Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Życie w Norwegii

Wynajem domu w Norwegii: ceny idą w górę, najbardziej w Bergen

Monika Pianowska

27 maja 2022 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Wynajem domu w Norwegii: ceny idą w górę, najbardziej w Bergen

Przykładowo w Stavanger w skali roku zarejestrowano wzrost opłat za wynajem o 7,8 proc. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/srekap

Ceny wynajmu mieszkań i domów w największych miastach Norwegii wzrosły w pierwszym kwartale 2022 r. łącznie o 1,6 proc., podają statystyki Eiendom Norge, krajowego stowarzyszenia norweskich pośredników w handlu nieruchomościami. W skali ostatniego roku wzrost ten wynosi 3,4 proc.
Najmocniej podwyżki stawek odczuli mieszkańcy Bergen, gdzie stawki za wynajęcie nieruchomości wzrosły aż o 15,1 proc. w ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku. W przypadku Trondheim i Oslo było to kolejno 5,8 oraz 0,1 proc. Według danych Eiendom Norge w Stavanger/Sandnes odnotowano zaś spadek cen wynajmu mieszkań i domów o 1,9 proc.

Mimo to jednak w Stavanger w skali roku zarejestrowano wzrost opłat za wynajem o 7,8 proc., podczas gdy w Bergen aż o 13,4 proc. Nieco mniej po kieszeni dostały osoby wynajmujące lokum w Trondheim (2,5 proc.) i Oslo (2,3 proc.).

Liczba domów do wynajęcia na stronie FINN.no w dużych miastach wyniosła 2491 na koniec pierwszego kwartału 2022 r. 1314 z nich znajdowało się w Oslo, 488 w Bergen, 420 w Trondheim i 269 w Stavanger/Sandnes.

Największa różnica w Trondheim?

Zgodnie z danymi Utleiemegleren (Pośrednicy wynajmu) cena wynajmu mieszkań trzypokojowych wzrosła od kwietnia 2021 do kwietnia bieżącego roku aż o 9,6 proc. Największy wzrost odnotowano w Trondheim (37,5 proc.), Stavanger (16,3 proc.) oraz Asker i Bærum (17 proc.).

W kwietniu ubiegłego roku wynajęcie trzypokojowego mieszkania w Norwegii kosztowało 14 447 koron. W 2022 cena wzrosła do 15 843 koron.
Wśród ofert mieszkań na wynajem, które można było znaleźć w maju na finn.no, ceny, co oczywiste, wahają się w zależności od lokalizacji, metrażu i standardu. Przykładowo za umeblowane lokum (nie hybel) o powierzchni 60-70 metrów kw. znajdujące się w kamienicy lub w bloku w Oslo trzeba zapłacić miesięcznie średnio 17-25 tys. koron. W Stavanger zaś stawki są już niższe: 12-16 tys. koron za miesiąc wynajmu, a w Bergen 12-18 tys. koron. przy takich samych parametrach wyszukiwania rozstrzał cenowy wydaje się większy w Trondheim (od 10 do nawet 22 tys. koron).
W górę poszły zwłaszcza ceny wynajmu mieszkań trzypokojowych.

W górę poszły zwłaszcza ceny wynajmu mieszkań trzypokojowych.Źródło: stock.adobe.com/standardowa/John Sandoy

Kupujesz dom? Też będzie drożej

Wynajem domów i mieszkań to jednak nie wszystko, czego ceny wzrosły ostatnio w Norwegii. Jak podaje Centralny Urząd Statystyczny (SSB), w niemal wszystkich okręgach podrożały nieruchomości z rynku wtórnego, jak również koszty budowy domów (13,2 proc.).

W czwartym kwartale 2021 ceny nieruchomości wzrosły we wszystkich okręgach oprócz Viken (bez Bærum), Agder i Rogaland (bez Stavanger). Największy wzrost kosztów odnotowano w Trøndelag (bez Trondheim), który wyniósł 3,6 proc. Od stycznia do lutego 2022 ceny domów z rynku wtórnego wzrosły zaś o 2,1 proc. W porównaniu z IV kwartałem 2020 ceny wzrosły o 8,1 proc.
 Eiendom Norge, NTB, finn.no, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok