Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Życie w Norwegii

Już wkrótce wszyscy dorośli mieszkańcy Oslo przyjmą pierwszą dawkę. Stolica proponuje też szczepienia drop-in

Monika Pianowska

18 lipca 2021 10:00

Udostępnij
na Facebooku

Centralne dzielnice Oslo wypadają na razie gorzej w statystykach pod względem odsetka zaszczepionych. stock.adobe.com/licencja standardowa

Zgodnie z obietnicą radnego ds. zdrowia w Oslo, Roberta Steena, do 19 lipca wszyscy chętni mieszkańcy stolicy Norwegii powyżej 18. roku życia mają zostać zaszczepieni pierwszą dawką preparatu na koronawirusa. Grupie wiekowej, której szczepionka zostanie zaoferowana jako ostatnia, są 25-latkowie.
Mimo to z pozostałą młodą częścią społeczeństwa, której Oslo zaproponuje szczepionki, będzie ich dzielić raptem kilka tygodni. Ponieważ między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki musi upłynąć 12 tygodni, istnieje duża szansa, że jesienią wszyscy mieszkańcy stolicy zostaną w pełni zaszczepieni. O terminach szczepień gmina informuje drogą SMS-ową.

Oslo priorytetem, ale niektóre dzielnice odstają

Planowo w lipcu do podania przeznaczono około 280 tys. dawek szczepionki na covid-19, z czego 200 tys. z nich to pierwsza dawka, a 80 tys. – druga. Oslo jest jedną z niewielu wybranych gmin, które od początku czerwca otrzymały więcej dawek szczepionek niż pozostałe regiony Norwegii.
Od 19 lipca będzie można także przyjąć szczepionkę na koronawirusa w Oslo bez wcześniejszego umawiania się na wizytę.

Od 19 lipca będzie można także przyjąć szczepionkę na koronawirusa w Oslo bez wcześniejszego umawiania się na wizytę. Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Dzielnice Ullern, Vestre Aker, Nordstrand, Østensjø i Nordre Aker to te, które jak dotąd znajdują się w najlepszej sytuacji pod względem szczepień. Szczepi się tutaj średnio około 69 proc. populacji w wieku powyżej 18 lat. Najgorzej wypadły Grünerløkka, St. Hanshaugen, Gamle Oslo i Sagene, które nie osiągnęły 50 proc.
Na łamach Dagbladet Steen tłumaczył taką rozbieżność różnicą w wieku poszczególnych dzielnic: te bardziej peryferyjne mają znacznie starszą populację niż centralne.

Będzie można się zaszczepić bez zapisu

Od 19 lipca będzie można także przyjąć szczepionkę na koronawirusa w Oslo bez wcześniejszego umawiania się na wizytę. Stolica uruchomi bowiem szczepienia typu drop-in. Oferta będzie przede wszystkim skierowana do tych, do których gmina być może nie uzyskała kontaktu i nie zaproponowała daty szczepienia. Oslo zaznacza, że wszystkie szczepienia na koronawirusa w Norwegii są dobrowolne.
Według danych instytutu Zdrowia Publicznego w całej Norwegii pierwszą dawką zaszczepiono 3,1 miliona osób. To 72,1 proc. osób powyżej 18 roku życia. 1,6 miliona osób zostało w pełni zaszczepionych.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram