Vilhelm Skilhagen, zapalony wędkarz, ustanowił w zeszłym tygodniu nowy rekord. Złowił wielką i rzadko występującą w Norwegii rybę! Okaz mierzył 101 cm i ważył ponad 10 kg!

34-letni wędkarz może z pewnością nazwać się wędkarskim rekordzistą. Okaz, który złowił podczas rejsu po Kvesjøen w Nord-Trøndelag, mierzył ponad 100 cm i ważył 10,2 kilograma. Ogromna ryba należy do niezwykle rzadkiego w Norwegii łososiokształtnego gatunku palii jeziorowej. To o 3,4 kilograma więcej niż poprzedni norweski rekord w tej kategorii!

– Od dziecka marzyłem, żeby złowić grubą rybę na Kvesjøen. Udało mi się! Do tego złapałem wielką palię jeziorową – rybę, której nie spotyka się w tych wodach aż tak często – mówił Skilhagen w wywiadzie dla gazety Namdalsavisa.

Ryby należące do tego gatunku najlepiej czują się w głębszych zbiornikach wodnych, w których panuje niska temperatura. Dożywają nawet 50 lat, a ich maksymalna waga może osiągać aż 40 kg! Palia jeziorowa w najliczniej występuje w Kanadzie. Norwescy amatorzy wędkarstwa mają więc jeszcze spore pole do popisu w kwestii bicia wędkarskich rekordów.

Rekordowy okaz prawdopodobnie zawiśnie na ścianie domu norweskiego wędkarza.

– Gdybym miał możliwość, wypuściłbym tę rybę wolno. Haczyk utknął jednak w jej ciele na tyle głęboko, że prawdopodobnie nie udałoby się jej przeżyć – mówi Skilhagen.

www.abcnyheter.no/livet/2016/06/01/19522...orden-pa-umulig-fisk

Vilhelm knuste norgesrekorden på «umulig» fisk | ABC Nyheter Vilhelm Skilhagen knuste norgesrekorden på mystisk fiskeart. www.abcnyheter.no