Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Życie w Norwegii

To jeden z najmniej przyjaznych pasażerom dworców: Oslo Sentralstasjon nie ma powodów do dumy

Natalia Szitenhelm

07 marca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Oslosentralstasjon jako jedyny dworzec w Norwegii znalazł się w międzynarodowym zestawieniu stock/adobe.com/standardowa/Andrey Shevchenko

Dworzec Centralny w Oslo, główna stołeczna stacja kolejowa i zarazem największy dworzec w Norwegii, zajął 45 miejsce na 50 w rankingu najbardziej przyjaznych pasażerom stacji kolejowych w Europie. Reprezentacyjne miejsce na mapie Oslo poległo, jeśli chodzi o udogodnienia dla niepełnosprawnych czy oznakowanie samego dworca.
Reklama
Europejski ranking stacji kolejowych opublikowany pod koniec lutego przez Consumer Choice Center pokazuje, że Oslo S znajduje się na szarym końcu dworców, które można określić jako przyjazne i wygodne dla pasażera. Na tapet wzięto 50 największych stacji kolejowych w Europie, które oceniono pod względem m.in.: czystości, liczby restauracji i sklepów, oznakowania i czytelności znaków, dostępnych połączeń kolejowych, dostępu do środków komunikacji miejskiej, wygody dostępu do peronów, a także indeksu doświadczeń pasażerów. Każdy dworzec mógł zdobyć maksymalnie 139 punktów.

Consumer Choice Center to międzynarodowa organizacja konsumencka non-profit.

Oslo S na szarym końcu

Oslosentralstasjon jako jedyny dworzec w Norwegii znalazł się w międzynarodowym zestawieniu. Zdobył 61 punktów, wyprzedzając jedynie trzy dworce kolejowe w Paryżu (Châtelet–Les Halles, Haussmann – Saint-Lazare, Magenta), w Turynie (Torino Porta Nuova) i w Kopenhadze (Nørreport station). Największy dworzec w Norwegii, z którego – zgodnie z raportem – dziennie korzysta 150 tys. pasażerów, poległ przede wszystkim, jeśli chodzi o udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów. Wskazano, że osoby na wózkach inwalidzkich mogą bez problemu dostać się na perony, jednak sytuacja ma się gorzej, jeśli chodzi o wejście do pociągu. Tu występują trudności z powodu wysokości peronu/rodzaju pociągu. W rozwiązaniu utrudnień, wskazano w raporcie, mają jednak pomóc mobilne podjazdy, a także windy dla wózków inwalidzkich zamontowane w pociągach. 

Oslo S otrzymało także niskie noty za stosunkowo niewielką liczbę, w porównaniu do równorzędnych stacji kolejowych, sklepów i restauracji, gdzie podróżni mogliby zabić czas w oczekiwaniu na pociąg. Ponadto zwrócono uwagę na oznakowanie dworca. W tym przypadku stwierdzono, że w 80 proc. informacje dla pasażerów są jasne, jednak nadal brakuje przejrzystych oznakowań, np. jak dojść do toalety, czy dostać się do konkretnego miejsca na dworcu. 

Autorzy rankingu nisko ocenili też wygodę dostania się na perony. 

Poniżej: CCC zwraca też uwagę na niewielką liczbę międzynarodowych połączeń kolejowych, którymi mogą podróżować pasażerowie z Oslo S. 
stock.adobe.com/standardowa/Grigory Bruev
Dworzec otrzymał jednak bardzo wysokie noty za czystość – w stuprocentowej skali oceniono ją na właśnie 100 proc.

116 punktów na 139 możliwych

Dworcem najbardziej przyjaznym pasażerom jest St. Pancras International w Londynie, który zdobył 116 punktów. Drugi w rankingu – Zürich Central Station – zdobył 111 punktów. Pierwszą trójkę zamyka niemiecki Leipzig Central Station, zdobywając 110 punktów. 

Poniżej: wysoko w zestawieniu uplasowały się niemiecki dworce.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo

07-03-2020 14:18

...dżwigowy...przypominasz mi taką jedną z tego forum..grochowa miała na imię..siedziała w Polsce i obsmarowywała Norwegie...
...pohulała ,popachniała i wymiotlo na zawsze
..dla kumatych...oni wiedzą o czym mówie

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram