Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Rosnąca przestępczość wśród młodzieży. W stolicy sytuacja jest coraz poważniejsza

Maja Zych

11 czerwca 2018 14:12

Udostępnij
na Facebooku
1
Rosnąca przestępczość wśród młodzieży. W stolicy sytuacja jest coraz poważniejsza

Policja łączy wzrost przestępczości z rozwojem mediów społecznościowych, gdzie młodzież coraz częściej udostępnia filmiki z nagraniami bójek. MN

Dane z corocznego raportu dotyczącego przestępczości wśród nieletnich, przygotowanego przez gminę Oslo oraz lokalną policję, wzbudziły zaniepokojenie wielu kręgów. Wykazały bowiem, że od 2015 roku liczba incydentów wśród osób w wieku 10-17 lat znacząco wzrosła, a za 37 proc. przestępstw w tym przedziale wiekowym odpowiada dobrze już znana policji grupa osób.
Dane wskazują w szczególności na wzrost przemocy fizycznej i przestępstw przeciwko policji – liczba takich przypadków jest najwyższa od 2007 roku.

Mała grupa odpowiedzialna za większość przypadków

Dane z ostatniego raportu pokazują wyraźnie, że za większością przestępstw wśród osób poniżej 18 roku w stolicy stoi grupa 151 znanych policji osób – łącznie grupa odpowiada za 37 proc. zdarzeń w 2017 roku wśród niepełnoletnich.

– Wiele z tych młodych osób nie radzi sobie w szkole. Jest to młodzież, która się nie wpasowuje – mówi Raymond Johansen, przewodniczący Rady Miasta.

Większość z nich urodziła się w Norwegii, jednak jest pochodzenia imigranckiego. Mimo że nazwiska tych osób są już od dłuższego czasu znane policji, nie jest ona w stanie zapanować nad sytuacją. Zauważa też, że młodzi recydywiści często zatrzymywani są za coraz poważniejsze przestępstwa.

Maturzyści dali się we znaki

Oprócz stałej grupy, do pojedynczych zdarzeń dochodzi też z powodu nieznanych do tej pory policji młodych osób. Jak co roku, koniec kwietnia i maj nie minęły bez doniesień o incydentach związanych z imprezami norweskich uczniów, kończących w tym roku szkołę średnią – tzw. russów. Policja niejednokrotnie informowała o pijackich wybrykach, takich jak bójki i dewastacja przestrzeni miejskich. Mimo że russetid dało się we znaki mieszkańcom stolicy, funkcjonariusze zapewniają, że w tym roku młodzież zachowywała się „przyzwoicie”. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło bowiem zakłócania ciszy nocnej, a doniesień o przemocy było stosunkowo niewiele.

Prawie 50 milionów koron na prewencję

Sytuacja w stolicy jest na tyle poważna, że władze miasta zdecydowały się przeznaczyć pokaźne środki na walkę z przestępczością wśród młodzieży. W zrewidowanym budżecie znalazło się na ten cel aż 49 milionów koron, które mają zapewnić większe wsparcie policji oraz bardziej rozbudowane możliwości spędzania wolnego czasu.

W okresie wakacji policja obawia się wzmożonej „aktywności” ze strony młodych osób. Z tego powodu obecne środki zapobiegawcze zostaną dodatkowo wzmocnione. Gmina Oslo będzie oferować między innymi więcej miejsc pracy na wakacje oraz zajęć dodatkowych, na co przeznaczone zostanie 16 milionów koron.  

– Lato jest czasem, kiedy wiele młodych osób nie ma ani szkoły, ani innych zajęć w czasie wolnym. Musimy zadbać, aby młodzież była pod opieką i miała latem zajęcie. Muszą mieć alternatywę dla włóczenia się po ulicach – mówi Raymond Johansen.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


PiotrekNO No

12-06-2018 11:46

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram