Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Czterech Polaków wpadło na granicy. To temat dnia w norweskim dzienniku Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 16 marca 2019
08:00

Czterech Polaków wpadło na granicy. To temat dnia w norweskim dzienniku

30
Skomentuj
Przejście graniczne Ørje. wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Jan-Tore Egge
Mogłoby się czasem zdawać, że kiedy norweskie media nie mają o czym pisać, piszą o nas. Takie wrażenie można odnieść i tym razem, bo pewien portal poświęcił Polakom jednego dnia aż dwa artykuły, które można tylko krótko podsumować: „Co złe, to Polak”. Mamy więc przemyt, papierosy, a przede wszystkim bohaterskich rycerzy, czyli celników z Tolletaten, którzy dzień i noc, niczym Tadeusz Reytan podczas obrad sejmu rozbiorowego, bronią norweskiej granicy przed polskim najazdem. Przedstawienie czas zacząć.
Reklama

Prolog

14 marca portal Smaalenes Avis opublikował dwa artykuły na temat czterech wydarzeń na przejściu granicznym w Ørje.
Bohaterami obu tekstów są norweskie służby celne i Polacy, których celnicy złapali na gorącym uczynku. I żeby była jasność – nie popieramy nielegalnych praktyk i przemytu, ale nie chce nam się wierzyć, że jesteśmy jedyną nacją, która popełnia wykroczenia. A dokładnie takie wnioski można wysnuć, czytając doniesienia prasy w Norwegii. Bo o kim – w kontekście szmuglerki – czyta się najczęściej? O Norwegach. Oczywiście żart. To pytanie retoryczne, wszyscy przecież znamy na nie odpowiedź.

Akt I

Pierwszy z artykułów o złowrogo brzmiącym tytule Wybrał przejazd ze złym kolorem sygnalizacji – dostał mandat dotyczy Polaka, który miał pecha. Polski kierowca chciał przekroczyć granicę bez oclenia przewożonego towaru. Wybrał więc przejazd oznaczony kolorem zielonym. Został jednak zatrzymany do wyrywkowej kontroli. Wtedy okazało się, że do jednej z norweskich sieci sklepów wiezie artykuły rękodzielnicze o wartości prawie 200 tys. koron. Polak otrzymał mandat w wysokości 10 tys. koron.

To, czy nasz rodak dobrze zrobił, próbując przekroczyć granicę bez oclenia towaru, jest kwestią mocno dyskusyjną. Dyskusji nie podlega jednak fakt, że nie był on jedynym, pierwszym, ostatnim, a co najważniejsze – wyłącznie Polakiem, który tego dokonał.

Akt II

Kilka godzin później, bo jeden artykuł o Polaku łamiącym przepisy to zdecydowanie za mało, portal opublikował tekst o tym, że służba celna ujęła kilku przestępców (narodowości oczywiście wyłącznie polskiej), których ukarano grzywną. W rolach głównych trzech aktorów.
screenshot /smaalenene.no
Pierwszy Polak przewoził w naczepie niewielką ilość marihuany i zbyt duże ilości papierosów, został ukarany grzywną, jednak nie podano jej wysokości. Drugi Polak próbował wwieźć do Norwegii części maszyn bez odpowiednich dokumentów przewozowych, próbując uniknąć opłat celnych w wysokości ok. 6,5 tys. koron. Trzeci z Polaków otrzymał grzywnę, ponieważ próbował wwieźć niewielkie ilości oleju konopnego do e-papierosów (CBD E-liquid).

Owszem, wina leży po stronie rodaków, jednak zdaje nam się, że w Norwegii dochodzi do bardziej poważnych przestępstw (np. ataków nożowników), gdzie prasa nie ujawnia narodowości napastnika. Tu zaś ochoczo przypina nam się łatkę Polaka-przemytnika, jak gdyby była to najważniejsza informacja w kraju tego dnia.

Epilog

Owszem, jesteśmy największą mniejszością narodową w Norwegii, więc zdecydowanie ma to wpływ na częstotliwość publikowanych na nasz temat informacji, jednak zastanawia fakt, że w wielu innych przypadkach prasa po prostu pomija narodowość innych nacji w artykułach o przestępczości. Choć trzeba przyznać, że polska pomysłowość może czasem wprawiać Norwegów (nas również) w osłupienie, jak np. próba przemytu ponad 400 litrów wódki w… kołach od traktora, to jednak tworzenie sagi, wzorem niektórych norweskich portali, o dzielnych celnikach z Tolletaten, którzy walczą z polskim potopem, zdecydowanie nam nie odpowiada.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marian Sulek
Marian Sulek 23-03-2019 19:47

Tak wszedzie to samo np w UK ze wszystkich przyjezdnych najwiecej osadzonych jest z Polski ,pozniej Rumuni .Taki naród niby inteligentny bogobojny a to tylko zwykli hipokryci .

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marek Nowak
Marek Nowak 19-03-2019 12:47

Wiedziałem , że nie jestem sam w odpieraniu ataków \" prawdziwych patriotów \" stojących murem za polskimi przemytnikami, złodziejami, przestępcami. Pozdrawiam

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 19-03-2019 12:11

napisał:
A ty czytasz czasami norweskie gazety czy tak tylko ze slyszenia powtarzasz? Stwierdzenie dosc odwazne (bo nieprawdziwe) i nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia.?????

Czy patriota czyta obce, wrogie gazety? Gazety, ktore nie slawia dobrego imienia i cnot polskich prawdziwych patriotow, a tylko zajmuja sie lewackim szkalowaniem i propaganda?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Roman Stelmach
Roman Stelmach 18-03-2019 19:20

Nie chciałem w żadnym wypadku bronić przemytu i przemytników , chciałem zwrócić uwagę dlaczego norweskie media piszą tylko o polskich przemytnikach. Poczytaj konto toll na Twitterze, tam są informacje o wszystkich przemytnikach , zdziwisz się .

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 18-03-2019 16:23

Bajkowyskrzat napisał:
Uważam że powinno się sprawę przedstawić Ombudsmannen mot etnisk diskriminering lub podobny organ przedstawicieli prawa

Przedstawiłeś już?

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 18-03-2019 10:17

Bajkowyskrzat napisał:
Drodzy rodacy po prostu należy przerwać tą karuzelę szkalowania Polski i Polaków przez norweskich pismaków.Uważam że powinno się sprawę przedstawić Ombudsmannen mot etnisk diskriminering lub podobny organ przedstawicieli prawa ,lub stanowczo zaprotestować Ambasada Polska na szczeblu dyplomatycznym nawet ,poza tym istnieje droga sądowa gdzie można się upomnieć o szacunek i próbę dyskredytowania tożsamości narodowej,adaptacji z narodem Norweskiej społeczności itp (to dla odważnych wskazuję możliwą drogę,bez kontrowersji ) Trzymajmy sie razem Drodzy Rodacy..

Tylko podpisac sie pod twoim postulatem!

Krajanie wszak to niewinne istoty.
Nie kradna, nie zajmuja sie przemytem i sa wzorcami wszystkich cnot.
Nie mowiac juz o wspanialych polskich kierowcach, ktorzy swoim przykladem odpowiedzialnego i bezpiecznego jezdzenia mogliby szkolic wszystkie nacje swiata.

Kazda negatywna wzmianka o krajanach powinna rezultowac rewolucja i napascia zbrojna. Na dowolny cel - tak sie wszak broni cnot wszelakich niepokalanych meczycieli tego padolu.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Pol Ski
Pol Ski 18-03-2019 09:00

Może ruszyć inny temat np. ostatnio na dt. no o obywatelu serbii zstrzymanym na lotnisku w Paryżu przez interpol za zbrodnie przeciwko ludzkości

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas