Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Meteorolodzy ostrzegają: kraje nordyckie czeka rekordowo upalne lato

Monika Pianowska

21 kwietnia 2024 15:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Meteorolodzy ostrzegają: kraje nordyckie czeka rekordowo upalne lato

Meteorolodzy nie ukrywają, że ​​prognoza jest niepokojąca. stock.adobe.com/licencja standardowa

Według Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) w Norwegii, krajach nordyckich i całej północnej Europie spodziewane jest bardzo gorące lato. Choć wielu Skandynawów docenia wysokie temperatury, nowe dane niepokoją naukowców i wskazują, że klimat szybko się zmienia.
W kilku miejscach w kraju fiordów zachowały się jeszcze resztki zimy, a w górach entuzjaści narciarstwa wciąż mogą wykorzystać dogodne warunki do szusowania po stokach. Jednak wielu spragnionych słońca mieszkańców Norwegii z utęsknieniem czeka na cieplejsze dni, na co wskazywać mogą regularne wycieczki na południe Europy, więc wiadomość, że maj, czerwiec i lipiec będą ciepłe i na Północy, mogliby uznać za dobrą wiadomość.

Cieplej niż w 2017

A meteorolodzy nie mają wątpliwości: tego lata będzie wyjątkowo gorąco. ECMWF bada zmiany klimatyczne, skład atmosfery, ryzyko powodzi i pożarów, a także odgrywa kluczową rolę w programie Copernicus, komponencie obserwacji Ziemi w ramach unijnego programu kosmicznego. Według danych przetworzonych przez Centrum tegoroczne miesiące letnie upłyną pod znakiem rekordowo wysokich temperatur w całej Europie Północnej.
Czy w przyszłości Norwegowie porzucą hiszpańskie plaże na rzecz słońca w kraju fiordów?

Czy w przyszłości Norwegowie porzucą hiszpańskie plaże na rzecz słońca w kraju fiordów?stock.adobe.com/licencja standardowa

Według prognozy Europejskiej Agencji Meteorologicznej tegoroczne lato będzie najcieplejszym od siedmiu lat. Może to oznaczać bardzo wysokie temperatury i długie okresy nasłonecznienia. Oczekuje się, że w Europie Południowej będzie średnio o jeden do dwóch stopni cieplej, a w Europie Północnej o prawie pół stopnia.
– Może to wydawać się mało, ale w rzeczywistości jest to dość duże odchylenie jak na lato. Biorąc pod uwagę, że mówimy o całym lecie, jest to znaczne odchylenie – mówi w komentarzu dla Aftonbladet Mika Rantanen, meteorolog i badacz z Instytutu Meteorologicznego w Finlandii.
Meteorolog nie ukrywa, że ​​prognoza jest niepokojąca i potwierdza powtarzane przez naukowców ostrzeżenia o znaczących i szybkich zmianach klimatu.
Źródła: ABCNyheter, Aftonbladet
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


J M

22-04-2024 13:50

J M

22-04-2024 13:39

Jan Kowalski

22-04-2024 08:58

Podobno ostatni raz bylo tak goraco, jak mamuty emisja metanu doprowadzily do konca epoki lodowcowej. Co skutkowalo tym, ze wiekszosc Europy zaczela nadawac sie do zamieszkania, a mamuty wyginely. teraz podobno krowy maja doprowadzic do dalszego ocieplenia. Bedziemy na wczasy latac na wolna od lodu Grenlandie.

Jan Kowalski

22-04-2024 08:55

W tym roku co miesiac media donosza, ze mamy w Norwegii wyjatkowo cieple miesiace. Niestety zuzycie pradu w moim domu i odczyty temperatury tego nie potwierdzaja.

Myśliwy

21-04-2024 20:02

Technologia HAARP
Manipulacje przy pogodzie.
Chyba ostatnio troche przesadzili bo spowodowali powódź na pustyni w Arabii Saudyjskiej .
Zwykle powódź to skutek wylania rzeki ale nie na pustyni!!.
Niespotykane w historii obfite opady w tym rejonie .
Wody na planecie jest cały czas tyle samo bilans jest na zero.
Gdzieś się lód roztopi gdzieś jezioro wyparuje a gdzie indziej są niespotykane dotąd obfite opady .
Kombinują przy pogodzie a nam wciskają że to nasza wina i mamy rezygnować z aut spalinowych bo to przez naszą emisje co2

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok