Bezpłatna opieka medyczna w Polsce

Złóż wniosek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

40 øre od papierka: norweski producent wprowadza kaucję na opakowania po lodach

Monika Pianowska

09 lipca 2022 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3
40 øre od papierka: norweski producent wprowadza kaucję na opakowania po lodach

Aby otrzymać pieniądze trzeba będzie najpierw pobrać aplikację o nazwie Bower, a następnie zeskanować kod kreskowy na małym opakowaniu po lodzie. Hennig-Olsen Is/ materiały prasowe, creative commons

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, a to oznacza, że norwescy konsumenci z pewnością przyczynią się do zwiększonej sprzedaży lodów. Niestety, opakowania po cieszących się wzięciem deserach często nie lądują w koszach na śmieci, zanieczyszczając ulice czy plaże. Jeden z producentów lodów w Norwegii wpadł jednak na pomysł, jak rozwiązać ten problem.
Kraj fiordów przoduje wśród państw efektywnie praktykujących recykling i segregację odpadów m.in. dzięki kaucjom na butelki czy puszki. Opakowania po napojach można zwrócić w specjalnych automatach rozlokowanych w wielu sklepach i otrzymać za wymianę należne pieniądze.
Norweski producent lodów Hennig-Olsen Is chce wypróbować teraz podobne rozwiązanie w przypadku papierków po swoich produktach.

Zmiana nawyków konsumentów

Dyrektor generalny firmy, Paal Hennig-Olsen, zauważa w komunikacie prasowym, że mimo wszechobecnych pojemników na śmieci – czy to w wyniku celowego działania, czy przez przypadek – dużo opakowań po lodach do nich nie trafia. Aby zmienić nawyki konsumentów i zachęcić ich do wyrzucania śmieci do kosza, Hennig-Olsen Is wprowadzi kaucję właśnie na papierki po lodach.
Mimo wszechobecnych pojemników na śmieci dużo opakowań po lodach do nich nie trafia.

Mimo wszechobecnych pojemników na śmieci dużo opakowań po lodach do nich nie trafia. stock.adobe.com/licencja standardowa

Pieniądze za prawidłowo wyrzucony śmieć?

Aby otrzymać pieniądze trzeba będzie najpierw pobrać aplikację o nazwie Bower, a następnie zeskanować kod kreskowy na małym opakowaniu po lodzie. Jeśli wyrzuci się je do publicznego kosza na śmieci lub kubełka na plastik lub papier, segregując śmieci w domu, otrzyma się 40 øre. Trzeba będzie również zrobić zdjęcie wyrzuconego prawidłowo papierka. Aplikacja jest wyposażona w geokodowanie.
Pieniądze z kaucji będzie można albo zachować dla siebie, albo przekazać je na szczytny cel. System ma być realizowany we współpracy z sieciami Joker i Nærbutikken. Według Hennig-Olsen Is tego lata producent spodziewa się sprzedać ponad milion lodów. Firma informuje dodatkowo, że w zeszłym roku zmieniła wszystkie opakowania po lodach na wykonane z tworzywa, które można poddać recyklingowi.

Źródło: VG, Dagsaviden
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


gregorek0078 Gradalski

09-07-2022 22:09

Jak to piszą "wszechobecnych pojemników na śmieci"
Ja tych ogrom koszów na śmieci nie widzę tutaj.
Jest wielki minimalizm pojemników.

MałeMi

09-07-2022 14:58

Jak się ma niezdyscyplinowane społeczeństwo,to trza za to płacić...

Riggman

09-07-2022 12:58

moim zdaniem i tak nic nie przebije pantow z vinmonopolet

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram