Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Więcej krajów zwolnionych z kwarantanny i ograniczeń wjazdu: Norwegia znosi restrykcje dla tzw. zielonych państw

Monika Pianowska

05 lipca 2021 13:25

Udostępnij
na Facebooku
7
Więcej krajów zwolnionych z kwarantanny i ograniczeń wjazdu: Norwegia znosi restrykcje dla tzw. zielonych państw

Ogólnie obywatele norwescy i cudzoziemcy mieszkający w Norwegii mogą wjechać do kraju fiordów. stock.adobe.com/licencja standardowa

Od poniedziałku 5 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmienia ogólną radę dotyczącą podróżowania do krajów EOG/Schengen, w tym Polski, oraz Wielkiej Brytanii i wprowadza wyjątki dla państw i obszarów znajdujących się na tzw. liście krajów trzecich UE, tj. spoza Wspólnoty, o wystarczająco niskim poziomie infekcji.
Jeśli pochodzi się z kraju, który na mapie infekcji Europy oznaczony jest kolorem zielonym, nie trzeba poddawać się kwarantannie po przyjeździe do Norwegii. Podobnie Norwegowie po powrocie nad fiordy z tzw. zielonego państwa. Wyjątek stanowią kraje, które mają kolor pomarańczowy, czerwony i ciemnoczerwony, czyli o wysokim wskaźniku zakażeń koronawirusem.

Fot. FHI

Sytuacja jest dynamiczna

Norweski rząd zaznacza jednak, że sytuacja pozostaje nieprzewidywalna i w zależności od rozwoju infekcji w krótkim czasie kraje zielone znów mogą zmienić kolor. Aktualizacje ocen wskaźników zakażeń będą publikowane na regjeringen.no w każdy piątek o godz 12:00, a zmiany zaczną obowiązywać od północy w kolejny poniedziałek. Kiedy zmiany zaczną obowiązywać, mapa zostanie zaktualizowana na FHI.no.
Cytowany w komunikacie rządowym minister zdrowia Bent Høie podkreśla również, że osoby, które zdecydują się na podróż, muszą zapoznać się z zasadami kwarantanny, wymogami badań i kontroli zakażeń w kraju, do którego się udają. Należy także zauważyć, że unijna definicja pełnego zaszczepienia to dwa tygodnie po drugiej dawce, podczas gdy w Norwegii jest się w pełni zaszczepionym już po tygodniu.

Zielony: nie zostajesz poddany kwarantannie przy wjeździe do Norwegii
Pomarańczowy: przy wjeździe do Norwegii musisz poddać się kwarantannie
Czerwony: przy wjeździe do Norwegii musisz poddać się kwarantannie
Ciemnoczerwony: przy wjeździe do Norwegii musisz być poddany kwarantannie w hotelu

Wyjątki dla fioletowych krajów

Rząd podjął także decyzję o uchyleniu rady ds. podróży dla krajów i obszarów znajdujących się na tzw. liście krajów trzecich UE, które w ocenie FHI spełniają wymogi nieco łagodniejszych ograniczeń wjazdowych. Od 5 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych znosi zatem również restrykcje dla następujących krajów i terytoriów: Australia, Izrael, Japonia, Liban, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Serbia, Korea Południowa, Tajwan, USA i Singapur .
Ogólnie obywatele norwescy i cudzoziemcy mieszkający w Norwegii mogą wjechać do kraju fiordów. Niemniej jednak istnieje dodatkowo kilka wyjątków, które mają obecnie zastosowanie:
  • cudzoziemcy, którzy zostali w pełni zaszczepieni lub chorowali na covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – i którzy mogą to udowodnić za pomocą certyfikatu 
  • cudzoziemcy zamieszkali w EOG, Schengen lub Wielkiej Brytanii z bliskimi krewnymi mieszkającymi w Norwegii
  • cudzoziemcy z partnerem/partnerką mieszającymi w Norwegii, którzy są rezydentami EOG, Schengen lub Wielkiej Brytanii, mogą podróżować do Norwegii z zatwierdzonym wnioskiem z UDI
  • członkowie rodziny i partnerzy osób zamieszkałych w Norwegii, którzy sami pochodzą z tzw. fioletowego kraju.
Unijna definicja pełnego zaszczepienia to dwa tygodnie po drugiej dawce, podczas gdy w Norwegii jest się w pełni zaszczepionym już po tygodniu.

Unijna definicja pełnego zaszczepienia to dwa tygodnie po drugiej dawce, podczas gdy w Norwegii jest się w pełni zaszczepionym już po tygodniu. Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Fabio Principe

Niektórzy muszą wykonać testy

Jeśli ma się prawo wjechać do Norwegii i podróżować z zielonego kraju lub obszaru, obowiązują następujące zasady: należy wypełnić cyfrowy formularz rejestracyjny dla podróżnych nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem, wykonać szybki test na koronawirusa na granicy po przyjeździe do Norwegii i poczekać na rezultaty na miejscu. Nie trzeba natomiast mieć negatywnego wyniku testu przed przyjazdem ani poddawać się kwarantannie.
Osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatu na covid-19 i ozdrowieńcy, którzy chorowali w ciągu ostatniego półrocza, są zwolnione z powyższych wymagań. Unijny Certyfikat COVID (UCC) można pobrać za pomocą aplikacji mObywatel lub aplikacji mojeIKP.  Po zainstalowaniu aplikacji mojeIKP kod QR UCC znajduje się w „Menu” – po uruchomieniu aplikacji należy nacisnąć na trzy kropki w prawym górnym rogu telefonu.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


zarowa086

06-07-2021 13:32

Poza tym, aby policja skierowała na kwarantanne musi być jakakolwiek podstawa regulacyjna, a w tym przypadku jej brak, Polska już drugi tydzień jest oznaczona na zielono i nie ma najmniejszego znaczenia czy Szwecja jest na żółto, czerwono czy tęczowo, pod warunkiem, ze nie zatrzymujesz się w niej na noc, a jedynie przez nią przejeżdżasz.

zarowa086

06-07-2021 13:24

Cleo
Nie ma, wracałem w poprzednią sobotę, nie robiłem żadnych testów przed wyjazdem, jedynie na granicy norweskiej. W karlskronie żadnych kontroli.

Tom Isabelle

05-07-2021 21:40

Jesteś tego pewien? Słyszałem , że wiele ludzi podróżujących przez Szwecję z Karlskrony przejeżdża granicę bez obowiązku kwarantanny....

Tomasz Tomasz

05-07-2021 19:28

A czy płynąc promem z Gdyni do Karlskrony i jadąc do Norwegii jest kwarantanna?

Jest

Steni

05-07-2021 18:59

Może być

Cleo

05-07-2021 18:08

A czy płynąc promem z Gdyni do Karlskrony i jadąc do Norwegii jest kwarantanna?

w67

05-07-2021 17:54

pytanie czy siostra z Polski z mezem i synem moga przyleciec

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram