Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Norwegia najlepiej radzi sobie z pandemią. Kraj fiordów na szczycie rankingu Bloomberga

Monika Pianowska

30 lipca 2021 15:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia najlepiej radzi sobie z pandemią. Kraj fiordów na szczycie rankingu Bloomberga

Od ostatniego rankingu Norwegia awansowała o dziesięć miejsc w górę listy. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norwegia jest państwem, które radzi sobie obecnie najlepiej z pandemią koronawirusa, pokazuje ranking Bloomberga opublikowany 28 lipca. Po awansie o dziesięć pozycji w ciągu miesiąca kraj fiordów znajduje się teraz na szczycie listy.
W pierwszej dwudziestce zmieściły się jeszcze trzy państwa nordyckie: Finlandia (7. miejsce), Dania (13. miejsce) i Szwecja (15. miejsce). Polska w lipcu uplasowała się na 32 lokacie. To wyżej niż w czerwcu, gdy zajmowała 35. miejsce „rankingu wychodzenia z pandemii”.

Namieszał wariant Delta

Po czerwcowym ożywieniu zachodnich gospodarek, wzroście odsetka osób zaszczepionych na covid-19 i ponownym otwarciu miast lipiec znów zweryfikował rzeczywistość. Rozprzestrzenianie się nowych zaraźliwych szczepów koronawirusa spowodowało przetasowanie w comiesięcznym „rankingu odporności na covid” (Covid Resilience Ranking) Bloomberga. Ranking pokazuje, w jakich krajach najlepiej przebywać w czasie pandemii.
Lipcowe wydanie Covid Resilience Ranking.

Lipcowe wydanie Covid Resilience Ranking. Bloomberg/screenshot

W przeglądzie, który śledzi wyniki 53 gospodarek w zakresie ograniczania emisji infekcji, jakość opieki zdrowotnej, zasięgu szczepień, ogólnej śmiertelności oraz postępu w kierunku ponownego uruchomienia podróży i łagodzenia restrykcji na granicach, liderem jest obecnie Norwegia, która zdetronizowała brylujące w tabeli w czerwcu Stany Zjednoczone.

Awans o dziesięć miejsc

Od ostatniego rankingu Norwegia awansowała o dziesięć miejsc w górę listy. Jeszcze w czerwcu wyprzedzały ją takie kraje jak Hiszpania, Wielka Brytania i Francja.
Bloomberg umieścił Szwajcarię na drugim miejscu, a Nową Zelandię na trzecim. Najgorzej z pandemią radzą sobie kraje rozwijające się, w których odnotowuje się deficyt szczepionek. Indonezja znalazła się na końcu tabeli wśród 53 analizowanych państw. Codziennie umiera tam na covid-19 około 1300 osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MarekT

31-07-2021 22:24

taaaa, a nok dno................a wszystko w norge najdroższe......

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram