Aktualności

Tylu zachorowań na covid-19 nie było od początku pandemii. Zarażają się głównie młodzi i niezaszczepieni

Monika Pianowska

02 września 2021 10:00

Udostępnij
na Facebooku
2

Zdecydowana większość zarażonych to osoby w wieku 10-19 oraz 20-29 lat, w której z kolei dużą część stanowią norwescy studenci. stock.adobe.com/licencja standardowa

Mimo że prawie 90 proc. dorosłej populacji Norwegii przyjęło już przynajmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa, w ciągu ostatniego tygodnia w kraju fiordów padło kilka rekordów pod względem liczby nowych zakażeń odnotowanych w ciągu doby.
Zarażają się młodzi, niezaszczepieni ludzie, a rosnący odsetek przypadków infekcji Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) tłumaczy częściowo wzmożonym procesem wykonywania testów na obecność wirusa m.in. wśród studentów.

Najwięcej przypadków od marca 2020

Podczas gdy 31 sierpnia padł nowy rekord infekcji z 1785 zarejestrowanymi przypadkami, dzień później przybyło równie dużo, bo 1640 nowych przypadków covid-19, podają najnowsze raporty FHI. Były to o 304 przypadki więcej niż średnia z poprzednich siedmiu dni, czyli 1336, i druga co do wielkości liczba infekcji odnotowana w ciągu jednego dnia od początku pandemii.  Według FHI wskaźnik R w Norwegii wynosi aktualnie 1,4-1,6.
W zeszłym tygodniu pozytywny wynik testu na covid-19 uzyskały 8 682 osoby. Stanowi to wzrost o 93 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia i jest to najwyższa liczba zakażeń odnotowana w ciągu jednego tygodnia podczas trwania całej pandemii. Poprzedni rekord padł w marcu, kiedy zarejestrowano 6 575 osób zarażonych koronawirusem.

Głównie młodzi i niezaszczepieni

Dane z FHI pokazują, że infekcja najbardziej rozprzestrzenia się w grupie z najniższym odsetkiem zaszczepionych. Zdecydowana większość zarażonych to zatem osoby w wieku 10-19 oraz 20-29 lat, w której z kolei dużą część stanowią norwescy studenci. Odsetek zakażeń wzrósł o 174 proc. w grupie wiekowej osób między 13 a 19 rokiem życia w zeszłym tygodniu, zaś o 95 proc. wśród osób w wieku 20-39 lat.
W swoim cotygodniowym raporcie FHI stwierdziło, że nastąpił wzrost liczby zgłoszonych przypadków we wszystkich grupach wiekowych w 34. tygodniu w porównaniu z 33. tygodniem. Zauważono, że infekcja wzrosła, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
FHI informuje, że szczepionka daje bardzo dobrą ochronę przed zakażeniem tym, którzy są w pełni zaszczepieni./ zdjęcie ilustracyjne

FHI informuje, że szczepionka daje bardzo dobrą ochronę przed zakażeniem tym, którzy są w pełni zaszczepieni./ zdjęcie ilustracyjne Źródło: stock.adobe.com/standardowa/M.Rode-Foto

Jednak nawet wśród osób częściowo i całkowicie zaszczepionych wzrasta liczba wykrytych przypadków infekcji covid-19. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wykryto 3 584 przypadki zakażeń u osób zaszczepionych częściowo i 1 397 przypadków u w pełni zaszczepionych. Liczba przyjęć do szpitala również wzrosła w zeszłym tygodniu: z 46 w 33. tygodniu do 58 w 34. tygodniu.

Więcej testów, więcej wykrytych infekcji

Niepokojące statystyki Instytut Zdrowia Publicznego tłumaczy jednak również nową strategią testowania, która obejmuje m.in. tzw. samotestowanie, zwłaszcza wśród uczniów i studentów. W 34. tygodniu przetestowano łącznie 254 527 osób, co oznacza wzrost aż o 34 proc. w porównaniu z tygodniem 33.
Odsetek pozytywnych testów w zeszłym tygodniu był najwyższy od początku pandemii: 4,7 proc. ze 184 169 testów przeprowadzonych w 34. tygodniu było pozytywnych, pisze VG.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

05-09-2021 22:16

Piotr De napisał:
No Amerykę odkryli! Większa ilość testów zwiększa liczbę pozytywnych wyników.
Ręce opadają

Niech opadną ci wreszcie. Ręce i cała reszta.
To oczywiste, ze wykonana ilość testów przekłada sie na wynik (Może się przebadaj.) - Rezultat może wpłynąć na ilość i (błagam) jakość komentarzy.

Piotr De

02-09-2021 18:57

No Amerykę odkryli! Większa ilość testów zwiększa liczbę pozytywnych wyników.
Ręce opadają

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram