Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Aktualności

Norwegia zaostrza przepisy wjazdowe. Nieprzestrzeganie grozi deportacją

Emil Bogumił

19 listopada 2021 12:57

Udostępnij
na Facebooku
10

Minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl i minister zdrowia Ingvild Kjerkol przedstawiły dziś nowe restrykcje. flickr.com/Foto: Helse- og omsorgsdepartementet/materiały prasowe/ CC BY-ND 2.0

Minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl 19 listopada poinformowała o zaostrzeniu restrykcji na granicy. Do Norwegii powróci obowiązek rejestracji wjazdu. Z kolei każda osoba nieposiadająca certyfikatu covidowego będzie musiała poddać się testom na obecność COVID-19.
Reklama
Aby ograniczyć liczbę zakażeń napływających z zagranicy, zaostrzymy obostrzenia wjazdowe. Na podstawie zaleceń służby zdrowia przywracamy także obowiązek przedstawienia negatywnego testu na COVID-19, bez znaczenia skąd przyjeżdża osoba przekraczająca granicę. Dotyczyć to będzie każdego, kto nie posiada certyfikatu covidowego  poinformowała Emilie Enger Mehl.

Od 26 listopada każda osoba podróżująca do Norwegii będzie musiała zarejestrować swój pobyt. Dotyczy to zarówno mieszkańców kraju fiordów, jak i cudzoziemców.

Podróż musi zarejestrować każdy, nawet posiadacz certyfikatu covidowego. Wyjątek dotyczy młodzieży poniżej 16 roku życia.

Jak informuje Ministerstwo, pozostałe kwestie nie ulegną zmianie. Osoby, które nie posiadają certyfikatu covidowego, lub nie przeszły zakażenia w ciągu ostatnich 6 miesięcy, muszą:

- uzyskać negatywny wynik testu na covid-19 w ciągu 24 godzin przed wjazdem do Norwegii. Będzie to miało zastosowanie niezależnie od kraju, z którego przybywają, ale nie w przypadku podróżnych poniżej 18 roku życia.

- poddać się testowi na COVID-19 na granicy lub w gminie zamieszkania. Mają na to maksymalnie 24 godziny.

Test trzeba wykonać na lotnisku w miejscu, w którym przekracza się granicę Norwegii. Musi to być szybki test antygenowy i trzeba na miejscu poczekać na jego wynik, zanim będzie można kontynuować podróż. Jeśli wynik testu jest pozytywny, w ciągu 24 godzin trzeba wykonać test PCR.

Do Norwegii wraca kontrola na granicach?

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, osoby podróżujące spoza strefy Schengen zostaną poddane kontroli granicznej. Czynności będą wykonywane w podobny sposób do działań sprzed otwarcia kraju fiordów we wrześniu 2021 roku. Kontrole przybywających z krajów Schengen/EOG/UE pozostaną sporadyczne.
Pomimo zaostrzenia przepisów, obostrzenia nie będą tak restrykcyjne jak podczas poprzednich fal pandemii.

Pomimo zaostrzenia przepisów, obostrzenia nie będą tak restrykcyjne jak podczas poprzednich fal pandemii.Fot. stock.adobe.com/standardowa/Piotr Wawrzyniuk

Kolejne zadanie dla gmin

Rada Ministrów postanowiła także w stan gotowości Krajowe Centrum Kontroli Podróży. Instytucja ma współpracować ze wszystkimi gminami kraju tak, by samorządy mogły reagować na pojedyncze zagrożenia występowaniem COVID-19 wśród podróżujących. Każdy miasto otrzymało obowiązek przygotowania stacji diagnozującej zakażenie koronawirusem. Bez zmian pozostaną przepisy dotyczące kwarantanny. Osoby skierowane na nią będą mogły przebywać w miejscu zamieszkania. Jeśli nie mają takiej możliwości, gmina wskaże odpowiedni hotel.

Przepisy dotyczące kwarantanny będą prawdopodobnie obowiązywać przez cały sezon zimowy.

Mapa ECDC zaktualizowana 18 listopada.

Mapa ECDC zaktualizowana 18 listopada.

Sytuacja epidemiczna w Europie pogarsza się

Jak zwróciła uwagę minister sprawiedliwości, zmiany podyktowane są sytuacją epidemiczną w Norwegii oraz wzrostem zakażeń w całej Europie. Jej słowa znajdują odzwierciedlenie w mapie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Pogorszenie zauważalne jest również w Polsce i kraju fiordów. Do obszarów z najwyższym wskaźnikiem zakażeń (oznaczonych kolorem ciemnoczerwonym) dołączyło województwo zachodniopomorskie oraz Trøndelag. W podobnej sytuacji znajdują się również mieszkańcy Niemiec, państw Beneluksu oraz Półwyspu Bałkańskiego.
Na konferencji prasowej minister sprawiedliwości przestrzegała przed naruszeniem obostrzeń wjazdowych. Zwróciła uwagę, że m.in. niezarejestrowanie wjazdu do kraju fiordów będzie wiązało się z surową grzywną. Przypomniała, że obowiązek dotyczy również obywateli oraz mieszkańców Norwegii. Przyznała też, że najbardziej rażące naruszenia przepisów, dokonane przez obcokrajowców, mogą zakończyć się deportacją.

Komunikat Rady Ministrów
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

25-11-2021 22:37

tyglek napisał:
Jak to KAŻDY ??? A zaszczepieni?
Kazdy = osoby, które nie posiadają certyfikatu covidowego, lub nie przeszły zakażenia w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Krzysztof Malinowski

22-11-2021 17:38

Jak to KAŻDY ??? A zaszczepieni?

Mirek H.

22-11-2021 10:18

trzeba zamknąć Szwecję, święta idą

prodige18

20-11-2021 23:23

A czy ktoś wie czy to się tyczy tylko wjazdu do kraju? Czy loty miedzymiastowe tez obejmuje obowiązek wykonania testów?

prodige18

20-11-2021 23:18

A czy ktoś wie jak wyglada sytuacja z lotami międzymiastowymi? Czy tez trzeba robić testy czy chodzi tylko o wjazd z poza kraju ?

Rafi Rafi

20-11-2021 13:59

A ty się sugerujesz tym co piszą w mediach to tak jak wybory w Polsce

Rafi Rafi

20-11-2021 13:58

Szczepienie nie jest obowiązkowe!!!a raczej ludzie sami zaczynają panikować odnośnie wirusów wirusy były i będą I sami się dzielą na tych zaszczepionych i nie zaszczepionych, najpierw trzeba się dowiedzieć co to za szczepionka i co w niej jest a potem się zaszczepić a nie szczepić się bo ktoś każe to tak jak ja bym ci powiedział wstrzyknie sobie wodę albo inne gówno

Agaks

20-11-2021 11:59

Promowanie szczepien ciag dalszy. Przeciez wiadomo ze szczepienia chronia przed zakazeniem maksymalnie 6 miesiecy. Zatem zaszczepieni i ozdrowiency powinni miec tak samo wazne paszporty czyli 6 miesiecy. Ciekawe co wtedy gadaliby zaszczepieni. Ozdrowieniec przeszedl covid i wie w jakim stopniu bylo to obciazajace sluzbe zdrowia. Natomiast szczepiony, ktory zachoruje to loteria co widac po ilosci zaszczepionych w szpitalach.

jacek lytaw

19-11-2021 18:08

Jestem za ale dlaczego nie kontrolowac zaszczepionych... Ci rowniez zarażają... Przykladow moglbym mnozyc chociazby na mojej budowie gdize czterech koles zaszczepionych wrocilo ze śląska i z goraczka do pracy przyszli dobrze ze szef ich pogonil zrobic testy wyszedl pozytywny. I co? Na to nikt nie patrzy tylko przesladuje sie tych ktorzy z roznych powodow sie nie szczepią.

Polo Norek

19-11-2021 17:34

Jestem zaa.
Koniec szurów i foliarstwa w Norwegii.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram