Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytali temat:
(4111 niezalogowanych)
8929 Postów
Maniak
Danrise napisał:
Sluchaj chyba zapomniales ze w polsce mieszkaja tez ludzie ktorzy chca pracowac a nie siedziec i sie uzalac nad soba kolega Gabriel dobrze powiedzial w gorszych warunkach ale za to w realiach norweskich i wiem ile kosztuje utrzymanie w tym kraju caly czas lookam na warunki i utrzymanie wiec nie wyjezdzaj mi tu ze nie wiem ile co kosztuje pozdr.WIESZ ..nie czytam Twoich postów dokładnie ...
Ponoć jesteś po jakichś studiach ...niemniej to za mało by Mnie zrozumieć...
TU POTRZEBNE jest studium zachowania jednostki ,
jednak Ty z tego Przedmiotu padłeś jak betka...pisząc ten pochwalny post w moją stronę ...
Podciąłeś sobie sam gardło tępym raszplem..!!!
Ponieważ pisząc..."za byle jakie w realiach Norweskich"... pisałem o Tobie podobnych ...Którzy robią tu byle co ...byle gdzie ... i żyją byle jak... jedząc byle co ...i za swoją pracę dostają byle jakie pieniądze ...
KTÓRE PO PRZELICZENIU NA POLSKIE DAJĄ PODWÓJNĄ PENSJĘ ...jednak tu w Norge są to stawki głodowe...
I widziałem Tutaj paru takich FACHOWCÓW którzy po dwóch miesiącach słaniali się z głodu bo forsa która była super na samym początku nie starczyła na benzynę i jedzenie ...
Niemniej Oni BYLI ZADOWOLENI JAK SZEF dawał im stawkę 50Nok/tim ...

DALEJ JUŻ SIĘ NIE WYPOWIADAM W TYM TEMACIE BO SZKODA MOJEJ KLAWIATURY...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
95 Postów
M C
(Gruzin)
Początkujący
1. Po pierwsze zmien nastawienie: "Bede pracowal gdziekolwiek z czymkolwiek, za jakiekolwiek pieniadze, byle w Norwegii". Dowiedz sie co umiesz i co tak na prawde chcesz robic, znaj swoja wartosc, i nie mysl "jestem Polakiem - wiec moge liczyc na ochlapy".

2. Jak juz dowiesz sie co chcesz robic poszukaj firm ktore odpowiadaja twojej branzy i wysylaj im CV. Najlepiej najpierw zadzwon i zapytaj czy mozesz im poslac CV, jesli powiedza ze nie zatrudniaja nikogo teraz to mowisz ze i tak chcesz przeslac "na wszelki wypadek na przyszlosc". Jesli masz szanse przyjechac do norwegii, zrob sobie liste adresow i odwiedz te firmy osobiscie. Popros o spotkanie z kims z kadr, ..i zrob dobre wrazenie.

Jesli chodzi o CV nie pisz wszystkiego na raz. Inzynier logistyki ktory zajmuje sie izolacja budynkow to nie siwdczy o tobie zbyt dobrze.

3. Odradzam Adecco i Mannpower. Chociaz nie zaszkodzi wyslac im CV zawsze moze sie cos trafi.. z reguly to takie "dziekujemy.. zadzwonimy do pana"

4. Polecam finn.no, monster.no, nav, jobbdirekte dokladnie w takiej kolejnosci..

5. Jezyk, ciagle to powtarzam. Jesli znasz tak dobrze niemiecki to norweskiego nauczysz sie w tydzien, potem tylko doszlifujesz wymowe.

6. Szanse na znalezienie pracy masz, ale musisz niestety nastawic sie na ciezki okres poszukiwan. Kryzys finansowy jeszcze na rynku pracy sie nie skonczyl.

7. Nie przejmuj sie brakiem odpowiedzi, czasami okazuje sie ze nie maja czasu na rozpatrzenie podan i sprawa sie przeciaga.. ja dostalem jedna oferte pracy i trzy zaproszenia na rozmowe (z duza szansa na prace) podczas gdy juz miesiac pracowalem w innej firmie. Zawsze jednak warto zadzwonic i zapytac czy dostali twoje podanie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
701 Postów
Ada xxx
(zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz)
Wyjadacz
alfred napisał:
..... Kolejny rodak z wyższym wykształceniem ( jest ktoś w Polsce kto go nie ma?), który zna się na wszystkim.... w Polsce jest moda i duze cisnienie na ukonczenie studiow...byle jakich...bo jak widac umysly humanistyczne,koncza studia typowe dla umyslow scislych
w ogole polski system oswiaty zalozyl sobie chyba pobic rekord w wyprodukowaniu jak najwiekszej liczby wyksztalconych bezrobotnych
mamy zatrwazajaco duza liczbe liceow ogolnoksztalcacych i bardzo duzy nacisk spoleczny na zdanie matury
ludzie sie ksztalca i ksztalca i dalej mysla,ze drwal,to zawod w ktorym uzywa sie siekierki i pily,a jak sie nic nie umie,to zawsze mozna podjac prace jako murarz
mlodzi chlopcy,ktorzy marza o "kreceniu srubek" w samochodach,zaczynaja nauke od technikum mechanicznego,a poziom nauki jezykow obcych to dno od ktorego nie mozna sie odbic,bo z wiekiem coraz mniej do glowy wchodzi
i tak dalej i tak dalej....
a potem to juz byle jak i byle gdzie,a nastepnie post na forum pt"ratunku,oszukali mnie!"

Danrise,nie chcesz pracowac w zawodzie wyuczonym i ja Cie rozumiem,wykorzystaj to co masz,znasz sie na pracy w gospodarstwie,stworz sobie takie cv i tak kierunkowo szukaj pracy,tak jak napisal Gruzin,pomin okres studiow,ogolnie skup sie na jednej dziedzinie,ktora znasz i ktorej znajomoscia mozesz sie wykazac
inaczej pracy z Polski nie znajdziesz
co innego,gdybys byl na miejscu,mial mieszkanie,moglbys chodzic na rozmowy,pracowac dorywczo to tu to tam,nie martwilbys potencjalnego pracodawcy tym,ze musi roztoczyc nad Toba kompleksowa opieke lacznie z mieszkaniem

jeszcze slowo na temat adecco...jezeli w ogole udaloby sie Tobie zainteresowac ich swoja osoba,co nie jest na dzien dzisiejszy latwe,daja Ci duza szanse na start,a mianowicie podstawy jezyka
chcesz znalesc prace w Norwegii ze znajomoscia jezyka niemieckiego?oj,nie bedzie latwo
nawet gdy nie wyjedziesz do pracy za ich posrednictwem,zostaje Ci ten ukonczony kurs i to jest juz cos wiecej niz masz teraz do zaoferowania
czy Ty bys przyjal kogos do pracy,kto zna tylko np norweski?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
39 Postów
jarek walk
(jarl)
Nowicjusz
Masz 25 lat a ja widze 60 latka ktory jest tuz przed zasilkiem emerytalnym w podupadajej firmie i nie pozostaje mu nic innego jak oczekiwac pomocy od innych (panstwa).Siedzisz w pipidowie zamiast ruszyc tylek niekoniecznie do Norwegi i poszukac pracy choc troche zwiazanej z Twoim wyzszym wyksztalceniem ,uwierz mi ze przy szczerych checiach znajdziesz.Jesli myslisz ze zycie na obczyznie jest uslane rozami to sie mylisz -szybko wrocisz do roznoszenia listow.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(AniaRNorway)
Wiking
Przetłumacz swój dyplom na angielski i wyślij do DSB ( dsb.no). Nie jestem pewna, czy oni zajmują się twoją grupą zawodową (każda ma swoją jednostkę uwierzytalniającą). Oni powiedzą ci kim jesteś w Norwegii i wyślą odpowiednią dokumentację potwierdzająca twoje wykształcenie. Nie po to przecież studiowałeś, żeby rowy kopać. Nie ma się co poddawać. Taki dokument czasem coś kosztuje, ale nie zawsze. Mój mąż nic nie płacił za autoryzację, ja musiałam 960 nok, ale mój zawód jest w innej grupie i inna jednostka zajmowała się moimi dokumentami. Na autoryzację czeka się od kilku miesięcy do roku. Trzeba być cierpliwym, ale warto. Z doświadczenia mojego męża wiem, że niekoniecznie lata udokumentowanych doświadczeń się liczą (on ich nie miał), ale realna wiedza. Prawdą jest, że język jest ważny, ale są takie miasta jak Kongsberg, gdzie z dobrym angielskim bez większego trudu znajdziesz pracę. Wiem z doświadczenia. Jest tam mnóstwo firm inżynierskich, które zatrudniają obcokrajowców z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polski, Indii i wielu innych krajów. Firmy te zazwyczaj też opłacają kurs norweskiego. Z mojego doświadczenia wynika również, że nikt nie będzie zaskoczony, gdy bez uprzedzenia zaczniesz po angielsku w sklepie, urzędzie, Policji. To jest miasteczko, które szybko się rozwija, potrzeba pracowników w wielu firmach. A na pewno będzie ci łatwiej znaleźć pracę, gdy oznajmisz, że masz norweską autoryzację.
Poza tym w Kongsberg znajdziesz też pracę w innych miejscach na początek, np. kantyny w dużych firmach, płacą najniższe stawki, czyli ok.125 nok za godz, ale całodzienne wyżywienie masz za darmo i sporo zaoszczędzisz. Jest też Adecco, które zatrudnia polską pracownicę do kontaktów z polakami. Adecco nie jest takie złe. Płacą stosownie do pracy jaką wykonujesz. Mój kolega zarabia 185 NOK zwykły elektryk. Na
www.nav.no/sbl/stillingssok/enkelt.do
znajdziesz poważne oferty przacy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
95 Postów
M C
(Gruzin)
Początkujący
Jeszcze jedna rzecz ktora nasunela mi sie po przeczytaniu wypowiedzi przedmowcy:

W Norwegii duzy nacisk kladzie sie na doswiadczenie. W Polsce konczysz studia z papierem magistra nie majac przepracowanej ani jednej godziny w normalnej firmie. W Norwegii normalnym zjawiskiem jest podejmowanie pracy w wieku 16 lat, oraz alternatywne wykrztalcenie tzw "lærling" czyli uczen (pracujesz normalnie za nizsza stawke, po czym zdajesz egzamin i dostajesz fagbrev). Norwedzy duza wage przywiazuja do znajomosci srodowiska pracy i przegladajac twoje CV najpierw patrza gdzie pracowales wczesniej. Wiec jak najszybciej zacznij pracowac w Polsce w branzy ktora cie interesuje w Norwegii. Niewazne za jakie pieniadze, bylebys zdobyl jakies doswiadczenie. Jako 25 letni swiezak nie masz bardzo male szanse.

Uwazam ze pominiecie studiow w CV to bardzo zly pomysl. Masz 25 lat tak? Pierwsze pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej: co robiles przez ostatnie 5 lat?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
701 Postów
Ada xxx
(zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz)
Wyjadacz
Aniu,wszystko bardzo pieknie,ale kolega nie zna angielskiego....

Gruzin,cyt samego Ciebie"Jesli chodzi o CV nie pisz wszystkiego na raz. Inzynier logistyki ktory zajmuje sie izolacja budynkow to nie siwdczy o tobie zbyt dobrze."
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(retier1)
Wiking
No,no,no, ależ się posypało z poradami.
I wystarczyło tylko parę zdań
Truskawkowa , przyłączam się do Ciebie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Wiking
No jak tak każdy gotowy do pomocy, to może bym się załapał też do jakiej pracy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
Daniel Danrise
(Danrise)
Wiking
oki oki zgadzam sie z wami ale powiem wam ze latwo jest mowic jak jestescie juz w norwegi macie mieszkania itd ja zaczynam od 0 wiec zrozumcie mnie ze chce sie jak najwiecej dowiedziec negatywy tez czytam dzieki za rady napewno uwzgledznie je przy dalszym boju .pozdrwaiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok