Agnieszka MN, (28 l.)

Agnieszka MN (agamn), Gdańsk
 • Miejscowość
  w Polsce
  Gdańsk
 • Miejscowość
  w Norwegii
  -
 • Znajomi 1
 • Odsłony profilu 3240
 • Posty 52
 • :)
 • ;)
 • B)
 • :lol:
 • :laugh:
 • :cheer:
 • :kiss:
 • :silly:
 • :ohmy:
 • :woohoo:
 • :whistle:
 • :(
 • :angry:
 • :blink:
 • :sick:
 • :unsure:
 • :dry:
 • :huh:
 • :pinch:
 • :side:
 • :evil:
 • :blush:
 • :S
 • :P
wyślij
Ehh, nikt jeszcze nie skomentował
tego profilu ...
0
Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) nowy wątek
22-09-2016 11:38

Norweska premier testuje... ekologiczną śmieciarkę

Norweska premier lubi nietypowe rozwiązania. Ostatnio, by promować ekologiczne rozwiązania w transporcie, Erna Solberg przejechała się… śmieciarką! Polityk prowadziła też pierwszego w Norwegii elektrycznego tira. Trzeba przyznać, że również z tym zadaniem poradziła sobie całkiem nieźle!


Relację ze swoich motoryzacyjnych poczynań norweska premier umieściła na swoim profilu na Facebooku. Solberg zasiadła za kierownicą „el-tira” w Oslo, z kolei w Tønsberg przejechała się na tyłach śmieciarki napędzanej biopaliwem, a w Porsgrunn odwiedziła elektrownię słoneczną. Wszystko po to, aby promować ekologicznie rozwiązania w transporcie.

– Odwiedziłam trzy miejsca pracy, które stosują kreatywne, ekologiczne i innowacyjne rozwiązania. Prywatne firmy są kluczowe dla „zielonej zmiany”, ale rząd również musi przyczynić się do jej wprowadzania – mówiła Solberg.

Filmik możecie obejrzeć tutaj: www.facebook.com/ernasolberg/videos/10154383981161832/

Norwegowie chcą do 2030 roku stać się krajem neutralnym klimatycznie. Żeby osiągnąć ten cel, zwiększą fundusze przeznaczone na tzw. zielony transport, ograniczą też produkcję zanieczyszczeń aż o 33 miliony ton.

Czytaj także : www.mojanorwegia.pl/polityka/norwegia-krajem-neutralnym-klimatycznie-w-2030-w-stortingu-trwa-debata-11526.html


Norwegia krajem „neutralnym klimatycznie” w 2030? W Stortingu trwa debata Norwegia krajem „neutralnym klimatycznie” w 2030? W Stortingu trwa debata Norweski parlament (Storting) debatuje, czy Norwegia już w 2030 roku zostanie krajem neutralnym klimatycz... www.mojanorwegia.pl
Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
13-09-2016 15:06
2016-09-17
18:00
Ålesund


Stowarzyszenie polsko-norweskie w Møre og Romsdal zaprasza na wyjątkowe wydarzenie - dzień kultury Polski i Norwegii, który odbędzie się 17.09 w Bedehuset Spjelkavik.
W programie m.in. degustacja domowych przysmaków, targ lokalnych ...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
07-09-2016 11:00
od 2016-09-09 do 2016-09-11
Gjendesheim


W najbliższy piątek, 9 września odbędzie się w Norwegii największy górski festiwal filmowy, czyli Fjellfilmfestivalen. Wydarzenie co roku ściąga do Gjendesheim osoby kochające norweską naturę i interesujące kino. Czego można spodziewać się w tym roku?
...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
05-09-2016 10:43
od 2016-09-05 do 2016-09-07
18:00
Hamar


W najbliższym tygodniu mieszkańcy Hamar będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych treningów na świeżym powietrzu! Wszystko pod okiem trenera, który podpowie jak najefektywniej ćwiczyć. 
Do wspólnego trenowania można się przyłączyć w ...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) film
31-08-2016 09:17

Polski akcent na Slogen!

5.0 (2 głosy)
Wyślij
Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
25-08-2016 15:23
2016-08-27
11:00
Sandefjord


Spotkanie z tatuażystami i specjalistami od piercingu – takie atrakcje przygotowało studio Contrast Ink w Sandefjord. Wszystko w ramach Festiwalu Tatuażu, który odbędzie się w tym mieście już 27.08.
W najbliższą sobotę w Sandefjord odbędzie się ...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
25-08-2016 10:49
2016-08-28
Stavanger


Już w najbliższą niedzielę, będzie można wybrać się na wycieczkę po zabytkowym Ledaal i Breidablikk w Stavanger. O historii tych budynków opowie polski przewodnik.
Nie macie jeszcze planów na niedzielę? Jeżeli lubicie historię, interesujecie się ...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
14-07-2016 13:55
2016-07-23
11:00
Fredrikstad


Czy krowa wydaje takie same dźwięki we wszystkich językach? Czy istnieją zwierzęta, których nazwy wymawia się identycznie w różnych stronach świata? Co usłyszymy, gdy wykrzykniemy nazwę jakiegoś zwierzęcia w trzech językach jednocześnie? Na te pytania znajdziecie ...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) nowy wątek
29-06-2016 15:33

Gratka dla miłośników historii: Kartverket udostępnia „tajne” mapy

Norweski Urząd ds. Kartografii (Kartverket) odkrywa tajemnice starych norweskich źródeł historycznych. Na jego stronie internetowej od teraz można podziwiać niepublikowane wcześniej mapy. Niektóre z nich przez wiele lat obejmowała tajemnica państwowa.

Aż 16 lat zajęły norweskim badaczom prace nad zbadaniem i przeniesieniem historycznych map do sieci. Efekty są jednak imponujące. Każdy, kto ma dostęp do Internetu, może w wirtualnej bazie bazie obejrzeć aż 600 historycznych map z lat 1868-1937. Najstarszy egzemplarz przedstawia gminę Frosta w Trøndelag, najmłodszy pokazuje, jak w latach 30. wyglądało Nordland i Troms. Badacze musieli najpierw poznać pochodzenie i historię każdej z map, następnie zeskanować woluminy i umieścić wszystko w sieci, również w wersjach do pobrania na dysk!

Niektóre z map, biorąc pod uwagę czasy w których powstawały, są bardzo szczegółowe. Inne przez wiele lat trzymano w tajemnicy. Dostępne były wyłącznie dla władz państwa.

– To naprawdę unikalny materiał – przekonuje Sidsel Kvarteig, pracownik Kartverket, który współpracował przy projekcie.

Kolekcja map będzie się powiększać. Jesienią do internetowej bazy trafi kolejnych 40 egzemplarzy z lat 1882-1926. Zgromadzone przez norweskich badaczy materiały są nie tylko wspaniałym źródłem historycznym, pokazują również kunszt dawnych norweskich kartografów, którzy ręcznie i bardzo starannie nanosili kolor na wszystkie mapy.

Mapy można oglądać pod tym linkiem: www.kartverket.no/Kart/Historiske-kart/


Historiske kart www.kartverket.no
Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) nowy wątek
24-06-2016 09:01

Policja w Rogaland ostrzega: telefony z „Microsoftu” to oszustwo!

Norwescy funkcjonariusze ostrzegają przed telefonicznymi oszustami, którzy podają się za pracowników „Microsoftu”. Chcą nakłonić rozmówców do instalowania podejrzanego oprogramowania, które ma pomóc w „odblokowaniu” komputera.

Policja ostrzega: nie należy odbierać telefonu, gdy dzwoni numer 0044706731215. Możemy paść ofiarą oszustwa.

twitter.com/Rogalandops/status/745632193112846336

Oszustwo bazuje na strachu. Po poinformowaniu, że komputer jest zawirusowany, osoby podające się za pracowników „Microsoftu: każą kliknąć w link i ściągnąć program, który ma zapobiec „nałożonej przez hakerów blokadzie”. Jednak dzięki temu oprogramowaniu oszuści mogą bez problemu przejąć kontrolę nad komputerem danej osoby i wykraść jej dane pozwalające np. na wykonanie transakcji bankowych.

– Mówili po angielsku. Usłyszałam, że mój komputer został zhakowany i za kilka sekund, jeżeli nie zainstaluję jakiegoś programu, wszystko zniknie z dysku – mówi jedna z osób, do której dzwonili oszuści.

Uwaga na nieznane numery

Ofiarami oszustów padają najczęściej osoby starsze. Niezależnie od wieku, warto jednak mieć się na baczności i uważać na nieznane połączenia. W internecie znajdziemy strony, na których można sprawdzić pochodzenie tajemniczego numeru: www.tellows.no.com/

Na niektóre modele telefonów można też ściągnąć aplikacje, które pozwalają na zidentyfikowanie podejrzanego połączenia.

– Nie można być naiwnym. Lepiej nie odbierać takich połączeń lub, jeśli już zdarzy nam się podnieść słuchawkę, od razu się rozłączać – mówi Charles Bøgild z Sør-Vest Politidistrikt.

Oszuści dzwonią z innego kraju, dlatego często trudno rozbić ich działalność. Najczęściej połączenia wychodzą z Wielkiej Brytanii, chociaż zdarzają się też telefony z Azji. Co ciekawe, pewnego razu zdarzyło się, że „pracownicy Microsoftu” dodzwonili się nawet do... redakcji jednej z gazet na Lofotach. Pod tym linkiem możecie zobaczyć relację dziennikarza rozmawiającego z oszustami: www.lofotposten.no/midtre-halogaland-politidistrikt/politi/slik-gar-det-nar-microsoft-svindlere-ringer-til-lofotposten/s/5-29-204409

www.aftenbladet.no/nyheter/lokalt/stavanger/Politiet---Hvis-Microsoft-ringer_-legg-pa-3949605.html


SVPD ops - Stavanger on Twitter “Til info: politiet får f.t. mange frustrerte publikums tlf. - dersom "Microsoft" ringer, legg på! Dernest ikke ring politiet vi vet om det.” twitter.com
Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) nowy wątek
23-06-2016 11:25

Nowy punkt widokowy w Norwegii. Dziś otwarcie

Już dziś popołudniu turyści będą mogli odwiedzić nową, nietypową platformę widokową oddaloną od Bergen o około cztery godziny drogi. Warto się tam wybrać – z „Utsikten” rozciąga się wspaniały widok na Gaularfjellet!

Betonową platformę widokową umiejscowiono na krańcu urwiska, 700 metrów nad ziemią. Architekci odpowiedzialni za projekt zdecydowali się na trójkątny kształt konstrukcji. Szpiczasta część, po której będą chodzić turyści, wznosi się delikatnie. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że jest się jeszcze bliżej pięknych, norweskich gór.

Przetarg wygrała firma Code Arkitektur. Budowa obiektu zajęła Norwegom dwa lata. Samo projektowanie rozciągnęło się na osiem lat. Trzeba było zadbać o bezpieczeństwo i dobrze przemyśleć umocnienie betonowej konstrukcji. Punkt widokowy zabezpieczono również barierkami.

Dziś po południu nastąpi odsłonięcie gotowego obiektu. Architekci, którzy projektowali platformę, już zapraszają do odwiedzin tego niezwykłego miejsca.

– Myślę, że to będzie dosyć zaskakujące. Jedzie się drogą przez góry i nagle widzi się taki obiekt. Co prawda, jadąc górską trasą, cały czas widać wspaniały krajobraz. Jednak warto czasem wyjść z samochodu, zatrzymać się i podziwiać piękno gór będąc jak najbliżej ich – mówi Elvind Nygaard, jeden z architektów odpowiedzialnych za projekt „Utsikten”.

Gaularfjellet leży na trasie 18 narodowych tras turystycznych. W pobliżu punktu widokowego znajdziemy również toalety i parking.

www.bt.no/reise/I-dag-apner-Norges-nyeste-landemerke-770412_1.snd


I dag åpner Norges nyeste landemerke - Jeg tror det blir en overraskende ting som plutselig dukker opp på en liten vei over fjellet. www.bt.no
Jacek Woryma
26-06-2016 07:55

Już nie mogę się doczekać kiedy stanę tam z aparatem i będę mógł porobić trochę zdjęć.Fajnie ,ze już otwarty ten piękny punkt widokowy.

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) nowy wątek
22-06-2016 11:46

Para królewska odwiedzi Trondheim. Będą zmiany w komunikacji miejskiej

Norwegowie świętują w tym roku 25 rocznicę koronacji króla Haralda V. Z okazji okrągłego jubileuszu monarcha odwiedzi kilka norweskich miast. W czwartek wraz królową Sonją przyjedzie do Trondheim. Można spodziewać się utrudnień w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Król Harald V jest znany ze swojej otwartości, przez lata panowania udowadniał, że uważa się za takiego samego obywatela królestwa jak każdy inny mieszkaniec jego kraju. Tym zaskarbił sobie przyjaźń poddanych. Teraz, z okazji 25-lecia panowania odwiedza wybrane zakątki Norwegii. W czwartek, wraz ze swoją żoną Sonją, przyjedzie do Trondheim.

Uroczystości związane z przyjazdem norweskich monarchów będą odbywały się w Midtbyen. Królewska para dotrze do Ravnkloa o godzinie 10:00. Na 12:00 przewidziano mszę w katedrze Nidarosdomen, natomiast o 15:00 zacznie się festiwal dla mieszkańców w Stiftsgårdsparken.

Czwarttkowe królewskie odwiedziny wiążą się ze zmianami w komunikacji Munkegata będzie zamknięta przez cały dzień. W tym miejscu należy spodziewać się objazdu. Niektóre przystanki autobusowe również zmienią swoje miejsce

Przystanki autobusowe dla linii 38, 92, 98, 310, 320, 330, 340, 350, 410, 450, 470, 48 przeniesie się tymczasowo na Dronningens gate, po przeciwnej stronie ulicy.

Natomiast przystanki autobusowe dla linii 3, 4, 6, 7, 9, 18, 22, 36, 37, 66, 76, 93, 94 przeniesie się tymczasowo na ulicę Olava Tryggvasona.

www.adressa.no/nyheter/trondheim/2016/06/21/Slik-p%C3%A5virker-kongejubileet-busstrafikken-i-Midtbyen-12924449.ece

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
10-06-2016 11:28
2016-06-11
18:00
Oslo

Kto ma ochotę się pobawić i spróbować polskich przysmaków w okolicach Oslo? W najbliższą sobotę w Røa samfunnshus odbędzie się spotkanie polonijne, które umili występ zespołu muzycznego WASABI.
Organizacja Fado events agency AS zaprasza na ...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) nowy wątek
10-06-2016 09:23

Cała Norwegia na jednym bilecie lotniczym? Wakacyjny pomysł Widerøe

Norwegię można przemierzać na wiele sposobów. Jednym z nich jest podróż samolotem. Jeżeli mamy ponad dwa tygodnie wolnego, możemy zdecydować się na specjalny bilet lotniczy, dzięki któremu zobaczymy bardzo dużą część tego kraju.

Bilet może obejmować trzy strefy: Południową (Sør-Norge) w skład której wchodzą loty z/do Trondheim na południe kraju, Nordland, dzięki której możemy się przemieszczać z Trondheim, przez miasta w Nord-Trøndelag, region Nordland i dotrzeć aż do Tromsø oraz strefę Finnmark, w ramach której można odwiedzić Sørkjosen i Tromsø.

Podróżni mogą również zdecydować się na bilet łączący w sobie wszystkie te strefy. Wszystko zależy od tego, które miejsca najbardziej chcemy zobaczyć. W zależności od wyboru opcji zmienia się również koszt danego biletu. Pełny cennik możemy znaleźć tutaj: www.wideroe.no/flybilletter/norgerundtbilletten?gclid=CNvlqvyAk80CFYpAGwodLXwHQA

Jeżeli planujemy rodzinną podróż, warto pamiętać, że dzieciom w wieku 2-11 lat przysługuje 25 proc. zniżki.

Z biletu można korzystać od 20 czerwca do 29 sierpnia przez dwa tygodnie. W tym miejscu sprawdzimy czy na lot, który nas interesuje, są jeszcze wolne miejsca: www.wideroe.no/explore/all/avail_book.aspx?language=no


Norge Rundt-billetten med Widerøe | Widerøe Opplev hele Norge med én billett. Fly ubegrenset i 14 dager. www.wideroe.no
Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) nowy wątek
09-06-2016 11:08

Za dużo niklu w powietrzu w Kristiansand - alarmuje Miljødirektoratet

Zbyt duża ilość niklu może mieć zły wpływ na stan zdrowia mieszkańców. Władze gminy, lokalna fabryka i urząd ds. środowiska (Miljødirektoratet) chcą znaleźć rozwiązanie, które pomoże obniżyć poziom szkodliwego pierwiastka we wdychanym powietrzu.

Badania powietrza w Kristiansand wskazują na zwiększone stężenie szkodliwego dla ludzkiego zdrowia niklu. Dopuszczalne normy przekroczono m.in. w 2013, 2014 i 2015 roku. Do dużego zanieczyszczenia tym pierwiastkiem przyczynia się głównie fabryka Glencore Nikkelverk działająca na obrzeżach miasta.

Zbyt duża ilość niklu w powietrzu negatywnie wpływa na zdrowie, m.in. zwiększa ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe, takie jak nowotwory związane z układem oddechowym – rak płuc oraz nosa.

Miljødirektoratet (urząd ds. środowiska) poszukuje rozwiązania problemu. Apeluje, aby uruchomić specjalny program badawczy, i do stycznia 2017 roku przeznaczyć dodatkowe środki na walkę z zanieczyszczeniem. Fabryka Glencora Nikkelverk również zdecydowała się na współpracę związaną z poprawieniem jakości powietrza. Jej działania śledzi Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet).

– Wspólnie pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które w przyszłości dadzą największy efekt. Część wcielonych w życie postanowień, które miały zmniejszyć stężenie niklu w powietrzu, już przynosi efekty. Najnowszy raport Kreftregisteret pokazuje także, że w Vest-Agder w ciągu ostatnich pięciu lat nie odnotowano żadnego przypadku nowotworu nosa. To najniższy wynik w kraju, związany z takim typem raka – mówi szef oddziału Zdrowia, środowiska i bezpieczeństwa w Arbeidstilsynet, Hege Stubberud.

www.nrk.no/sorlandet/krever-mindre-nikkel-i-lufta-1.12985951


Krever mindre nikkel i lufta Målinger av luftkvaliteten i Kristiansand viser at det er for høye verdier av nikkel i lufta. Miljødirektoratet krever at det legges en plan for å få ned nikkelmengden. www.nrk.no
Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
07-06-2016 16:27
2016-06-25
15:00
Oslo


Wodna bitwa we Frognerparken? Czemu nie! 25 czerwca zabierzcie ze sobą pistolety na wodę i przyłączcie się do największej wodnej batalii w Norwegii! Początek wydarzenia o godzinie 15:00!
Należy "uzbroić się" w pistolety i balony napełnione wodą oraz założyć ...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
07-06-2016 15:42
2016-06-10
19:00
Lørenskog


Jeden z najsłynniejszych norweskich zespołów odwiedzi Lørenskog! W najbliższy piątek, 10.06 Postgirobygget zagra koncert na stadionie Rolvsrud.
Postgirobygget to grupa, której na pewno nie trzeba przedstawiać fanom norweskiego, łagodnego ...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) wydarzenie
03-06-2016 15:29
2016-06-11
Oslo


Następna sobota w norweskiej stolicy upłynie pod znakiem szalonej zabawy. 11.06 mieszkańcy Oslo zjadą po 300-metrowej zjeżdżalni, która będzie miała swój początek na Treschows gate.
Skąd wziął się pomysł, żeby postawić zjeżdżalnię wodną w środku ...

Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) nowy wątek
03-06-2016 15:08

Norweg pobił rekord wędkarski! Ryba ważyła ponad 10 kg

Vilhelm Skilhagen, zapalony wędkarz, ustanowił w zeszłym tygodniu nowy rekord. Złowił wielką i rzadko występującą w Norwegii rybę! Okaz mierzył 101 cm i ważył ponad 10 kg!

34-letni wędkarz może z pewnością nazwać się wędkarskim rekordzistą. Okaz, który złowił podczas rejsu po Kvesjøen w Nord-Trøndelag, mierzył ponad 100 cm i ważył 10,2 kilograma. Ogromna ryba należy do niezwykle rzadkiego w Norwegii łososiokształtnego gatunku palii jeziorowej. To o 3,4 kilograma więcej niż poprzedni norweski rekord w tej kategorii!

– Od dziecka marzyłem, żeby złowić grubą rybę na Kvesjøen. Udało mi się! Do tego złapałem wielką palię jeziorową – rybę, której nie spotyka się w tych wodach aż tak często – mówił Skilhagen w wywiadzie dla gazety Namdalsavisa.

Ryby należące do tego gatunku najlepiej czują się w głębszych zbiornikach wodnych, w których panuje niska temperatura. Dożywają nawet 50 lat, a ich maksymalna waga może osiągać aż 40 kg! Palia jeziorowa w najliczniej występuje w Kanadzie. Norwescy amatorzy wędkarstwa mają więc jeszcze spore pole do popisu w kwestii bicia wędkarskich rekordów.

Rekordowy okaz prawdopodobnie zawiśnie na ścianie domu norweskiego wędkarza.

– Gdybym miał możliwość, wypuściłbym tę rybę wolno. Haczyk utknął jednak w jej ciele na tyle głęboko, że prawdopodobnie nie udałoby się jej przeżyć – mówi Skilhagen.

www.abcnyheter.no/livet/2016/06/01/195220368/vilhelm-knuste-norgesrekorden-pa-umulig-fisk


Vilhelm knuste norgesrekorden på «umulig» fisk | ABC Nyheter Vilhelm Skilhagen knuste norgesrekorden på mystisk fiskeart. www.abcnyheter.no
Agnieszka MN (Gdańsk) - dodał(a) nowy wątek
03-06-2016 10:40

Awantura na pokładzie samolotu. Pijany Polak ukarany mandatem

Podczas wtorkowego lotu na trasie Ålesund-Gdańsk, jeden z pasażerów okazał się szczególnie problemowy. Do tego stopnia, że na pokładzie samolotu musiała interweniować straż graniczna.

31-letni mężczyzna wyzywał załogę i innych pasażerów. Był agresywny. Po lądowaniu w Gdańsku, mężczyzną od razu zajęła się straż graniczna, która obezwładniła go jeszcze na pokładzie samolotu. Niezbędne okazały się kajdanki.

Mężczyzna miał w wydychanym powietrzy 2,2 promila alkoholu. Zatrzymanego przewieziono na Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku, gdzie czekano, aż wytrzeźwieje.

Podniebne ekscesy będą kosztować 31-latka 1000 złotych. Tylko w tym roku strażnicy graniczni interweniowali aż w 13 podobnych przypadkach.

radiogdansk.pl/index.php/wiadomosci/item/43299-straz-musiala-obezwladnic-awanturnika-w-samolocie-byl-agresywny-od-samego-poczatku.html


Straż musiała obezwładnić awanturnika w samolocie. "Był agresywny od samego pocz... Był pijany, wulgarny i przez cały lot utrudniał pracę załodze samolotu z Allesund do Gdańska. Straż graniczna ukarała gdańszczanina mandatem wysokości... radiogdansk.pl
MARCIN GARDOCKI
04-06-2016 05:13

dokladnie haha

Mieczysław Bizoń
03-06-2016 22:01

Też tak myśle że to osły.

Zobacz więcej komentarzy

Bliżej nas