Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Podatek, feriepenger - proszę o pomoc - Norwegia

Czytali temat:
Alex Fancy marian wnuk Fatum :) Artur M Artur pantratatata K K ulasudolska Małorzata Tomek Fajny Grzegorz1989 Transport PL-NO Michal Wolszon Dawid Travel (2429 niezalogowanych)
17 Postów
Adrian Moskal
(Dj Adriano)
Wiking
Cześć

Mam dwie sprawy, które mnie nurtują i nie potrafię znaleźć na nie odpowiedzi.

Pracuję w Norge od 16.04.2012.
Mam skattekort 7100.
Pracuję w firmie wykończeniowo-remontowej. Mamy standardową umowę z najniższą krajową (143 NOK brutto na godzinę). Do umowy mamy aneks podpisany, który mówi o tym, że możemy pracować w tygodniu max 54 godziny (10 godzin pn-pt, 4 godziny w soboty). W związku z tym, że pracujemy więcej niż normalnie się powinno, te nadgodziny otrzymujemy w formie urlopu, jednocześnie otrzymujemy za nie normalnie pieniądze. Możemy pracować 6 tygodni pod rząd, po czym mamy 2 tygodnie urlopu, po czym znów 6 tyg pracujemy itd.
Nie mamy już przydzielanego urlopu w lipcu tak jak wszyscy Norwegowie.

I teraz pytania.
1. Feriepenger - wiem że za przepracowany rok otrzymam feriepenger w roku następnym. Tylko, że jeżeli nie mamy urlopów w lipcu, czy otrzymamy je tak samo jak większość Norwegów w czerwcu, czy może może otrzymamy to zaraz po zakończeniu tego roku, a może jeszcze kiedy indziej?

2. Podatek - w skacie zadeklarowałem kwotę 19000 brutto na miesiąc. Tylko, że my nie otrzymujemy stałej pensji, ponieważ czasami jest tak że w danym miesiącu przepracujemy go połowę, czyli 110 godz, a czasem trafi się że przepracujemy cały miesiąc, wtedy godzin jest 220. Skatt pobiera zaliczki na poczet podatku według tabeli 7100.
Jeżeli zsumuję kwotę dochodu zadeklarowaną na ten rok i jeżeli kwota mojego dochodu rzeczywistego będzie większa od deklarowanej, będę musiał dopłacić do podatku. Pytanie - ile? Jeżeli jest różnicy między tymi dochodami 15000 to kwotę dopłaty obliczają od tej kwoty procentowo (36%) czy znów z tabeli?

Co oznacza informacja, że skattekort 7100 pobierane są zaliczki przez 10,5 miesiąca, a np. skattekort 7350 są pobierane przez 12 miesięcy? Oznacza to że w którymś miesiącu otrzymam całą kwotę brutto czy jak?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
Bardzo MĄDRE, konstruktywne i logiczne pytanie , na Tym Forum ...!!! .
---
Przykre , że takie właśnie nie są wszystkie Inne Pytania Zadawane na Tym Forum .
---
O ileż mniej , było by Kpin z piszących głupie posty .
---
Niemniej , również jest Mi przykro iż Napisałeś Ten Pytający Post ... właśnie dzisiaj , a nie wczoraj lub wcześniej ...
---
Właśnie ... ROZPOCZYNAM .... FERIE ... / minimum - tydzień /
---
Niemniej , Mniemam iż Ktoś odpowie zadowalająco ... na Twoje PYTANIA ...
---
JA mam , właśnie od tego momentu ... F E R I E ....

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
ewelina sieja
(ewelinaszarki)
Wiking
Witam co do feripenger czy wykorzystarz urlop czy nie te pieniadze musisz dostac,co do wyplaty pewnie dostaniesz ja w czerwcu poniewaz malo firm chce je wyplacic w tym samym roku jezeli jednak ja dostaniesz bedziesz musial zaplacic podatek od tej kwoty jezeli sie nie myle to 10% od sumy.Kwestia druga podatki to jest ciezka sprawa bo mimo ze jestem tutaj kilka sezonow i z duzo osobami rozmawialam to jest ogolnie "czarna magia".Nie wiem jak oni to naliczaja i odliczaja
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1189 Postów

(Izzy)
Maniak
Dj Adriano napisał:
Cześć

Mam dwie sprawy, które mnie nurtują i nie potrafię znaleźć na nie odpowiedzi.

Pracuję w Norge od 16.04.2012.
Mam skattekort 7100.
Pracuję w firmie wykończeniowo-remontowej. Mamy standardową umowę z najniższą krajową (143 NOK brutto na godzinę). Do umowy mamy aneks podpisany, który mówi o tym, że możemy pracować w tygodniu max 54 godziny (10 godzin pn-pt, 4 godziny w soboty). W związku z tym, że pracujemy więcej niż normalnie się powinno, te nadgodziny otrzymujemy w formie urlopu, jednocześnie otrzymujemy za nie normalnie pieniądze. Możemy pracować 6 tygodni pod rząd, po czym mamy 2 tygodnie urlopu, po czym znów 6 tyg pracujemy itd.
Nie mamy już przydzielanego urlopu w lipcu tak jak wszyscy Norwegowie.

I teraz pytania.
1. Feriepenger - wiem że za przepracowany rok otrzymam feriepenger w roku następnym. Tylko, że jeżeli nie mamy urlopów w lipcu, czy otrzymamy je tak samo jak większość Norwegów w czerwcu, czy może może otrzymamy to zaraz po zakończeniu tego roku, a może jeszcze kiedy indziej?

2. Podatek - w skacie zadeklarowałem kwotę 19000 brutto na miesiąc. Tylko, że my nie otrzymujemy stałej pensji, ponieważ czasami jest tak że w danym miesiącu przepracujemy go połowę, czyli 110 godz, a czasem trafi się że przepracujemy cały miesiąc, wtedy godzin jest 220. Skatt pobiera zaliczki na poczet podatku według tabeli 7100.
Jeżeli zsumuję kwotę dochodu zadeklarowaną na ten rok i jeżeli kwota mojego dochodu rzeczywistego będzie większa od deklarowanej, będę musiał dopłacić do podatku. Pytanie - ile? Jeżeli jest różnicy między tymi dochodami 15000 to kwotę dopłaty obliczają od tej kwoty procentowo (36%) czy znów z tabeli?

Co oznacza informacja, że skattekort 7100 pobierane są zaliczki przez 10,5 miesiąca, a np. skattekort 7350 są pobierane przez 12 miesięcy? Oznacza to że w którymś miesiącu otrzymam całą kwotę brutto czy jak?


no nie do końca opisałeś swą sytuację odnośnie podatku....-jedyna logiczna symulacja twych dochodów jakie powinieneś uzyskać zakładając 6 miesięcy okresu sezonowego (220 h pracy) w budowlance i 6 miesięcy w których (110 h ) wynosi 282,380 tyś ty zadeklarowałeś 228 000 więc ryzykownie zaniżyłeś dochód do podatku .....pozostaje kwestia odpisów podatkowych ,zależnie do jakich się kwalifikujesz jeśli jesteś pendlerem masz szansę wybrnąć na koniec roku ze swojej deklarowanej kwoty jeśli nie ...czeka cię raczej dopłata
opisałam ci najprostszą i możliwą symulację ,która i tak nie musi się sprawdzić a kwota deklarowana powinna być wyższa - by uniknąć bolesnej dopłaty do podatku

sytuację podatkową będziesz miał klarowną po przepracowanym roku podatkowym
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
17 Postów
Adrian Moskal
(Dj Adriano)
Wiking
Gabrielu - jeśli patrząc szczegółowiej, to napisałem go wczoraj. Późno bo późno, ale wczoraj
Szkoda, bo akurat liczyłem, że powiesz mi wszystko w jednym poście tak, żeby było to dla mnie jasne. Ale spokojnie, wypoczywaj, są też przecież inni.


Izzy - już Ci opiszę ją jeszcze bardziej dokładnie:


Kwiecień - 14800
Maj - 15660
Czerwiec - 15400
Lipiec - 31900
Sierpień - 18600
Wrzesień - 29600
Październik - 18600
Listopad - 31460
Grudzień - 0 (akurat wypada mi urlop w pierwszych dwóch tygodniach, a potem święta wiec cały miesiąc wolny)

suma dochodu Brutto w całym roku (nie pracowałem jeszcze w pierwszym kwartale) to 176000.
Suma zaliczek które pobierze mi Skatt to 49500.
Według mojej zadeklarowanej kwoty suma zarobku powinna wynosić 161500.
Więc różnica wynosi 14500. Więc według czego obliczają ile muszę dopłacić przy tej różnicy?
Bo jak coś to bym zmienił tą kwotę deklarowaną, żebym nie musiał dopłacać.

Edit..
Zapomniałem dodać, że nie mam statusu pendlera, jestem kawalerem, mam 25 lat, w Polsce mam tylko mamę, tatę i brata, oraz mieszkanie, które wykańczam. Nie wiem co mógłbym odliczyć, nie orientowałem się jeszcze w tym temacie, ale to nie jest na tyle istotne w tym momencie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1189 Postów

(Izzy)
Maniak
Dj Adriano napisał:
Gabrielu - jeśli patrząc szczegółowiej, to napisałem go wczoraj. Późno bo późno, ale wczoraj
Szkoda, bo akurat liczyłem, że powiesz mi wszystko w jednym poście tak, żeby było to dla mnie jasne. Ale spokojnie, wypoczywaj, są też przecież inni.


Izzy - już Ci opiszę ją jeszcze bardziej dokładnie:


Kwiecień - 14800
Maj - 15660
Czerwiec - 15400
Lipiec - 31900
Sierpień - 18600
Wrzesień - 29600
Październik - 18600
Listopad - 31460
Grudzień - 0 (akurat wypada mi urlop w pierwszych dwóch tygodniach, a potem święta wiec cały miesiąc wolny)

suma dochodu Brutto w całym roku (nie pracowałem jeszcze w pierwszym kwartale) to 176000.
Suma zaliczek które pobierze mi Skatt to 49500.
Według mojej zadeklarowanej kwoty suma zarobku powinna wynosić 161500.
Więc różnica wynosi 14500. Więc według czego obliczają ile muszę dopłacić przy tej różnicy?
Bo jak coś to bym zmienił tą kwotę deklarowaną, żebym nie musiał dopłacać.

Edit..
Zapomniałem dodać, że nie mam statusu pendlera, jestem kawalerem, mam 25 lat, w Polsce mam tylko mamę, tatę i brata, oraz mieszkanie, które wykańczam. Nie wiem co mógłbym odliczyć, nie orientowałem się jeszcze w tym temacie, ale to nie jest na tyle istotne w tym momencie.



no to przestań się martwić a ja rzeczywiście sama ,zle Ci podpowiedziałam zakładając iż pracujesz cały rok ,odliczając te 4 miesiące kwota zadeklarowana jest jak najbardziej OK
o ile się nie mylę mając własne mieszkanie w PL możesz być pendlerem ....chyba sam gabryjel nim jest ...mając podobną sytuację do twojej .... więc spokojnie poczekaj az wróci z urlopu powinien pomóc do końca roku jeszcze trochę czasu pozostało
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1209 Postów
Makaryna kowalska
(Makaryna)
Maniak
Jezeli w 2012 zarobisz 176000kr., to podatku powinienes zaplacic 31 757. Oczywiscie jezeli nie masz jakiejs szczegolnej sytuacji (pendler, pozyczka, duzy kapital itp).
Urzad zawsze zawyza podatek w razie zmiany sytuacji u podatnika w ciagu roku. Nie tracisz jednak na tym, bo dostaniesz zwrot razem z odsetkami.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
231 Postów
Łukasz Bernaś
(Rzymski82)
Stały Bywalec
Zmiany tabelki nie wiele dają, ja mam zadeklarowany dochod 400,000 i tez mam tabelke 7100 wiec rozrzut tu jest ogromny. poatym tabelki i tak sa do dupy bo zadeklarowalem wiecej niz zarobilem a musialem doplacic 12tys na koniec
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
17 Postów
Adrian Moskal
(Dj Adriano)
Wiking
Makaryna,

kwota 31757 z 176000 to jest 18 %. Skąd się to 18 % wzięło?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Dj Adriano napisał:
Makaryna,

kwota 31757 z 176000 to jest 18 %. Skąd się to 18 % wzięło?



Wzielo sie to stad:

www.skatteetaten.no/applikasjoner/enkel2012_20120605.htm

pod tym linkiem sam sobie mozesz obliczyc swoj podatek w 2012 r.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok