Życie w Norwegii

W tym roku zima ma być łagodna. Są pierwsze prognozy

Natalia Szitenhelm

31 października 2019 09:23

Udostępnij
na Facebooku

Według wstępnych przewidywań pogodowych, tegoroczna zima ma być łagodna. adobe stock/licencja standardowa/v_sot

Zima 2019/2020 obejdzie się z nami łagodnie – od listopada do stycznia temperatury mają być wyższe niż zwykle, pokazuje opublikowana pod koniec października analiza norweskiego centrum badań klimatycznych, Cicero.
Reklama
Choć do Norwegii zimowa aura zdążyła już zawitać razem z pierwszym śniegiem, międzynarodowi synoptycy prognozują, że w Europie Północnej tegoroczna zima będzie stosunkowo ciepła.

Cicero wzięło pod lupę długoterminowe prognozy sezonowe z sześciu wiodących ośrodków meteorologicznych: CMCC, DWD, Met Office, ECMWF, Météo-France i US National NCEP. Najważniejsze agencje pogodowe są zgodne: tegoroczna zima – według wstępnych przewidywań – będzie łagodniejsza niż zwykle, bez siarczystych mrozów i zamieci śnieżnych.

Wietrznie, ale ciepło

Jak wskazuje cytowana przez serwis NRK Nathalie Schaller, starszy analityk w Cicero, wszystkie modele pogodowe wskazują, że zima 2019/2020 nie tylko w Norwegii, ale w całej Europie Północnej będzie wilgotna i wietrzna, za to z łagodnymi – jak na tę porę roku – temperaturami. 

Poniżej: sześć modeli wiodących ośrodków meteorologicznych wskazuje tę samą prognozę sezonową.
Analiza Cicero, bazując na jednym z modeli pogodowych, pokazuje, że Norwegia będzie leżeć w obszarze, gdzie średnia temperatura zimą wyniesie około dwa stopnie na plusie. Przewiduje się, że np. w południowej części kraju nocą będą pojawiać się oblodzenia, które zaczną topnieć w ciągu dnia. Nie oznacza to wcale jednak, że tegoroczna zima w Norwegii będzie bezśnieżna. Schaller uspokaja wszystkich amatorów szusowania po stokach narciarskich, że po prostu w tego typu prognozach długoterminowych trudno dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpią opady i jak będą obfite. Tym bardziej, że już teraz Instytut Meteorologiczny ostrzega przed silnymi opadami śniegu w niektórych częściach kraju. 

Poniżej: żółty alert pogodowy ostrzegający przed obfitymi opadami śniegu, wydany pod koniec października dla Trøndelag, Møre og Romsdal i Nordland.

Cieplejsza zima = tańszy prąd

Cicero w swojej analizie wskazuje, że łagodniejsza zima z temperaturami powyżej zera będzie oznaczać niższe rachunki za prąd z powodu mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną potrzebną do ogrzania domu czy mieszkania.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram