Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Życie w Norwegii

Norweskie i polskie piwa nagrodzone w prestiżowym konkursie

Monika Pianowska

02 grudnia 2023 17:50

Udostępnij
na Facebooku
2
Norweskie i polskie piwa nagrodzone w prestiżowym konkursie

Rywalizowało ze sobą łącznie 2356 piw w 74 kategoriach. stock.adobe.com/licencja standardowa

29 listopada ogłoszono wyniki 20. edycji konkursu piwnego European Beer Star. Rywalizowało w nim ze sobą łącznie 2356 piw w 74 kategoriach. Na ich obszernej liście znalazły się zarówno znane klasyki, jak i bardziej egzotyczne style. Wśród wyróżnionych chmielowych napojów znalazły się norweskie akcenty, ale nie zabrakło i polskich.
Jako najlepszy lager w stylu międzynarodowym złoty medal otrzymał kandydat z browaru w Trondheim, E.C. Dahls Bryggeri. Poza Dahls Pilsem inny reprezentant browaru, Kong Vinter, uplasował się na trzecim miejscu w kategorii ciemny bock w niemieckim stylu. Najlepsze New-Style India Pale Ale zdaniem jurorów pochodzi zaś z Molo Brew z Ålesund i nazywa się Molo IPA.

Pięć medali dla Polaków

W European Beer Star po raz pierwszy degustowano polski styl piwa „Grodziskie”. To jasne piwo warzone z wędzonego słodu pszenicznego, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Nic więc dziwnego, że złote i brązowe medale trafiły do Polski, ojczyzny tego stylu.
Poza tym na liście wyróżnionych znalazły się: Brovarnia Gdańsk (Złoto Brovarni, brąz w kategorii New-Style Lager), Browar Amber (Grand Imperial Porter, brąz w kategorii Mocny Porter) oraz Porter Bałtycki i Wędzony z Browaru Trzech Kumpli, któremu w udziale przypadło srebro w kategorii Wędzony Porter.
83 nagrody trafiły do browarów z Niemiec.

83 nagrody trafiły do browarów z Niemiec.Źródło: pxhere.com / CC0 Public Domain

Otwarty dla wszystkich

Od początku istnienia European Beer Star głównym tematem konkursu były style piwne pochodzenia europejskiego. W wydarzeniu mogą jednak brać udział browary z całego świata. W tym roku w European Beer Star w szranki stanęło ponad 550 browarów z 47 różnych krajów.
W połowie września jury składające się ze 140 ekspertów rozpoczęło degustację nadesłanych próbki piwa i od rund eliminacyjnych, pośrednich, aż po finał w każdej kategorii piwa oceniano pod kątem wyglądu, zapachu, smaku i innych cech charakterystycznych dla danej odmiany. Ostatecznie tylko trzy najlepsze piwa w każdej kategorii zostały nagrodzone złotem, srebrem i brązem.
W ramach European Beer Star 2023 przyznano łącznie 222 nagrody, z czego 83 trafiły do browarów z Niemiec. Stany Zjednoczone zapewniły sobie drugie miejsce z 27 krążkami, zaś podium zamknęły Włochy z wynikiem 30 medali, z czego jednak trzecie miejsce wynikło z większej liczby brązowych.
Źródła: european-beer-star.com, NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

02-12-2023 19:19

Imperium prunum też pyszne

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok