Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Różnica niewielka, ale kluczowa: nowe godziny zakupów w Vinmonopolet coraz bliżej Życie w Norwegii
Monika Pianowska 01 lutego 2019
13:48

Różnica niewielka, ale kluczowa: nowe godziny zakupów w Vinmonopolet coraz bliżej

3
Skomentuj
Sieć Vinmonopolet odnotowała w 2018 roku rekord sprzedaży. Klienci nabyli ponad 82 milionów litrów dostępnych tam napojów, jak piwo i mocniejsze alkohole. wikimedia.org/ fot. Bjørn Erik Pedersen/ CC BY-SA 3.0
Dzięki nowej koalicji w norweskim rządzie konsumenci wkrótce prawdopodobnie będą cieszyć się zaktualizowanymi godzinami otwarcia sklepów sieci Vinmonopolet. Zmiany w tzw. Ustawie alkoholowej mają co prawda dotyczyć tylko jednego dnia w tygodniu i niewielkiego przesunięcia czasu, w którym da się w Norwegii legalnie kupić coś mocniejszego do picia, jednak mogą się okazać kluczowe nie tylko dla klientów.
Poza tym, że sobotnie zakupy staną się wygodniejsze, najpewniej wzrośnie sprzedaż alkoholu w kraju fiordów, a ta i tak osiągnęła w zeszłym roku rekordowy pułap. Sceptycznie do planów władz odnoszą się zwolennicy restrykcji w handlu używkami – obawiają się społecznych konsekwencji.
Reklama

Godzina sukcesu FrP

Partie Prawicowa (Høyre) i Postępu (FrP) już pięć lat temu wyszły z propozycją przesunięcia sztywnych ram ograniczających zakup alkoholu w Norwegii. Wreszcie po tym, jak 17 stycznia do trójpartyjnej koalicji (licząc z Venstre) dołączyła Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF), zwolennicy liberalizacji Ustawy alkoholowej, regulującej import i sprzedaż alkoholu, mają realne szanse dopiąć swego – przynajmniej częściowo. Nowy większościowy rząd Norwegii, który otrzymał nazwę Granavollen-plattformen, uwzględnił bowiem w swoich postanowieniach zmianę godzin otwarcia Vinmonopolet. Na pierwszy ogień ma pójść sobota.
Przedstawiciele FrP utrzymują, że zależy im przede wszystkim na ułatwieniu życia mieszkańcom Norwegii. Pomóc ma w tym zamykanie w sobotę sklepów z alkoholem o 16 zamiast o 15, bo wiele osób dopiero po południu znajduje czas na zakupy. Przełomowe dla zmian w Ustawie alkoholowej może się okazać otwarcie Partii Chrześcijańskiej na dyskusję w sprawie jej zliberalizowania.

Nowe rekordy i społeczne konsekwencje?

Chociaż propozycja nie została jeszcze ostatecznie przegłosowana, środowiska działające na rzecz walki z uzależnieniami są pełne obaw. Istnieją bowiem podstawy, by sądzić, że godzina między 15 a 16 w sobotę ma większy komercyjny potencjał niż kawałek sobotniego poranka między 9 a 10. Sieć Vinmonopolet i tak odnotowała w 2018 roku rekord sprzedaży. Klienci nabyli ponad 82 milionów litrów dostępnych tam napojów, jak piwo i mocniejsze alkohole. W raporcie widać wyraźnie, że do historycznego wyniku przyczyniło się upalne lato – największy skok nastąpił między majem a sierpniem, a w skali roku sprzedaż wzrosła o 1,6 proc.
Obecnie ustalone godziny otwarcia punktów Vinmonopolet w Norwegii w soboty to 9-15, kiedy więc staną się bardziej elastyczne i dostosowane do potrzeb klientów, w 2019 również będzie można się spodziewać sporych obrotów. Ich konsekwencji poza fundacjami działającymi na rzecz walki z uzależnieniami boją się m.in. przedstawiciele resortu zdrowia. Większa dostępność napojów wyskokowych może się ich zdaniem odbić na ogólnej kondycji norweskiego społeczeństwa, a na pewno przyczyni się do stopniowej erozji Ustawy alkoholowej i jej pierwotnych założeń, ustalonych w trosce o zdrowie publiczne.
Optymizmem może napawać ich fakt, że wśród 82 milionów litrów sprzedanych w Vinmonopolet towarów prawie 552 tys. litrów należały do napojów bezalkoholowych. Ich sprzedaż w porównaniu do 2017 roku wzrosła aż o 12,7 proc., natomiast np. mniejszą popularnością (o 4 proc.) cieszyły się wzmacniane wina.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 04-02-2019 10:32

W jakim celu MN umieszcza takie wiadomosci?
Patriota nie bedzie kupwal w tym sklepie, lepiej zaopatrzyc sie u kolegi.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 02-02-2019 18:50
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Mari Dzins
Mari Dzins 01-02-2019 14:20

Ale bym się napił pjany teraz.
:%

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas