Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koniec sprzedawania kota w worku. Ukrycie wad w mieszkaniu nie przyjdzie właścicielom łatwo Życie w Norwegii
Monika Pianowska 21 czerwca 2018
13:56

Koniec sprzedawania kota w worku. Ukrycie wad w mieszkaniu nie przyjdzie właścicielom łatwo

5
Skomentuj
Wśród celów, do których będzie dążyło Ministerstwo Sprawiedliwości, znalazło się wprowadzenia obowiązku wyliczenia przez właścicieli wszelkich mankamentów, jakie posiada mieszkanie, żeby wiedział o nich zawczasu potencjalny nabywca. MN
Władze chcą uczynić sprzedaż i zakup mieszkania w Norwegii bezpieczniejszymi, m.in. dzięki wprowadzeniu zakazu stosowania zastrzeżenia o nabywaniu mieszkania w stanie „jakim jest”. Minister Sprawiedliwości Tor Mikkel Wara przedstawił już propozycje zmian Ustawy o gospodarce nieruchomościami, których oficjalna wersja będzie gotowa jesienią.
Nowelizacja ma ukrócić sytuacje, w których właściciel mieszkania czy domu – zasłaniając się zapisem w umowie, że nabywca „bierze to, co widzi” – sprzedaje nieruchomość z wadami lub nawet… niewysprzątane. Każdego roku bowiem w kraju fiordów odnotowuje się tysiące przypadków bojów toczonych na drodze sądowej między stronami niezadowolonymi z transakcji. Niektóre z nich kończą się rachunkami opiewającymi na setki tysięcy koron.
Reklama

Gra w otwarte karty

Wśród celów, do których będzie dążyło Ministerstwo Sprawiedliwości, znalazło się wprowadzenie obowiązku wyliczenia przez właścicieli wszelkich mankamentów, jakie posiada mieszkanie, żeby wiedział o nich zawczasu potencjalny nabywca. Władze zastrzegają jednocześnie, że nie będą stać tylko po stronie kupujących.

W propozycji zmian w ustawie uwzględnią bowiem również zapis o „granicy szczegółów”. Ona z kolei, w zależności od np. wieku czy stanu wizualnego domu, ma powstrzymać nabywców przed przesadnym doszukiwaniem się usterek, ponieważ każdy musi się liczyć z tym, że nieruchomość z rynku wtórnego nie będzie idealna.
Skąd pomysł ministerstwa? Rokrocznie w Norwegii głównie nabywcy nieruchomości po zakupie mieszkania czy domu domagają się rekompensaty z tytułu pojawienia się wady zatajonej przez właściciela czy obniżki ceny w związku z mankamentem, którego nie zauważyli przy wstępnych oględzinach. Często tego typu konflikty kończą się w sądzie i oznaczają dodatkowe koszty za procesy i usługi prawników.

Wplatając w umowę stwierdzenie, że kupujący decyduje się na mieszkanie w jego faktycznym stanie, sprzedawcy często próbują uniknąć konsekwencji odkrycia przez nowego właściciela niewidocznych na pierwszy rzut oka „detali” w postaci chociażby przeciekającego dachu lub łazienki pozbawionej hydroizolacji.

Sprzątanie na bogato

Nieuczciwość wobec kontrahenta czy bagatelizowanie fundamentalnych kwestii, jak czystość domu, może słono kosztować. Na początku czerwca przekonał się o tym właściciel, który po sprzedaży mieszkania z zaniedbanymi podłogami stał się lżejszy o prawie 350 tysięcy koron. Szczęśliwym nabywcom posiadłości w regionie Vest-Telemark zrzedły miny, kiedy odkryli, że w świeżo odebranej posiadłości stąpają po zszarzałej, lepkiej powierzchni. Parze udało się dogadać ze sprzedawcą na rekompensatę w wysokości 9 tys. koron, jednak nie był to koniec perypetii obu stron.
Jak się okazało, podłogi nie były brudne, tylko umyte w niewłaściwy sposób i zniszczone. Poprzedni właściciel przed oddaniem domu wyszorował je bowiem przy użyciu czystego mydła i… nawet ich nie spłukał. Ocena fachowców wskazywała na jedno: parkiety trzeba było wymienić, więc nabywcy postanowili dochodzić swoich racji w sądzie.

Ostatecznie sprzedawca usłyszał nakaz pokrycia kosztów wymiany podłóg, a ten rachunek w połączeniu z opłatą za usługi adwokatów i sam proces sądowy wyniósł w sumie ponad 348 tysięcy koron.
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 22-06-2018 14:44
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Patriota Polak
Patriota Polak 21-06-2018 19:24

Prze......la nie jednego polaka

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas