Życie w Norwegii

Atak terrorystyczny wciąż możliwy. Ekstremiści największym zagrożeniem

Natalia Szitenhelm

30 lipca 2020 09:32

Udostępnij
na Facebooku
4

Dla Norwegii największe zagrożenie stanowią ekstremiści. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ wellphoto

29 lipca Norweskie Służby Bezpieczeństwa (PST) opublikowały nową ocenę poziomu zagrożenia terrorystycznego w Norwegii. Prawdopodobieństwo ataku jest “umiarkowane” - służby uważają, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy terroryści nadal będą próbować dokonać aktów terroru.
Reklama
Nowej oceny dokonano w związku z muzułmańskim świętem Id al-adha, trwającym w dniach 30 lipca - 3 sierpnia. PST oceniły, że nie występuje szczególne zagrożenie terrorystyczne, jednak obchody uważane są symboliczny cel dla prawicowych ekstremistów. Służby biorą więc pod uwagę ewentualny masowy atak terrorystyczny, którego celem będzie zabicie i zranienie jak największej liczby osób.

Umiarkowane zagrożenie

Ogólny poziom zagrożenia terrorystycznego w całym kraju oceniono jako “umiarkowany”. PST sądzi, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy prawicowi ekstremiści lub islamiści mogą podejmować próby przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Nie jest to jednak niespodzianka, bowiem od dłuższego czasu PST utrzymuje poziom zagrożenia terrorystycznego w kraju fiordów na tym samym poziomie. 

Poniżej: komunikat służb o kolejnej ocenie zagrożenia. Ma tu miejsce jednak pewna nieścisłość - w nowym sprawozdaniu PST stwierdzono, że atak jest możliwy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, w komunikacie na Twitterze zaś napisano, że może on mieć miejsce w ciągu 18 miesięcy.

Ekstremiści, sabotażyści, szpiedzy

W ostatnim, lutowym raporcie dotyczącym zagrożeń, z którymi musi zmierzyć się Norwegia, jako te największe wymieniono: atak terrorystyczny ze strony prawicowych ekstremistów lub islamskich fundamentalistów, próby szpiegostwa ze strony Rosji, Chin i Iranu, a także próby cyberataków czy sabotażu. 

Stwierdzono wówczas, że coraz więcej działań wymierzonych w strategiczne narodowe interesy ma miejsce właśnie w sieci, a ryzyko cyberataków określono jako wysokie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo

5 dni temu

Stanley72 napisał:
Brawo norweski rząd...niech wiecej przyjmą śmierdzieli

...bedziesz w doborowym towarzystwie
...swoj swojego zawsze pozna...

RafalC75

5 dni temu

Brawo norweski rząd...niech wiecej przyjmą śmierdzieli

Pamiętaj, Ciebie też przyjęli....

LewySierpowy

5 dni temu

Stanley72 napisał:
Brawo norweski rząd...niech wiecej przyjmą śmierdzieli
Nauczyli Cie w szkole czytac ze zrozumieniem? Skrajna prawica stoi na rowni z islamistami,a nie tylko jedna grupa

Stanley72

5 dni temu

Brawo norweski rząd...niech wiecej przyjmą śmierdzieli

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram