Życie w Norwegii

Od dziś w Norwegii można oddać głos w wyborach parlamentarnych

Natalia Szitenhelm-Smeja

10 sierpnia 2021 13:00

Udostępnij
na Facebooku

Głos w głosowaniu wyprzedzającym można oddać do 10 września. /zdjęcie ilustracyjne Valgdirektoratet/materiały prasowe

Dziś w Norwegii rozpoczyna się głosowanie wyprzedzające przed wyborami do Stortingu. Głos w wyborach mogą oddać norwescy obywatele, którzy do końca 2021 roku ukończą 18 lat oraz osoby, które są zarejestrowane jako mieszkańcy kraju fiordów.
Reklama
13 września odbędą się wybory parlamentarne. Obywatele wybiorą członków Stortingu i reprezentantów Sameting, czyli parlamentu Saamów. Dziś z kolei rusza głosowanie wyprzedzające. Wyborcy mogą oddawać swój głos w lokalach wyborczych do 10 września.

W okresie głosowania wyprzedzającego wyborcy mogą głosować w dowolnej gminie w kraju.

Listę dostępnych lokali wyborczych wraz z godzinami otwarcia można znaleźć tutaj.

Wyborca musi pamiętać o tym, by na głosowanie zabrać dokument tożsamości.

Coraz więcej

Jak informuje Norweski Urząd ds. Wyborów, w ostatnich latach coraz więcej wyborców oddaje głos w głosowaniu wyprzedzającym. W wyborach parlamentarnych w 2017 r. zagłosowało w nim ponad milion osób, co stanowiło 36 proc. wszystkich głosujących. Z kolei dwa lata temu w wyborach samorządowych szybciej zagłosowało 912 126 osób - 34 proc. wszystkich wyborców.
W Norwegii jest prawie 3,9 miliona uprawnionych do głosowania (3 888 079, 1 959 556 kobiet i 1 928 523 mężczyzn). Do głosowania w tegorocznych wyborach uprawnionych jest 6 340 Polaków, który posiadają norweskie obywatelstwo lub zaświadczenie o miejscu zamieszkania, Bostedsattest.

W Norwegii jest prawie 3,9 miliona uprawnionych do głosowania (3 888 079, 1 959 556 kobiet i 1 928 523 mężczyzn). Do głosowania w tegorocznych wyborach uprawnionych jest 6 340 Polaków, który posiadają norweskie obywatelstwo lub zaświadczenie o miejscu zamieszkania, Bostedsattest. Źródło: Valgdirektoratet/materiały prasowe

Karta dotrze na skrzynkę

W tym roku po raz pierwszy w historii wyborów do Stortingu 3,5 mln wyborców otrzyma cyfrową kartę do głosowania. Urząd ds. Wyborów podjął decyzję, że od 10 sierpnia uprawnieni do głosowania otrzymają dostęp do dokumentu za pośrednictwem swojej skrzynki pocztowej online. Każdy, kto otrzyma kartę do głosowania cyfrowo, dostanie SMS powiadamiający o tym. Ci, którzy korzystają z Digipost lub E-boks, znajdą tam swoją kartę do głosowania, zaś osoby nieposiadające cyfrowej skrzynki pocztowej mogą uzyskać dostęp do karty wyborczej za pośrednictwem valg.no lub Altinn.
Kartę w lokalu można okazać z pośrednictwem telefonu, nie trzeba jej drukować. Okaznie jej również nie jest wymogiem, jednak znacznie usprawnia cały proces głosowania. Cyfrowa karta nie oznacza, że wyborcy mogą głosować online. Nie wprowadzono żadnych zmian w sposobie przeprowadzania wyborów.
W tegorocznych wyborach obywatele wybiorą 169 posłów, którzy będą ich reprezentować w parlamencie przez kolejne cztery lata.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram