieniem,poprzez ta zwloke nie moge nic zrobic,gdyz nie mam zwolnienia na reku ,moze pracodawce postraszyc jakims urzedem?
bede wdzieczny za podpowiedz.

Jeżeli nie masz - twardej podstawy* ...
To straszenie Nic nie pomoże ...
---
* "twarda podstawa"
- złożenie na piśmie informacji o konieczności wypłacenia feriepenger razem z ostatnią wypłatą .
oraz wydania dokumentu , potwierdzającego zakończenie pracy w firmie , razem z wystawieniem stosownych referencji ...
Pismo powinieneś dostarczyć osobiście i zażądać potwierdzenia na kopi .
---
Nie napisałeś Nam , na jakiej podstawie zostałeś zwolniony ... ty sam , czy też firma ...
Jaka była atmosfera w trakcie zwolnienia ... jaki był okres wypowiedzenia i czy został przez strony zachowany .
DUŻO niewiadomych i próżnego gdybania ... ! .
Dlatego właśnie tak opisałem standardowo sytuację .
---
Pamiętaj również iż w Norge , nie wydaje się standardowo dokumentów zwolnienia /Świadectwo Pracy / tak jak w Polsce .
Tu o taki dokument trzeba samemu wystąpić ustnie jak jest MIŁA atmosfera ...
LUB PISEMNIE jak się idzie na udry ...
---
W Norge podstawa , to wpłata zaliczki podatkowej od miesięcznego zarobku oraz stosowny druk informacyjny w następnym roku do rozliczenia z danej firmy .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Irek B
(irko311)
Wiking
zwolnilem sie sam ,poprzedzone to bylo rozmowa ,zapewnieniami iz dostane odpowiedznie dokumety jednak jakos zwlekaja ,chyba bede musial sie jeszcze raz pofatygowac do firmy,odnosnie wypowiedzenia to mialem umowe w ktorej nic takiego nie bylo ,zwykla smieciowka ,wypozyczalnia , jednak nadal nie wiem czy mam prawo domagac sie w tym roku otrzymania swiatczenia urlopowego za wypracowane do tej pory miesiace ,czy musze czekac az do przyszlego aby nie zostal mi teraz zabrany 50 % podatek
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
112 Posty
Początkujący
JIZAS. Przecież Ci napisali że należy się z ostatnią wypłatą. I jaki 50% podatek od ferie.
Po 1 nie podatek a ZALICZKA na podatek , a po 2 to 50% ZALICZKA jest tylko wtedy jak nie masz karty podatkowej a tak to jest ze skattekort.


Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Irek B
(irko311)
Wiking
czyli jak dobrze zrozumialem ,moge pisac o otrzymaniue feriepenga bez potracenia podatku? wlasnie otrzymalem pismo z firmy sa oburzeni tym ze im przypomionam o dokumetach ,bo poruszylem kwestie wynagrodzenia ,wg. ich ksiegowego dostane feriepenge o ile zloze pismo z potraceniem 36 procent,masakra co za dziwny kraj tu nawwet zwolnic sie nie mozna normalnie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
irko311 napisał:...... dostane feriepenge o ile zloze pismo z potraceniem 36 procent,masakra co za dziwny kraj tu nawwet zwolnic sie nie mozna normalnie
Feriepenger nie może być wypłacone , bez potrącenia zaliczki na podatek ...!!! .
Przecież ta kwota , to NORMALNA procentowa część Rocznego wynagrodzenia ... !!! .
---
I tak też powyżej w innych postach Pisałem ...
---
Również pisałem iż w takich przypadkach trzeba wszystko udokumentować na piśmie z potwierdzeniem odbioru na Kopi .
---
W Polsce też jest podobnie ... pomimo tego iż tam NIE MA Feriepenger / tam p,łacą normalnie za czas na urlopie ...
---
Spokojnie i bez emocji , wrzuć na luz a na twarzy znany grymas podobny do uśmiechu !!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
112 Posty
Początkujący
gabriel napisał:
irko311 napisał:...... dostane feriepenge o ile zloze pismo z potraceniem 36 procent,masakra co za dziwny kraj tu nawwet zwolnic sie nie mozna normalnie
Feriepenger nie może być wypłacone , bez potrącenia zaliczki na podatek ...!!! .
Przecież ta kwota , to NORMALNA procentowa część Rocznego wynagrodzenia ... !!! .


No raczej nie jest tak jak piszesz. Gdyby gostek poczekał do stycznia 2014 to zaliczka nie byłaby potrącana. (co nie znaczy że byłaby ta kwota wolna od podatku. Podatek i tak byłby naliczony i do zapłaty w roku 2015) Jeżeli jednak ferie pobieramy w roku w którym zostało wypracowane to zaliczkę pracodawca musi odtrącić. Jeśli nie liczyć "wartości pieniądza w czasie" to wychodzi na to samo. Ja jak zmieniałem pracę na koniec październoka 2011 to wręcz poprosiłem o wypłatę ferie dopiero w styczniu roku 2012. Dzięki temu podatek od ferie zapłaciłem dopiero w tym roku.


Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
bl@ck napisał:
gabriel napisał:
irko311 napisał:...... dostane feriepenge o ile zloze pismo z potraceniem 36 procent,masakra co za dziwny kraj tu nawwet zwolnic sie nie mozna normalnie
Feriepenger nie może być wypłacone , bez potrącenia zaliczki na podatek ...!!! .
Przecież ta kwota , to NORMALNA procentowa część Rocznego wynagrodzenia ... !!! .


No raczej nie jest tak jak piszesz. Gdyby gostek poczekał do stycznia 2014 to zaliczka nie byłaby potrącana. (co nie znaczy że byłaby ta kwota wolna od podatku. Podatek i tak byłby naliczony i do zapłaty w roku 2015) Jeżeli jednak ferie pobieramy w roku w którym zostało wypracowane to zaliczkę pracodawca musi odtrącić. Jeśli nie liczyć "wartości pieniądza w czasie" to wychodzi na to samo. Ja jak zmieniałem pracę na koniec październoka 2011 to wręcz poprosiłem o wypłatę ferie dopiero w styczniu roku 2012. Dzięki temu podatek od ferie zapłaciłem dopiero w tym roku.


Pozdrawiam.

Tak czy siak ... na jedno wychodzi ...
---
I to właśnie napisałem , a czy dzisiaj , czy też pojutrze to podatek od ferie i tak zostanie pobrany ...
---
Moim zdaniem ... lepiej zapłacić zaliczkę dzisiaj niż pojutrze ... ponieważ czy akurat damy radę zapłacić ... a tak mamy jakiś grosz w rezerwie ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok