Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Wynajem mieszkań w Norwegii coraz droższy. Najwyższe stawki w Oslo

Monika Pianowska

03 sierpnia 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Wynajem mieszkań w Norwegii coraz droższy. Najwyższe stawki w Oslo

W Oslo średnia cena zbliża się do 15 tys. koron za miesiąc. stock.adobe.com/licencja standardowa

Ceny wynajmu dwupokojowego mieszkania w Oslo są wyższe niż kiedykolwiek. W skali Norwegii wynajęcie małego lokum w lipcu wynosiło średnio 9 555 koron, co stanowi wzrost o 4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Najwyższe stawki odnotowuje się w Oslo, gdzie dwupokojowe mieszkanie kosztuje teraz 13 870 koron miesięcznie, a to skok o 7 proc. od analogicznego okresu w 2022.
Reklama
Portal husleie.no, który udostępnił dane norweskiej prasie, nigdy wcześniej nie odnotował wyższych kwot. Problemy zauważa się szczególnie na rynku studenckim, gdzie już w czerwcu było duże zapotrzebowanie na mieszkania.
– Martwię się o rozwój zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej. Myślę, że tej jesieni możemy spodziewać się doniesień o studentach, którzy będą musieli spać w salach gimnastycznych po rozpoczęciu semestru – mówi w rozmowie z DN dyrektor generalny Kjetil J. Olsen z husleie.no.

Nie tylko stolica

Ceny wynajmu mieszkań w Norwegii wciąż rosną, szczególnie w dużych miastach. W Oslo średnia cena zbliża się do 15 tys. koron za miesiąc (wzrost o 6 proc. w porównaniu z 2022), podczas gdy w kraju fiordów ogółem wyniosła 11 192 koron w drugim kwartale. W Bergen ceny wzrosły w tym kwartale o 9,1 proc., w Trondheim o 3. Średnie kwoty za wynajem w tych miastach wyniosły odpowiednio 11 395 i 11 477 koron, podaje husleie.no.
Mimo zawrotnych stawek w Oslo sam wzrost kosztów był najwyższy w Kristiansand.

Mimo zawrotnych stawek w Oslo sam wzrost kosztów był najwyższy w Kristiansand.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Według Finn.no średnia cena wynajmu mieszkania w Oslo wzrosła od stycznia o ponad 2 tys. koron i obecnie wynosi 17 036 koron. W Bergen zaś o około 1800 koron więcej w stosunku do ubiegłego roku. W lipcu 2021 r. wynajęcie mieszkania kosztowało średnio 11 995 koron miesięcznie, podczas gdy w tym samym miesiącu 2022 już 13 472 koron. Mniej więcej to samo dotyczy Trondheim. Zgodnie ze statystykami Finn w ciągu roku średnia miesięczna stawka wzrosła o około 1 500 koron, a a Stavanger 600 koron norweskich.

Wszędzie jest drogo

Mimo zawrotnych stawek w Oslo sam wzrost kosztów był najwyższy w Kristiansand. Tam ceny najmu skoczyły w drugim kwartale o 15,5 proc., zaś przykładowo w Ålesund i Stavanger/Sandnes o 9,3 i 2,3 proc. W wynajmowanych mieszkaniach mieszka nieco ponad 960 tys. mieszkańców kraju fiordów, podają dane norweskiego urzędu statystycznego (SSB).
Henning Lauridsen, dyrektor generalny Eiendom Norge, mówi, że wysoka presja na rynku wynajmu może być w dużej mierze powiązana z pandemią koronawirusa. Jego zdaniem sama liczba mieszkań do wynajęcia jest na niskim poziomie, a to podnosi ceny. Podczas pandemii wiele osób sprzedało swoje nieruchomości. Jednocześnie w obliczu wzrostu stóp procentowych ci, którzy mogliby wejść na rynek jako inwestorzy, napotykają blokadę.
Źródła: DN, E24, SSB
Reklama
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram