kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Życie w Norwegii

Ciąża w Norwegii: jakie prawa mają przyszłe matki

Monika Pianowska

23 października 2019 11:00

Udostępnij
na Facebooku

Po porodzie kobieta nie musi się martwić sprawami urzędowymi, ponieważ to w gestii szpitala leży poinformowanie Norweskiego Urzędu Podatkowego (Skatteetaten) o narodzinach dziecka. adobe stock/ licencja standardowa

Ciąża wzbudza wiele pytań w przyszłych rodzicach, szczególnie kiedy spodziewają się pierwszego dziecka. Jeszcze bardziej skomplikowana może się wydawać w obcym państwie, gdy we znaki dają się na przykład nieznajomość języka czy zasad działania lokalnej służby zdrowia. Na co mogą liczyć ciężarne kobiety w kraju fiordów? Jak wygląda przysługująca im opieka medyczna, dokąd mogą zwrócić się po pomoc, a na jak długo zrobić przerwę od pracy? W artykule przedstawiamy ich podstawowe prawa i przywileje w Norwegii.

Darmowe wizyty kontrolne u lekarza lub położnej

W ramach standardowej opieki przedporodowej ciężarne kobiety w Norwegii mogą korzystać z wizyt kontrolnych, czyli svangerskapskontroll, u lekarza rodzinnego bądź położnej (jordmor). Zwykle podczas takiej wizyty od pacjentki pobierane są próbki krwi i moczu, bada się jej wagę, ciśnienie i ogólną kondycję. W czasie pierwszej svangerskapskontroll ciężarna otrzyma kartę ciąży (helsekortet) – dokument, w którym będą regularnie gromadzone informacje na temat jej zdrowia, co ułatwi ich przepływ między lekarzem, położną, a w końcu szpitalem.

Podczas pierwszej kontroli również zostanie ustalona data porodu, a pacjentce zaleci się przyjmowanie kwasu foliowego, jeśli jeszcze nie zaczęła tego robić. Niektórzy lekarze po zgłoszeniu przez pacjentkę ciąży zaproszą ją na pierwszą wizytę od razu, niektórzy – co jednak zdarza się częściej – standardowo między 8 a 10 tygodniem.
Reklama
Osoby, które przed 17 tygodniem ciąży chciałyby zobaczyć płód na zdjęciach 2D lub 3D, muszą skorzystać z wizyty prywatnej, co zwiąże się z opłatami.
Osoby, które przed 17 tygodniem ciąży chciałyby zobaczyć płód na zdjęciach 2D lub 3D, muszą skorzystać z wizyty prywatnej, co zwiąże się z opłatami. adobe.stock/licencja standardowa
Trzeba pamiętać, że terminy kolejnych svangerskapskontroll będą ustalane z wyprzedzeniem, a niestawienie się na którąś lub duże spóźnienie będzie się wiązało z koniecznością ustalenia nowego terminu i oczekiwaniem. Jeżeli ciężarna wie, że nie uda jej się dotrzeć na wyznaczoną kontrolę, musi uprzednio wcześniej o tym poinformować i zmienić jej datę.

Szacowane terminy wizyt kontrolnych:

  • pierwsze spotkanie: tydzień 8-10
  • drugie spotkanie: tydzień 17-19 (USG)
  • trzecie spotkanie: tydzień 24
  • czwarte spotkanie: tydzień 28
  • piąte spotkanie: tydzień 32
  • szóste spotkanie: tydzień 36
  • siódme spotkanie: tydzień 38
  • ósme spotkanie: tydzień 40
  • możliwe dziewiąte spotkanie: tydzień 41
Należy jednak pamiętać, że terminy wizyt zależą od lekarza prowadzącego, ich częstotliwość może się także zmienić w zależności od potrzeb pacjentki. Może ona zostać skierowana do specjalisty lub skorzystać z wizyty prywatnej u ginekologa wedle własnego uznania, jednak są to już usługi płatne.

W czasie wizyty kontrolnej kobiecie w ciąży może towarzyszyć np. partner. Standardowe wizyty kontrolne dla kobiet w ciąży są w Norwegii bezpłatne.

Lekarz prowadzący w trakcie ciąży skieruje pacjentkę również do położnej w przychodni zdrowia matki i dziecka. Ciężarna ma obowiązek skontaktować się z placówką, a po około kilku tygodniach otrzyma informację zwrotną z datą i szczegółami wizyty.

Badanie USG

W ramach darmowej standardowej opieki zdrowotnej przysługującej w Norwegii kobietom w ciąży wykonuje się jedno badanie ultrasonograficzne. Przypada ono zazwyczaj na około 18-21 tydzień ciąży. Badanie USG jest dobrowolne. Poinformowanie szpitala, w którym miałoby się odbyć badanie, i zaaranżowanie wizyty pacjentki leży w gestii lekarza prowadzącego. Wówczas ciężarna otrzyma z placówki informację ze szczegółami wizyty kontrolnej. Jeżeli lekarz tego nie zrobi, pacjentka może sama zadzwonić do szpitala i umówić się na USG. Osoby, które już wcześniej chciałyby zobaczyć płód na zdjęciach 2D lub 3D, muszą skorzystać z wizyty prywatnej, co zwiąże się z opłatami.
W ramach darmowej standardowej opieki zdrowotnej przysługującej w Norwegii kobietom w ciąży wykonuje się jedno badanie ultrasonograficzne.
W ramach darmowej standardowej opieki zdrowotnej przysługującej w Norwegii kobietom w ciąży wykonuje się jedno badanie ultrasonograficzne. adobe.stock/licencja standardowa

Poród w domu lub szpitalu

Około miesiąca przed planowanym terminem porodu lekarz prowadzący lub położna umówią pacjentkę na wizytę kontrolną do szpitala. Jeżeli kobiecie nie odpowiada zaproponowana placówka lub sala porodowa, w której miałaby rodzić, może to zakomunikować, ponieważ ma prawo wybrać inne. Ciężarna może zdecydować się także na poród w domu. Powinna wówczas zgłosić to położnej, aby móc skorzystać w domu z fachowej pomocy.

Pacjentka może zostać z dzieckiem na oddziale poporodowym przez kilka dni. W większości przypadków matka będzie przebywać z noworodkiem w jednej sali. W razie potrzeby personel może pokazać, jak należy np. karmić piersią czy zmieniać pieluchy, a także ewentualnie zaopiekować się dzieckiem przez kilka godzin. Jeśli pacjentka ma specjalne potrzeby żywieniowe, jadłospis może zostać dostosowany do jej wymagań, ale musi to zgłosić odpowiednio wcześnie. Niektóre szpitale oferują możliwość skorzystania z hotelu poporodowego lub pokoju rodzinnego dla ojca dziecka bądź osoby towarzyszącej świeżo upieczonej matki. Zwykle jednak nocleg i wyżywienie są płatne.
Od wszystkich noworodków, które przyszły na świat w kraju fiordów, pobiera się za darmo próbki krwi na badania posiewowe. Jest to jednak dobrowolne, więc matka ma prawo odmówić. Musi tylko wcześniej zgłosić to położnej.

Pomoc pielęgniarki środowiskowej

W ciągu tygodnia do dwóch od porodu matka otrzyma telefon z przychodni, żeby wybrać albo osobistą wizytę w placówce, albo poprosić o przybycie pielęgniarki do domu.Wizyta ma na celu uzyskanie informacji na temat opieki nad dzieckiem, jeśli kobieta ma jakieś wątpliwości. Otrzyma również kalendarz szczepień i rutynowych wizyt u lekarza/położnej. Zazwyczaj odbywają się, kiedy dziecko ma 6 tygodni, następnie 3 miesiące, 4 miesiące, 5 miesięcy, pół roku, 8 miesięcy, rok, 15 miesięcy, 2 lata, 4 lata, 5 lat. Wizyty kontrolne są również darmowe w przypadku dzieci.

W razie potrzeby można skontaktować się z placówką i poprosić o wizytę wcześniej, np. żeby zważyć dziecko. Dodatkowo matka ma prawo umówić się na wizytę kontrolną 2-3 miesiące po porodzie (etterkontroll) u swojego lekarza lub położnej.

Norweskie Ministerstwo Zdrowia przygotowało broszurę informacyjną w kilku wersjach językowych, także polskiej, z której można się dowiedzieć m.in., jak od strony biologicznej wygląda ciąża, jak przebiega poród, na czym polegają wizyty kontrolne, gdzie można uzyskać pomoc, a także opisuje pobyt w szpitalu oraz prawa przysługujące ciężarnym i świeżo upieczonym matkom.

Można nie chcieć rodzić

Norweskie prawo pozwala kobiecie zdecydować się na przerwanie ciąży przed 12 tygodniem. Po tym czasie na aborcję trzeba uzyskać pozwolenie od grupy specjalistów w najbliższym szpitalu.

Prawo do tłumacza

Jeżeli pacjentka nie zna języka norweskiego, ma prawo skorzystać z nieodpłatnej pomocy tłumacza. Dotyczy to także rozmów telefonicznych. Wystarczy poinformować lekarza, że istnieje potrzeba skorzystania z usług tłumaczeniowych na potrzeby wizyty kontrolnej. Należy to zrobić przynajmniej kilka dni przed terminem spotkania. Tłumacz ma obowiązek zachować tajemnicę, tj. nie może nikomu zdradzić tłumaczonych dla ciężarnej treści.

Darmowa wyprawka

Przyszła mama może przetestować produkty dla nowo narodzonego dziecka, zamawiając tzw. babypakke z wybranych źródeł. Takie darmowe wyprawki oferują np. niektóre sieci supermarketów albo apteki. Przysłana paczka będzie zawierała przydatne produkty, takie jak pieluchy, kremy, żele do mycia, nie tylko dla noworodka, ale i dla rodziców. Są dostępne pod tym linkiem.

Życie zawodowe a ciąża i urlop macierzyński

Przede wszystkim przyszła matka nie musi informować swojego pracodawcy o ciąży wcześniej niż trzy miesiące przed planowanym pójściem na urlop macierzyński. Jeśli barierę przed zakomunikowaniem o ciąży stanowi obawa o swoje stanowisko, warto wiedzieć, że w Norwegii szef nie ma prawa zwolnić swojej pracownicy z powodu oczekiwania dziecka. W kraju fiordów pracodawcom zależy mimo wszystko na aktywności zawodowej kobiet, również ciężarnych, więc wcześniejsza rozmowa pozwoli dostosować warunki pracy i zakres obowiązków do stanu zdrowia kobiety i uniknąć zagrożenia dla ciąży, w razie potrzeby tymczasowo zmienić stanowisko. W zakresie obowiązków pracodawcy leży właśnie zapewnienie zatrudnionej bezpieczeństwa w pracy.
W Norwegii kobieta sama może wybrać szpital, w którym chce urodzić, lub zdecydować się na poród w domu.
W Norwegii kobieta sama może wybrać szpital, w którym chce urodzić, lub zdecydować się na poród w domu. adobe.stock/licencja standardowa
W obawie o swój stan ciężarna może zgłosić chęć zmiany stanowiska. Aby do tego doszło, musi najpierw poprosić lekarza o wypełnienie specjalnego wniosku, a następnie przedłożyć go pracodawcy. Jeśli nie ma możliwości, żeby kobieta w ciąży bez ryzyka dalej pracowała i potwierdzi to lekarz, lepiej, aby zdecydowała się na zasiłek ciążowy. Wówczas to przełożony powinien wypełnić formularz, który następnie pracownica musi złożyć do Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) wraz z wnioskiem o wspomniany benefit. Po urlopie macierzyńskim kobieta ma prawo do powrotu na to samo stanowisko pracy.

Zasiłek macierzyński

Kiedy kobieta pracowała poza domem przez minimum pół roku z dziesięciu miesięcy przed porodem, przysługuje jej zasiłek macierzyński. Jeśli świeżo upieczona mama wykonywała pracę zdalną lub studiowała, wciąż może otrzymać wsparcie finansowe po porodzie.

Rejestracja narodzin dziecka i wybór imienia

Po porodzie kobieta nie musi się martwić sprawami urzędowymi, ponieważ to w gestii szpitala leży poinformowanie Norweskiego Urzędu Podatkowego (Skatteetaten) o narodzinach dziecka. Wyjątek stanowi poród w domu. Wówczas otrzyma ono numer identyfikacyjny – to w Norwegii automatyczny proces. W przeciągu sześciu miesięcy od przyjścia dziecka na świat rodzice muszą tylko poinformować urząd, jakie imię dla niego wybrali, następnie otrzymają akt urodzenia i potwierdzenie wpisania dziecka do Rejestru Ludności (Folkeregisteret). W kraju fiordów proces ten odbywa się już drogą cyfrową, z apośrednictwem systemu Altinn, a nie w formie tradycyjnej papierowej korespondencji. Na życzenie można jednak poprosić o wydruk aktu urodzenia.
Źródła: helsenorge.no, helsedirektoratet.no, relocation.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram