Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Życie w Norwegii

Szwedzi masowo ubiegają się o norweskie obywatelstwo: ponad 3000 procent więcej wniosków o paszport

Monika Pianowska

28 lipca 2021 16:00

Udostępnij
na Facebooku
6

Możliwość ubiegania się o podwójne obywatelstwo kraju fiordów weszła w życie 1 stycznia 2020 roku. stock.adobe.com/licencja standardowa

Liczba Szwedów ubiegających się o norweski paszport wzrosła o ponad 3 tys. proc., odkąd w Norwegii wprowadzono podwójne obywatelstwo. Od czasu zmiany prawa, czyli od stycznia 2020 r., ponad 80 tys. osób złożyło wnioski, aby otrzymać paszport z kraju fiordów. Prawie 10 proc. z nich pochodzi ze Szwecji.
Od stycznia 2020 r. do czerwca 2021 r. 8173 Szwedów złożyło wniosek o norweskie obywatelstwo, wynika ze statystyk Norweskiego Urzędu ds. Imigracji (UDI), uzyskanych przez portal NRK. Dla porównania rok wcześniej zgłosiło się tylko 261 osób.

Szwedzki paszport daje inne korzyści

Dla Szwedów, którzy chcą otrzymać podwójne obywatelstwo, ważne jest zachowanie także rodzimego paszportu, ponieważ oferuje on inne korzyści niż norweski, np. większą mobilność w UE z uwagi na członkostwo Szwecji we Wspólnocie. Daje to możliwość pracy i podróżowania do dowolnego miejsca.
NRK po wywiadach z zainteresowanymi zmianą obywatelstwa jako jeden z głównych powodów składania wniosku o obywatelstwo norweskie wymienia chęć głosowania w wyborach parlamentarnych, ale nie kosztem praw wyborczych w Szwecji. W Norwegii mieszka około 35 tys. Szwedów.

Będą nowe wymagania

Możliwość ubiegania się o podwójne obywatelstwo  kraju fiordów weszła w życie 1 stycznia 2020 roku. Również Polacy, którzy spełniają wymagania dotyczące długości pobytu w Norwegii, mogą od tamtego momentu składać w UDI wniosek o przyznanie norweskiego paszportu bez zrzekania się polskiego obywatelstwa.
Obecnie o norweski paszport mogą ubiegać się obywatele państwa nordyckiego, którzy mają ukończone 18 lat i mieszkają w kraju fiordów od siedmiu lat. Od 1 stycznia 2022 zmienią się natomiast ogólne warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać norweskie obywatelstwo.
Od 1 stycznia 2020 roku nie trzeba zrzekać się dotychczasowego obywatelstwa, by uzyskać norweski paszport.

Od 1 stycznia 2020 roku nie trzeba zrzekać się dotychczasowego obywatelstwa, by uzyskać norweski paszport. Źródło: Fot. Digitaliseringsdirektoratet, flickr.com (CC BY 2.0)

Jak poinformował w czerwcu Urząd ds. Cudzoziemców, Storting przegłosował nowelizację prawa, która m.in. wydłuża czas przebywania na terytorium Norwegii. Podstawowym wymogiem otrzymania obywatelstwa będzie zamieszkiwanie na obszarze Norwegii przez osiem lat w ciągu ostatnich jedenastu.
Nowością uwzględnioną w regulacjach jest różnicowanie rezydentów ze względu na dochód. Jeśli w roku przed złożeniem wniosku o przyznanie obywatelstwa posiadali oni odpowiednie zarobki, wymagany czas zamieszkiwania w Norwegii zostaje skrócony do sześciu lat. Należy również zdać test językowy.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Większość próśb rozpatrywana jest w ciągu 12 miesięcy, ale UDI uczula na długi czas oczekiwania przede wszystkim z uwagi na ogromny wzrost liczby wniosków o norweskie obywatelstwo. Wskutek pandemii zaś biura bywały zamykane ze względu na środki kontroli infekcji, a wszyscy wnioskodawcy muszą stawić się na posterunku policji osobiście, aby udowodnić, że są tymi, za których się podają. Zarówno UDI, jak i kilka okręgów policyjnych w Norwegii wzmocniło już swój personel, aby zwiększyć wydajność w rozpatrywaniu wniosków.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Onty_Ja_Gabriel_3.

01-08-2021 13:48

Odrzutowiec napisał:
Szwedzi zapchlili swój kraj to teraz uciekają od pcheł. Socjaliści uciekają pierwsi z socjalizmu. Szkoda tylko że zabierają ze sobą ten socjalizm. I czemu tu się dziwisz. \"Azylanci\" uciekali od ucisku, a jak im się polepszyło, to sami zaczęli taki sam ucisk stosować wśród swoich i rozprzestrzeniać na tych którzy dali im wolność.

Sebastian Siemieniec

01-08-2021 00:40

Szwedzi zapchlili swój kraj to teraz uciekają od pcheł. Socjaliści uciekają pierwsi z socjalizmu. Szkoda tylko że zabierają ze sobą ten socjalizm.

Polo Norek

29-07-2021 23:03

To jest tak, jak goście wyjechali do Np i innego świata poza NO nie znają.
Tak, obecnie jestem w NO, ponieważ teraz lepiej tutaj mi płacą, ale jutro....

boj fra oszlo

29-07-2021 11:58

Sebastian napisał:
Co wy tak reklamujecie to obywatelstwo...


...a co mają reklamować polskie?...dla kogo?
...osobiscie nie posiadam i chyba nie bede aspirować,ale jezeli możesz zachować polski paszport to czemu nie..jest wiele plusów,ale,, patrioci bez powodu\" oczadzeni azotem ,zawsze chcą stawiać kosy na sztorc,po litrze wódki...niestety poranny kac weryfikuje odwage,bo trzeba zmierzyć się z wyzwaniem kolejnego dnia a do nstp. łykendu daleko.... głowa boli,ręce opadają,zresztą nie tylko ręce!-...uczcie sie języka i zdawajcie egzaminy..z Pan Bukiem!
...przeciwnicy zapewne nie planuja zostać tu na dłużej a i zapewne z jenzykiem norfeskim słabo...

55555555 55555555

29-07-2021 09:01

Co wy tak reklamujecie to obywatelstwo...

Kertoip1983

28-07-2021 19:57

12 misiecy? A nie 10-ciu?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram