Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Edukacja

Od sierpnia zagraniczni studenci bez ograniczeń wjazdu do Norwegii

Natalia Szitenhelm-Smeja

03 lipca 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Od sierpnia zagraniczni studenci bez ograniczeń wjazdu do Norwegii

Studenci, którzy mieli rozpocząć naukę w Norwegii, mogą już szykować się podróży./na zdjęciu: Uniwersytet w Oslo stock.dobe.com/standardowa/irisphoto1

Od 1 sierpnia uczniów i studentów z zagranicy nie będą obowiązywać ograniczenia wjazdowe do Norwegii, co oznacza, że osoby, które mają podjąć lub kontynuować naukę w kraju fiordów, mogą bez przeszkód przekroczyć granicę.
Reklama
O decyzji władz poinformowano 2 lipca w rządowym komunikacie prasowym. Minister badań naukowych i szkolnictwa wyższego Henrik Asheim wyjaśnił, że władzom zależało, by jak najszybciej ogłosić swoją decyzję, aby każdy mógł odpowiednio wcześnie przygotować się do wyjazdu. - Chociaż teraz otwieramy się na przybycie studentów w sierpniu, nadal muszą oni przestrzegać zasad, które dotyczą kwarantanny i testów - zaznaczył Asheim.

Podróżni w pełni zaszczepieni, posiadający certyfikat covidowy, przybywający do Norwegii, zostają zwolnieni z kwarantanny, wykonania testu na koronawirusa przed przyjazdem, testu na granicy, jak i obowiązku rejestracji podróży przed wjazdem.

Nie mogli wjechać od końca stycznia

29 stycznia Norwegia wprowadziła bardzo surowe ograniczenia wjazdowe dla cudzoziemców, co dla zagranicznych studentów oznaczało w praktyce zakaz przekroczenia granicy kraju fiordów. Jak jednak teraz poinformowano, poprawa sytuacji w zakresie infekcji i fakt, że coraz więcej osób jest zaszczepionych, umożliwia złagodzenie tych restrykcji. 

Studenci i uczniowie, którzy dostali się na studia lub przyjęto ich do norweskiej placówki edukacyjnej, muszą złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt za pośrednictwem Urzędu ds. Cudzoziemców.
Praktycznie od początku roku studenci z zagranicy nie mogli wjechać do Norwegii.

Praktycznie od początku roku studenci z zagranicy nie mogli wjechać do Norwegii. Źródło: stock.adobe.com/standardowa

Ministerstwo Edukacji oczekuje, że uniwersytety i uczelnie pokryją koszty pobytu w hotelach kwarantanny dla zagranicznych studentów, którzy przyjeżdżają do Norwegii po raz pierwszy.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram