Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

W skali Europy prąd podrożał najbardziej w Norwegii. Ceny energii mają dalej rosnąć

Monika Pianowska

06 maja 2022 17:40

Udostępnij
na Facebooku
5
W skali Europy prąd podrożał najbardziej w Norwegii. Ceny energii mają dalej rosnąć

Energia elektryczna w kraju fiordów podrożała w ubiegłym roku o 60 proc. stock.adobe.com/licencja standardowa

W ubiegłym roku ceny energii elektrycznej wzrosły w prawie całej Europie, ustanawiając niekorzystne dla konsumentów rekordy, a zmiany stawek za prąd najbardziej mogła odczuć Norwegia. Według analityków w najbliższym czasie sytuacja się nie ustabilizuje. Przeciwnie – trwająca w Ukrainie wojna dodatkowo pogłębi kryzys energetyczny, m.in. poprzez sankcje nałożone na Rosję.
Reklama
Według ostatnich danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat w drugiej połowie 2021 r. ceny prądu dla gospodarstw domowych wystrzeliły w górę w niemal wszystkich krajach UE w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wyjątki stanowią jedynie Węgry i Słowacja.
Największe wzrosty odnotowano w Estonii, Szwecji i na Cyprze, jednak gdyby wziąć pod uwagę nie tylko państwa należące do Wspólnoty, na tle Europy to Norwegia znajduje się w najgorszym położeniu. Według Eurostatu energia elektryczna w kraju fiordów podrożała w ubiegłym roku o 60 proc. w porównaniu z drugą połową 2020.
Kryzys energetyczny zauważalny jest w całej Europie.

Kryzys energetyczny zauważalny jest w całej Europie.Źródło: Fot. Pixabay

Wojna tylko pogłębi kryzys

Mimo że w Norwegii ceny różnią się w zależności od regionu geograficznego i prąd jest najdroższy na południu kraju, podczas gdy na północy latem może się on okazać nawet darmowy, uśrednione dane mogą przerazić. Według Centralnego Biura Statystycznego ceny energii elektrycznej w Norwegii, w tym czynsz sieciowy, wzrosły o 23,8 proc. od marca 2021 do marca 2022.
Zdaniem analityków inwazja Rosji na Ukrainę tylko pogłębi kryzys energetyczny w Europie. Wyzwaniem dla krajów europejskich będzie znalezienie alternatywnych sposobów pozyskiwania energii zarówno z węgla, ropy, jak i gazu, które do tej pory dostarczała Rosja. Dywersyfikacja przełoży się jednak na wzrost cen energii.
Norweski rząd podjął działania, aby wesprzeć obywateli w obliczu rosnących stawek za prąd. Władze wprowadziły dotacje na energię elektryczną, która będą obowiązywać co najmniej do przyszłego roku. Ceny gazu w Europie i wzrost podatku od emisji CO₂ uznaje się za główne przyczyny rekordowych podwyżek cen prądu w Norwegii.

Źródła: Eurostat, SSB, Dagsavisen
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


io500

08-05-2022 20:33

www.vg.no/spesial/2022/stromprisene/#naa Na tej stronie w VG jest rowniez mapa gdzie Norwegia wysyla prad i za ile. Nie kupuje! Wysyla! Podrozala wiec woda w rzece? Kto kupuje te bzdury????Wiecie co podrozalo? Nie prad a posrednicy....nic poza tym! Przez 30 lat nie puscili kabla z PN na Pd Norwegii ale za to polozyli pare kabli na dno Atlantyku w strone Danii czy UK....to chore Panstwo ktore toczy RAK ale ze wiedza iz spoleczenstwo uwierzy w kazy kit i nie wyjda na ulice to wymyslaja bzdure za bzdura a ludzie to wszystko lykaja jak swieze buleczki i tylko kawa popijaja ktorej wlasnie brak moze w Norwegii spowodowac rozruchy spoleczne-wlasnie tylko kawa i gumiaste goferki na CPNie.

i super!!!! kolejna partia wąsów wróci do kaczygrodu, do swojego naj naj przywódcy

Ryszard Lwie Serce

06-05-2022 19:22

Wina tuska

Wojciech Peterson

06-05-2022 18:57

Wina Putina .

Norbert.

06-05-2022 18:32

Wymówek ciąg dalszy... Pada za mało... Pada za dużo.. wojna na ukrainie.. pandemia korony... ziemia kręci się w prawo a nie w lewo... każda wymówka jest dobra by wyciągnąć ostatnie oszczędności z obywateli.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram